N

Naomi Watts

Naomi Watts Biyografisi

Naomi Watts, 1968 doğumlu İngiliz asıllı Avustralya’lı aktris. Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive), Halka (The Ring) ve King Kong filmleriyle ünlenen Watts, başrollerini Sean Penn ve Benicio Del Toro ile paylaştığı 21 Gram (21 Grams) filmiyle En İyi Bayan Oyuncu dalında Yüksekokul Ödülü’ne namzet gösterildi.
Naomi Watts, 28 eylül 1968’de Peter Watts ve Myfanwy Roberts’ın birincil çocukları olarak Shoreham, Büyük Kasaba, İngiltere’de dünyaya geldi. 4 yaşındayken annesi ve babası ayrılan Watts’ın babası da o 7 yaşındayken öldü. Kuzey Galler’deki Anglesey adasında yer alan Llangefni şehrine taşınan Naomi ile erkek kardeşi (Ben Watts) ve annesi, büyükannesi Nikki ve büyükbabası Hugh Roberts ile birlikte yaşamaya başladı.

zaman zaman erkek arkadaşlarının peşinden Wales ve İngiltere aralarında gidip gelen annesi her seferinde Llangefni’ye geri döndü ama 1982’de, Watts 14 yaşındayken annesi ‘Fırsatlar Ülkesi’ olarak değerlendirdiği Sidney’e yerleşme kararı aldı. Annesi Nikki Roberts’ın da Avustralya’lı olması nedeniyle Avustralya vatandaşlığına geçtiler.

Watts ve kardeşinin bakımıyla büyyükbabası ilgilendi. Pink Floyd’un ses mühendisliğini yapan, aynı zamanda kendi manic kahkahaları ile The Dark Side of the Moon albümünde yer alan babasının yanısıra, annesi de dingin agresif huylarıyla bir hippiydi. ( O da aynı albümde, The Great Gig in the Sky parçasında bir dizeye katkıda bulunmuştu.)

Kuzey Sidney Kız Lisesi‘deki (North Sydney Girls’ High School) eğitiminin peşinde, yetenekli annesinin izinden gitmek ve oyuncu olmak isteyen Watts, Sidney’de çeşitli oyunculuk okullarına devam etti. Katıldığı denemelerden birinde hala iyi dost olduğu Nicole Kidman’la tanışan Watts, başlangıçta For Love Alone (1986-Leo’nun kız arkadaşı rolünde) ve The Custodian ( 1986-Louise rolünde) adlı filmlerde minik rollerde belirdi. 1986’da modellik gerçekleştirmek için Japonya’ya giden ve bu nedenle de oyunculuğa ara veren Watts, dört ayın sonunda hayatının en kötü periyodu olarak tanımladığı bu işi bıraktı ve Avustralya’ya geri döndü. Bir alışveriş merkezinde çalışmaya başladı ve ardından da bir moda dergisinde tezgâhtar moda editörü olarak işe başladı. Bir kolejden küçük bir oyunda oynaması için rol teklifi almasının üzerine, içindeki oyuncu olma aşkı yeniden ateşlenen Watts, dergideki işini bıraktı ve kendini en ince ayrıntısına kadar aktris olmaya adadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Noam Chomsky

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş reklamlarda oynamaya başlayan Watts, 1991’de Avusturalya televizyonunda yayınlanan Home and Away (Julie Gibson rolünde) ve Brides of Christ (Frances Heffernan rolünde) adlı televizyon filmlerinde rol aldı. Benzer yıl Nicole Kidman ve Thandie Newton’ı Hoollywood’a tanıtan Flirting adlı filmde, ‘Janet Odgers’ isimli yardımcı bir rolde de oynadı. Rol aldığı Matinee, Wide Sargasso Sea ve Gross Missconduct filmlerinin arkasından 1995’de Amerikan perdesine geçiş yapan Watts, 1995 yapımı Tank Girl adlı filmde asistan rolde ‘Jet Girl’ karakterini canlandırdı.

Başlarda Hoolywood’da istediği değin kaliteli roller bulamayan Watts, Sleepwalkers gibi kısa süreli dizilerde ve Children of the Corn gibi B sınıfı yapımlarda oynadı. 1995-2000 yılları aralarında oynadığı takriben on beş filmden en muhabere olanı ise, 1998 yapımı Dangerous Beauty oldu.

Naomi Watts 2001’de iki öbür karakteri (Betty Elms ve Diane Selwyn) canlandırdığı, David Linch yapımı Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive) filmiyle nihayet dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İlk gösterimi 2001 Cannes Film Festivali‘nde yapılan filmdeki rolüyle Watts, En İyi Kadın Oyuncu dalında Milli Film Eleştirmenleri Derneği Ödülü’nü (National Society of Film Critics Award) ve Yılın En İyi Çıkış Yapan Oyuncusu dalında da National Board of Review Ödülü’nü kazandı.

Mulholland Çıkmazı’nın arkasında birbiri ardına manâlı roller için teklifler almaya başlayan Watts, 2002’de klasikleşmiş Japon dehşet filmi Halka’nın (the-ring) İngilizce tekrar çevriminde, Rachel Keller rolünü canlandırdı. Gerisinde 2003’de Sean Penn ve Benicio Del Toro ile başrollerini paylaştığı 21 Gram (21 Grams) adlı filmdeki performansıyla, En İyi Bayan Oyuncu dalında Yüksekokul Ödülü adaylığı kazanan Watts, ödülü alamadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nuri Demirağ

2004‘de Nixon’a Suikast (The Assassination of Richard Nixon) adlı filmde, Sean Penn’le her yerde bir araya gelen Watts, benzer sene Jude Law ve Dustin Hoffman’la birlikte I ♥ Huckabees’de yeraldıktan daha sonra, 2005‘de devam filmi Halka 2 (The Ring Two)’da oynadı. Watts, ünlü olağan King Kong’un, Lord of the Rings yönetmeni Peter Jackson kadar yönetilen ve takriben 400 milyon dolar hasılat getiren 2005 yapımı her tarafta çevriminde, Ann Darrow’u canlandırdı.

Bu filmin gerisinde Budizme alaka duymaya başladığını söyleyen ve vejetaryen olan Naomi, zamanını Sdyney, Los Angeles ve New York City’deki evleri aralarında geçiriyor.

Naomi Watts, 2002 yazında oyuncu Heath Ledger’la görüşmeye başladı. Birlikte 2003 yapımı Ned Kelly adlı filmde de başrolleri paylaşan ikili, mayıs 2004’de ayrıldı. Mayıs 2005’den itibaren başrollerini Edward Norton’la paylaştığı The Painted Veil filmindeki rol arkadaşı, Liev Schreiber ile görüşmeye başlayan Watts’ın nisan 2006’da Schreiber’le nişanlandığına dair söylentiler çıktı.

Naomi Watts, Liev Schreiber evlenmediler fakat 2005 yılından beri birlikte yaşıyorlar. Samuel Kai Schreiber (d. 2008), Alexander Pete Schreiber (d. 2007) adlarında 2 çocukları vardır.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2006 – Duvak(Sinema Filmi) 2006

Oyuncu :
2015 – The Sea of Trees (Joan Brennan)(Sinema Filmi)
2015 – Kuralsız (Evelyn)(Sinema Filmi)
2015 – Demolition(Sinema Filmi)
2015 – About Ray (Maggie)(Sinema Filmi)
2014 – While We’re Young (Cornelia)(Sinema Filmi)
2014 – BoJack Horseman (Herself)(TV Dizisi)
2014 – Birdman ya da Cahilliğin Umulma… (Lesley)(Sinema Filmi)
2014 – Benim Komşum Bir Melek (Daka)(Sinema Filmi)
2013 – Çatlak Film(Sinema Filmi)
2013 – Yasak Aşk (Lil)(Sinema Filmi)
2013 – Diana (Prenses Diana)(Sinema Filmi)
2012 – Sunlight Jr. (Melissa)(Sinema Filmi)
2012 – J. Edgar (Helen Gandy)(Sinema Filmi)
2011 – Kıyamet Günü (Maria)(Sinema Filmi)
2011 – Nefret Edilen Şey Evi (Ann Patterson)(Sinema Filmi)
2010 – Boylu Boslu Esmer Adam (Sally)(Sinema Filmi)
2010 – Adil Oyun (Valerie Plame)(Sinema Filmi)
2009 – Milletlerarası (Eleanor Whitman)(Sinema Filmi)
2009 – Anneler ve Kızları (Elizabeth)(Sinema Filmi)
2007 – Ölümcül Oyunlar (Ann)(Sinema Filmi)
2007 – Eastern Promises: Şark Vaatler… (Anna Khitrova)(Sinema Filmi)
2006 – Duvak (Kitty Fane)(Sinema Filmi)
2005 – King Kong (Ann Darrow)(Sinema Filmi)
2005 – Halka 2 (Rachel Keller)(Sinema Filmi)
2005 – Gitme (Lila Culpepper)(Sinema Filmi)
2005 – Ellie Parker (Ellie Parker)(Sinema Filmi)
2004 – The 76th Annual Academy Awards (Kendisi)(TV Filmi)
2004 – Tesadüfler (Dawn Campbell)(Sinema Filmi)
2004 – Nixon’a Suikast (Marie Andersen Bicke)(Sinema Filmi)
2004 – Aşk Artık Burada Oturmuyor (Edith Evans)(Sinema Filmi)
2003 – Ned Kelly (Julia Cook)(Sinema Filmi)
2003 – Le Boşanma (Roxeanne de Persand)(Sinema Filmi)
2003 – 21 Gram (Cristina Peck)(Sinema Filmi)
2002 – Halka (Rachel Keller)(Sinema Filmi)
2002 – Bir Cenaze Dört Düğün (Meredith Mainwaring)(Sinema Filmi)
2000 – Mulholland Çıkmazı (Betty Elms/Diane Selwyn)(Sinema Filmi)
1999 – Strange Planet (Alice)(Sinema Filmi)
1998 – Kaderin Oyunu (Giulia De Lezze)(Sinema Filmi)
1997 – Funny Games (Rol Adı Ekle)(Sinema Filmi)
1995 – Tank Girl (Jet Girl)(Sinema Filmi)
1991 – Flirting (Janet Odgers)(Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nilüfer Göle
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı