N

Nathan Hale

Nathan Ülkü Biyografisi

Casus

Nathan Hale, 6 Haziran 1755 tarihinde Connecticut’da Elizabeth ve Richard Ayla çiftinin çocuğu olarak doğmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde yer alan Yale Üniversitesinden 18 yaşındayken 1773 yılında mezun olmuştur. New London’da hoca olarak tahsis yapmaya başladı.

Nathan Hale kendisi gibi Yale’den mezun 3 arkadaşıyla birlikte Amerika’nın ilk istihbarat operasyonlarını yapan “Culper Ring” adlı örgütün üyesi idi.

1775 yılında başlayan Amerikan Özgür Savaşı esnasında Amerika Ordusu için bir askerdi.

8 Eylül 1775 tarihinde General George Washington İngiliz işgali altındaki New York Manhattan Adasına İngiliz’lerin konumunu öğrenmek için gönüllü olan üsteğmen Nathan Ayla’yi göndermiştir. Fakat İngilizler göre yakalandı.

1776’da İngilizler göre deşifre edilen Nathan Ülkü casusluk yaptığını itiraf edip pişman olduğunu söylemesine karşın 22 Eylül 1776 tarihinde New York’da 21 yaşında idam edildi.

Nathan Ayla, daha sonraları Yale Üniversitesi mezunları ve bazı bilim adamlarının girişimleri ile Özgür Savaşı kahramanı ilan edilmiştir.

Yale Üniversitesi’nin eski kampüsünde Nathan Işık Halkası’in bir heykeli bulunur. Bu heykelin birer örneği daha sonra Virginia longley’deki CIA binası ile Andover’daki Philips Academy’nin önüne de dikilmiştir.

Nathan Ayla, idam edilirken “i only regret that i have ayak one life to lose for my country” “Vatanım için feda edecek tek bir canım olması tek üzüntümdür” sözü ünlüdür. Nathan Ülkü adı Amerika’da birçok okul ve askeri birlikler gibi değişik yerlere verilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nuri Alço
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı