N

Nazlı Ilıcak

Nazlı Ilıcak Biyografisi

Ayşe Nazlı Ilıcak, 1944 yılında babasının Ankara’da tahsis yaptı yıllarda doğmuştur. 21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu‘nun kızıdır. Annesi İhsan Hanım’dır. Fenerbahçe’de yöneticilik de yapan Ömer Çavuşoğlu abisidir.
Çocukluğu Karanfil Cadde’ta geçmiştir. TED Ankara Koleji’ndeki ilk eğitimin ardından yatılı olarak okuduğu istanbul’daki Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi‘nden 1963 yılında mezun olduktan sonradan İsviçre‘nin Lozan şehrinde yer alan Lausanne Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi’ni 1967 yılında bitirdi.

1969 yılında Çevirmen gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. İlk yıllarda gazetecilikle ilgilenmedi. Ama 1972’de babası Muharrem Bey ölüm edip de onun etkisiyle Nazlı Ilıcak hayatla ilgisini kesince doktoru ona bir işle ilgilenmesini söylediğinde gazete işine bulaşır. İlk olarak Tercüman’ın ansiklopedi köşesinde bilmece-bulmaca işine başlar. 27 Mayıs‘ı yaşayanlarla ilgili mülâkat yapılmasını önerir, kimse yapmayınca kendisi yapar. Ardından köşe yazmaya başlar

Tercüman gazetesinde başyazar oldu. Keza Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin de ayrıcalık sahipliğini 1988 yılına kadar yaptı.

Turgut Özal‘la yıldızları hiç barışmadı. 12 Eylül‘den sonra Çevirmen’da yazdığı sert yazılarla tepki çekti. Yazıları nedeniyle sıkça mahkemelik oldu. Milli Güvenlik Konseyi‘nin 52 sayılı bildirisine tutarsız davranmaktan üç ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 Ekim 1982’de girdiği Sağmalcılar Cezaevi‘nden 5 Ocak 1983’te cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

1991’de TRT‘de “Laf Meclis’ten İçeri” programını yaptı. Kanal 7’de çalıştı.

Nazlı Ilıcak 1999 yılında, Akşam Gazetesi’nde yayınlanan köşe yazılarında, “Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş‘ın kişilik haklarına yayınlama aracılığıyla saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle hakkında Ankara 23’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı ve bir milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nihat Sırdar

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan TBMM 21. dönem milletvekilleri seçimlerinde, Başında Necmettin Erbakan’ın olduğu Fazilet Partisi‘nden istanbul milletvekili seçildi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Kavakçı‘nın, TBMM‘ye türbanla girerek kriz yaratmasını “Başörtüsünü savunmanın neden laikliğe karşı bir kalkışma olduğunu anlamıyorum” diyerek korumuştur.

22 Haziran 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesi‘nin Fazilet Partisi’ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düştü ve 5 yıl siyaset yasağı geldi. 2011 genel seçimlerinde AK Parti‘den milletvekili adayı elde etmek istediyse de kabul edilmedi.

Nazlı Ilıcak, Çevirmen, Meydan, Özgürlük, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün ve Yıllık gazetelerinde yazarlık yapmış ve en son da Sabahleyin gazetesinde yazmaktaydı. Ancak 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında “adı kanunsuzluk iddialarına karışan bakanların istifa etmesi gerektiğini” savununca Gazete yönetimiyle zihin ayrılığına düşmüş ve 18 Aralık 2013 tarihinde işten kovulmuştur.

Nazlı Ilıcak evlilikleri:
1. Evliliği: 1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. 7 Nisan 1993 tarihinde Kemal Ilıcak beyin kanamasından öldü. Mehmet Ali Ilıcak (d.1970) adında oğlu ve Aslı (d.1972) adında bir kızı vardır.
2. Evliliği: 1994 yılında işadamı ve siyasetçi Kesin Şirin‘le evlendi.2003 yılında boşandı.

2 Mart 2014 – 24 Aralık 2015 tarihleri arasında Kanal D’de yayınlanan “Pazar Gezmesi” programını sundu.

25 Temmuz 2016 tarihinde Gazeteci Nazlı Ilıcak dahil 42 kişi hakkında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarıldığı açıklandı.

Darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen aralarında Nazlı Ilıcak‘ın da bulunduğu 21 gazeteciden Nazlı Ilıcak ile birlikte 16 gazeteci 29 Temmuz 2016 günü tutuklandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neriman Uğur
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı