N

Necati Özkan

Necati Özkan Biyografisi

2019 yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya danışmanlığını yaptı.

Necati Özkan, 1960 yılında Ankara’da doğmuştur. Askeri lisede okudu. Necati Özkan 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan topçu subay olarak mezun olduktan sonra 12 Eylül döneminde sol görüşlü olduğu gerekçesiyle 1983’te res’en emekli edildi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Bir yana da bir reklam firmasında çalışmaya başladı. Peşinde ODTÜ İşletme Bölümü’nde MBA eğitimi aldı.

Necati Özkan, 1985 yılında Hikaye Reklam Ajansı’nı kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kuruma ve markaya hizmet etti. Necati Özkan, siyasi tercih kampanyalarına birincil Necdet Calp’in Demokrat Partisi’ndeki iki adayla başladı. SHP, CHP’yle sürekli tercih kampanyalarının arkasında en son Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul tercih çalışmasını yürüttü. CHP’nin İstanbul oylarının yüzde 25’cilt 36’ya çıktığı seçim sonrasında ABD’deki “Seçimler ve Kampanyalar” adlı bir sektör dergisinden “En heyecan verici siyasi kampanya” ödülü kazandı.

İletişim fakültelerinde yaratıcılık, strateji, kampanya yönetimi ve seçim kampanyaları dersleri verdi. 2007-2008 yıllarında KKTC’nin ve 2008-2013 yılları arasında Türkiye’nin yurtdışı pazarlardaki turizm tanıtım kampanyalarını yöneten Necati Özkan, İzmir EXPO 2020 projesi ve Ankara Shopping Şenlik kampanyalarında çalıştı.

2012- 2015 yılları aralarında egemen reklam ajansları networkü olan Dialogue International’in Global Başkanlığı, 2014 – 2016 yıllarında ise Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC) Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Necati Özkan, 17 Kasım 2014’te, İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan genel kurulda, Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği’nin (European Association of Political Consultants; EAPC) başkanlığına seçildi.

Necati Özkan, ticari iletişimin yanı sıra siyasi iletişim alanında da çalıştı. Liderlere, adaylara ve siyasi partilere iletişim danışmanlığı yaptı; kampanyalarını yönetti. 2010 yılında da dünyanın önde gelen siyasi danışmanları arasından 10 kişilik “Dünya Rüya Takımı”na seçildi. Aynı sene Aristotle milletlerarası siyasi iletişim büyük ödülünü aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nil Karataş

Türkiye tanıtım kampanyasıyla kazandığı 2 Gümüş Adrian ödülü, dağıtılmış tercih kampanyalarıyla kazandığı 11 Pollie Ödülü, 5 Reed Ödülü, 2 Polaris Ödülü, 11 Golden Eagle Ödülü ve 1 Goldies Exellence Ödülü dahil olmak üzere, milli ve uluslararası alanda 50’ye yakın ödülü var.

İletişim fakültelerinde taktik, yaratıcılık, kampanya yönetimi ve seçim kampanyaları dersleri verdi. 2’si telif, 2’si editörlük üzere yayınlanmış 4 kitabı vardır.

2008 yılında ve 2012 yılında ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini ve kampanyayı uygun izlemek için Amerika’ya giden Necati Özkan, 2012 yılında da ABD’de yapılan başkanlık seçimleri sonunda 6 Kasım 2012 gecesi ikinci defa başkan seçilen Barack Obama’nın Washington DC’de düzenlenen ‘After Election Party’sine de VIP konuk olarak katıldı. Başkan Barack Obama’nın başarısına ilişkin dahası kitap yayınladı.

Sadece bu dek özel bir partiye katılmakla kalmayıp, Demokrat Parti’nin New York ve Washington DC seçim merkezlerini ziyaret etti ve nihayet New York’ta Milletlerarası Siyasi Danışmanlar Derneği’nin 3 jurnal Dünya Konferansı‘na katılarak öncelikle Barack Obama ve Mitt Romney’in danışmanları olmak üzere fazla sayıda siyasi danışmanla ABD ve öteki ülkelerdeki seçim kampanyaları üstüne gösterme alışverişinde bulunup Türkiye’ye döndü.

Necati Özkan, 2017 yılında Washington merkezli Compol dergisi tarafından alanında dünyanın en etkili 100 profesyoneli aralarında gösterildi. 2015 -2016 yıllarında Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Veri Üniversitesi Marka Okulu’nda “Taktik” dersleri veriyor.

Necati Özkan, Pelin Özkan ile evlidir ve Ozan Özkan adında oğlu ve Selin Özkan adında kızı vardır.

Halen Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (European Association of Political Consultants; EAPC) Idare Heyeti üyesi olarak tahsis yapıyor.

1983 yılından bu yana liderlere ve siyasi partilere iletişim danışmanlığı yapmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nisa Bölükbaşı

Necati Özkan, bu minvalde en son 2019 yılında İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla çalıştı. CHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya danışmanlığını yaptı.

Kitapları :
2019 – Kahramanın Yolculuğu
2014 – Seçim Kazandıran Kampanyalar
2009 – Obama’nın Önderlik Sırları
2005 – Seçim Zamanı 2005
2004 – Tercih Zamanı 2004

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı