N

Nathaniel Philip Rothschild

Nathaniel Philip Rothschild Biyografisi

Nathaniel Philip Rothschild, gelişmekte olan pazarlarda metal, maden ve doğal kaynaklar üzerine yatırım danışmanlığı yapan JNR Limited’in başkanıdır. Çoğu fonun kurucusu ve yatırımlarında söz sahibi, İngiltere’nin en iyi fon yöneticileri listesinde üstteki sıralarda. bununla beraber ailenin yüzyıllardır yakından ilgilendiği bir öteki kayda değer iş kolu farzedilen yeraltı kaynakları işletmeciliğinde gösterişli.

Nathaniel Philip Rothschild, 12 Temmuz 1971 tarihinde Londra’da doğmuştur. Bütün adı Nathaniel Philip Victor James Rothschild’dir. Babası Jacob Rothschild, 4th Baron Rothschild, annesi Serena Dunn Rothschild çiftinin en minik ve tek erkek çocuğudur. Hannah Rothschild, Emily Magda Rothschild Freeman-Attwood, Beth Matilda Rothschild Tomassini adlarında kız kardeşleri vardır. Rothschild ailesi‘nin manâlı bir üyesi olan Nathaniel Philip Rothschild, 2000 yılından beri İsviçre‘de Klosters’daki evinde yaşamaktadır. Keza Paris, Moskova, New York ve Yunanistan‘ın Korfu adasında evleri vardır. 2006 yılında İsviçre vatandaşlığına geçmiştir.

Resmi tarihe tarafından ailenin kökleri 16’ncı asır Almanya‘sına dayanıyor. Aşkenaz denilen kuzey Avrupa Yahudilerindendir. Ailenin ortaya çıkışı Almanya’dır. Soylarının hazar Yahudilerine değin uzandığı bahis edilmiştir. Roth schıld Almanca kırmızı kalkan anlamına gelmektedir. Ailenin de simgesini oluşturmaktadır. Aile alman prenslerinin paralarını yöneterek mal varlığı edinmişti. Fakat aileyi dünya gündemine taşıyacak kişi Mayer Amschel Rothschıld idi (23 Şubat 1744 – 19 Eylül 1812). Çok akıllı bir insan olan Mayer Amschel Rothschıld ailesinin dünyanın 1 numaralı varlıklı ailesi olmasının temellerini attı. Bunlardan ilki 5 oğlunu Londra, Paris, Frankfurt, Napoli ve Viyana’ya göndererek ilk milletlerarası şirketin ayrıca baskı ve kudretini arttırmış oldu. Yerel sıkıntılardan şirketin daha az etkilenmesini sağladı. İletişimin güç olduğu o dönem koşullarında önemli merkezlerdeki temsilcilikler vasıtasıyla herkesten önce farkında oldu ve planlarını ona kadar yaptı. Aile vakit içerisinde krallara bile faizle borç para verecek değin büyük bir servetin sahibi oldu. Amschel ölmeden önce aile servetinin bölünmemesi için 4 kural belirledi. Bu kurallar halen geçerlidir. Bu kurallara uymayan aile üyeleri mirastan mahrum bırakılırlar ve dışlanırlar. Bu 4 kural şöyledir:
1-) Büyük oğlun en büyük oğlu servetin ve ailenin lideri olacaktır.
2-) Kuzenler arası izdivaç. Aile servetinin dışarı çıkmaması için ön koşuldur.
3-) Aile Servetinin rahat tutulması ve bölünmemesi. Onun için aile serveti 500 varlıklı listesinde katiyen göremezsiniz.
4-) Aile içi ortaklıklar kurulmuş ve bu ortaklıklar M.A. Rothschıld and sons çatısı aşağı yığılmış Ve Londra’dadır. Halen bu merkez etkin haldedir.
Bunun yanı sıra Rothschıldlerin başarılarının ve servetlerinin büyümesindeki koşullar şunlardır: Devletlere borç para verip kendilerine bağımlı ışık halkası getirmeleri, merkez bankaları ve para basma yetkilerini ele geçirip ülkeleri tahakküm altına almaları, savaşları finanse ederek büyük servetler elde etmeleri, silah, kayda değer madenler, uyuşturucu, petrol, ana yiyecek maddeleri gibi ürünlerin kontrolünü ellerinde tutmaları.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necmettin Çobanoğlu

1815’te Waterloo Savaşı’nın bitmesine yakın Rothschildler ellerindeki hisseleri satmaya başlıyor, Bu hücum, savaşı Napolyon’un kazandığı şeklinde yorumlanınca panik satışlar başlıyor. Cümbür Cemaat aynı anda satışa geçtiği için fiyatlar düşünce Rothschildler de bütün hisse senetlerini topluyor. Ancak sonra Napolyon Bonapart’un savaşı kaybettiği ve Rothschildler’in bütün piyasayı ele geçirdiği anlaşılıyor. BP, Shell, De Beers, HSBC, ABN Amro Bank, Rio Tinto gibi detleri Rothschildler’in girişimleri arasında sayılıyor.

Hem bu aile dünya Yahudilerinin hamisidir. Siyonizmin ve illuminatinin kurucuları ve destekleyicileri olduğu iddia edilir.

Günümüzde Rothschild ailesinin lideri yaşça en büyük evlat olan Baron Jacob Rothschild’dir. 4. Baron Rothschild olarak ailenin liderliğini yapmakta, kendisinden daha sonra da en büyük evlat olarak oğlu Nathaniel Philip Victor James Rothschild 5. Baron olarak ailenin liderliğini yürütecektir.

Nathaniel Philip Rothschild, İlkokulu 1977-1984 yılları aralarında Colet Court’ta okuduktan sonra Eton College ve Wadham College’de okudu. Üniversiteyi 1989 – 1993 yılları arasında Oxford Üniversitesi Tarih bölümünde okudu. 2013-2014 yılları aralarında King’s College London’da Pskiyatri Enstitüsü’nde tiryakilik psikolojisi üstüne yüksek lisansını yaptı.

Nathaniel Philip Rothschild, 1994 yılında Londra’da Lazard Brothers portföy yönetiminde başladı. sonra Morgan Stanley ve Lehman Brothers‘ın eski birleşme ve satın alma başkanı Eric Gleacher‘in New York‘da kurduğu birleşme ve satın alma danışmanlığı firması Gleacher Partners’de çalışmaya başladı.

Türk iş adamı Mehmet Emin Karamehmet’in Mehmet Sepil ile müşterek olarak 2002 yılında kurduğu Kuzey Irak‘ta etkinlik gösteren “Genel Energy” petrol şirketininin %50 ‘sini Nathaniel Philip Rothschild‘in kurduğu Vallares yatırım şirketi 2.1 milyar dolara Kasım 2011’de satın aldı.

Rothschild ailesi son 200 yıldır, dünyanın en zengin ve nüfuzlu ailesidir. tek başına birkaç büyük devlet kadar güçlüdür. 2007 yılında, servetleri 3-4 trilyon dolar, denetleme ettikleri para ise 8-10 trilyon Bankası’nı takriben 80 yıl her tarafında yönetmişlerdir. HSBC Bank, Royal Bank of Scotland, Banco Santander, J.P.Morgan-Chase, De Beers, Rio Tinto, Ing Group ve Avıva en çok belli ve bilinen şirketleridir

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nahit Sırrı Örik

Nathaniel Philip Rothschild, 1994 yılında tanıştığı manken Annabelle Neilson ile 1995 yılında evlendi. 1997 yılında boşanmak için ayrıldılar ve 1998 yılında boşandılar.

Nathaniel Philip Rothschild, 2000 – 2003 yılları arasında Dedeman Holding’in kurucusu Kemal Dedeman‘ın torunu Arzu Önal ile birlikte oldu.

2006 yılında Çek model Petra Němcová ile birlikte olan Nathaniel Philip Rothschild, 2006 yılının Ekim ayından 2007 yılına dek sinema oyuncusu Natalie Portman ile birlikte oldu. 2008 yılının Eylül ayından itibaren 2 ay da Brezilyalı model Raica Oliveira ile birlikte oldu.

2009 – 2011 yılları arasında Prusya kralı II. Wilhelm‘in torununun torunu olan Florence von Preussen ile beraber oldu. 2012 – 2014 yılları aralarında İngiliz manken Eliza Cummings ile ile birlikte oldu.

2014 yılından itibaren King’s College London’da Pskiyatri Enstitüsü’nde tanıştığı klinik psikolog olan kız arkadaşıyla beraberdir.

Futbolu çok seven ve Chelsea FC taraftarı olan Nathaniel Philip Rothschild, yakın arkadaşı olan Roman Abramoviç’i Chelsea FC takımını satın alması için ikna etmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı