N

Nebil Özgentürk

Nebil Özgentürk Biyografisi

Belgeselci kimliği ve “Bir Yudum İnsan” programı hafızalarda yer eden gazetecidir.

Nebil Özgentürk, 1959 yılında Adana’da bir berberin oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğu Adana’da geçmiştir. Senaryo Yazarı ve yönetnen Ali Özgentürk adında abisi vardır. İlk ve orta eğitimini Adana’da bitirdikten sonradan İzmir’e gitti. 1981 yılında İzmir Ege Üniversitesi İşletme Fakültesinnden mezun oldu. Gazeteciliğe üniversite dergilerinde muhabirlik ve fotoğrafçılık yaparak başladı.

Askerliğini de İzmir‘de değiştirme subay olarak yaptı.

Günaydın Gazetesinin İzmir bürosunda polis, politika, haber muhabirlikleri yaptı. İşinde iyi olduğunu görebilen amirleri onu istanbul’a getirdi. daha sonra Sabahleyin gazetesine geçti. 1990 yılında Sabahtan Gazetesi’nde röportaj köşe yazarlığına başladı. 1992 yılında Sabah gazetesinde her hafta yaptığı portre röportajlardan oluşan Bir Yudum İnsan kitabından yola çıkarak “Bir insan bir hayat” isimli kısa belgeselleri hazırlamaya başladı.

1994 yılında “Bir Yudum İnsan” programı ile televizyon ekranlarında oldu. Nebil Özgentürk göre 1,5 yılda “Türkiye’nin Hatıra Defteri” belgeseli tamamlandı. “Rüzgâra Karşısında Yürüyenler” adlı belgesel programa imza attı.

CNN TÜRK kanalında “Bir Yudum İnsan” programı 9 sene devam etti. Belgeselleri aralarında Yaşar Kemal‘den Sezen Aksu‘ya, Zülfü Livaneli‘den Zeki Müren‘e, Can Yücel‘den Orhan Pamuk‘a değin bir dizi kültür sanat adamlarının yaşam öyküsü var. bu arada Can Dündar’la iki taraflı “İstanbul’un Entelektüel Tarihinden Tanıklıklar belgeselini yaptı.

Toplamda bine yakın televizyon programına imza attı. Türkiye’nin Hatıra Defteri ve Sanatımızın Hatıra Defteri belgeselleri de her biri biner dakikalık fazla ses getirdi. Kenan Işık’ın sunduğu “Dünya Bir Oyun Sahnesi ve Ferhat Göçer‘in sunduğu “Hoş Şeyler”i (kültür sanat programları) hazırlayıp yönetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nur Viral

Nebil Özgentürk, Hıncal Uluç, Haşmet Babaoğlu ve Sunay Akın ile beraber söyleşi programı olan “Yaşamdan Dakikalar” adlı programda tahsis almıştır. Önce 2004 yılında Atv’de başlayan program daha sonra Tv8’e geçmiş 2010 yılına değin burada devam ettikten daha sonra 2011 yılından sonradan Skyturk360‘da yayınlanmaya devam etmiştir.

2000 yılında boşandığı İlk eşinden ikiz erkek çocukları olan Nebil Özgentürk, ikinci evliliğini Akarsu Özdemir ile 7 sene aradan daha sonra Arın adında bir çocuğu daha oldu

Yönetmenliğini Yaptığı Belgesel Filmler :
1998 – Bir Doğum Günü Armağanı
1999 – 2007 – Bir Yudum İnsan (60 Bölüm)
2002 – Rüzgara Karşısında Yürüyenler (10 Birim)
2003 – Türk Sinemasında İETT’nin Serüveni
2004 – 2005 – Konuşan Yeşilçam (30 Birim)
2007 – Basının Kısa Tarihi (10 Birim)
2007 – Türkiye’nin Anı Defteri (10 Birim)
2009 – Modern Gazeteciler Derneği, 2008 Başarılı Gazetecileri, Mahmut Tali Öngören Ödülü.
2009 – Yargıdan Türkülere

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı