N

Narendra Modi

Narendra Modi Biyografisi

2014 yılında Hint genel seçimlerinde Hindistan’ın 15. Başbakanı oldu. 9 Aralık 2014 tarihinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi, TIME dergisinin okuyucuları göre yılın kişisi seçildi.
Narendra Modi, 17 Eylül 1950 tarihinde Hindistan, Vadnagar’da Heeraben Modi ve Damodardas Mulchand Modi çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tren istasyonunda seyyar çaycılık yapan babanın 6 çocuğundan biridir. Başlıca adı Narendra Damadordas Modi’dir. Narendra Modi, çocukluk yıllarında tren istasyonlarında nehir satarak ilkokul yaşamını sürdürdü. Gençliğinde (BJP) Bharatiya Janata Partisi’nin us okulu olan fazla Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang’a (RSS) katıldı.

Bir yandan tren istasyonunun kantininde çalışıp, bir yana da Delhi Üniversitesi‘nde dıştan okuyarak 1978 yılında siyaset bilimi diploması almıştır. Ardından Gucerat Üniversitesi‘nde tekrar siyaset bilimi mastırı yapmış 1983 yılında mezun olmuştur. Son tercih kampanyasından önce, 3 ay baştan başa Amerika‘da halkla ilişkiler ve imaj yönetimi dersi almıştır.

18 Temmuz 1947 tarihinde Britanya İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını şampiyon Hindistan’ı dört kuşaktır yöneten Gandhi ailesini iktidardan indiren ülkenin yeni başbakanı Narendra Modi olmuştur.

Narendra Modi, Bharatiya Janata Partisi (BJP) başkanıdır. Hindu dinine mensuptur.

Bharatiya Janata Partisi içinde çabuk yükselen Narendra Modi, 2001 yılında eyalet seçimlerinde Gujarat eyaleti başkanı oldu. Kısa sürede eyaleti bir endüstri merkezi haline getiren Modi hükümeti mevcut hükümet Kongre partisi ve Müslüman gruplarca 2002 yılında eyalette meydana gelen Hindu Müslüman çatışmalarında gerekli güvenlik önlemlerini almayarak Müslümanların şiddete maruz kalmasına seyirci kalmakla suçlanmıştı. Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı çoğu dava açılan Modi ve hükümeti bu davalardan bazılarından hüküm giyerken Modi şu asıl dek ceza almadı. Kabinesindeki bir takım bakanların bu olaylardan suçlu bulunarak hapse atıldığı Modi’ye ilk kez Amerika Birleşmiş Devletleri almak üzere çoğu batılı ülke büyükelçilikleri dini ayrımcılık yaptığı gerekçesi ile ülkelerine vize vermemişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nevzat Çiçek

Hindistan’ın ana muhalefet partisi Bharatiya Janata Party (BJP) Gujarat eyaleti başkanı Narendra Modi’yi 2014 Mayıs’ında yapılacak genel seçimler için Başbakan adayı gösterdi.

7 Nisan-12 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan ve sonucu 16 Mayıs 2014 tarihinde emin olan Hindistan genel seçimlerinde Hindistan’ın 15. Başbakanı oldu.

Modi, aslında 13 yaşında, bizdeki beşik kertmesine aynı bir usulle ailesi kadar evlendirilmiş. 18 yaşında resmi evlilik gerçekleşmiş. Narendra Modi, 1968 yılında Jashodaben (Chimanlal) Modi ile evlendi.

Sıkı bir vejetaryen olan Narendra Modi, senelerdir yalnızca Ahmedabad’daki Jade of Blue adlı mağazadan giyiniyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı