N

Natalia Gutman

Natalia Gutman Biyografisi

Natalia Gutman Grigoryevna, 14 Kasım 1942 tarihinde Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kazan’da doğdu. Kazak asıllıdır. Moskova’da büyüdü. İlk ve ota eğitiminin ardından Moskova Konservatuvarı’na girerek “Mistislav Rostropovich” ile çalışmalarına devam etmiştir.
Rus viyolonselist Natalia Gutmyaşındayken büyükbabası Anisim Berlin ve Profesör Galina Kozolupova’dan aldı. Arkasından son zamanların ünlü müzisyenleri hocası viyolonselist Mistislav Rostropovich, piyanist Sviatoslay Richter ve kocası viyolonselist Oleg Kagan’dan dersler almıştır.

Natalia Gutman, 1967 yılında, Natalia Gutman Münih ARD Yarışmasını kazanarak, milletlerarası müzik kariyerine başlangıç yapmıştır. O günden beri de Viyana ve Berlin Filarmoni, Londra Senfoni, Münih ve St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam’daki Concertgebouw Orkestrası gibi birçok orkestrayla, bütün kıtalarda performanslar sergilemiştir.

Amerika, Avrupa ve Japonya’da çoğu ülkede turneler yapmış ve milletlerarası müzik yarışmalarına katılmıştır.

Natalia Gutman’ın bir öteki ilgi alanı da, oda müziğidir. Modern eserlerin birçoğunun prömiyerini yapmıştır; bu bağlamda Alfred Schnittke, bir sonatını ve birincil Viyolonsel Konçertosunu ona ithaf etmiştir. Bach’ın bütün solo setleri, Gutman tarafından Moskova, Berlin, Münih, Madrid, Barselona vtur.

Ayrıca Lizbon, İstanbul, Boston, Montreal, İtalya, Hollanda, Tayvan, Mancnester, Almanya ve İsviçre’de de orkestra konserleri organize edilmiştir. Hem, Kolja Blacher ve Elisso Virsaladze’ye ile oluşturduğu Trionun İspanya, Lüksemburg ve Almanya’da verdiği konserler yanı sıra, Elisso Virsaladze’yle de İspanya, Belçika, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde birçok oda müziği turnesine çıkmıştır.

2008 senesinde, Yuri Bashmet, Viktor Tretjakov ve Vassily Lobanoy‘la birlikte yaptığı diğer bir kuartet turnesi zarfında çoğu Avrupa şehri ziyaret etmiştir.

Manâlı resitalleri aralarında Sviatoslav Richter eşliğinde çaldığı Chopin cello sonat yorumu sayılabilir. Keza Emi records için Philadelphia orkestrasıyla Shostakovich’s cello konçertosu ve Dvorak op 104 si minor cello koncertosunun yorumlarının kaydını yapmıştır. Bunlar dışında 20. yy çağdaş bestecilerinin çoğu eserini de yorumlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nail Güreli

Genç müzisyenlere kendini adayan Natalia Gutman, dünya çapında uzmanlık dersleri vermektedir. Musikhochschule Stuttgart’ta uzun yıllar profesör olarak çalışmış olup, öğretmenliğe halen Moskova’da devam etmektedir. Natalia Gutman, 1990 yılında Oleg Kagan ile birlikte, Bavyera Alplerinde uluslararası bir oda müziği festivali başlatmıştır.

Mayıs 2005’te, Federal Almanya Başkanı Köhler, Natalia Gutman’a en yüksek Alman nişanı olan “Bundesverdienstkreuz 1. Klasse”‘yi vermiş olup; 2006 senesinde artist, Londra’da “Kraliyet Müzik Koleji akademisyenliğine” aday gösterilmiştir.

“Seacross Managemeru Ltd. Strings Unlimited” kadar Bayan Natalia Gutman’a bahşedilen oldukça eli açık bir hediye olan ve üretim tarihi 1731’e değin uzanan, İtalya’nın Cremona şehrinde üretilen şaheseri “Guarneri del Gesu” Viyolonsel çalmaktadır

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı