N

Necdet Koyutürk

Necdet Koyutürk Biyografisi

Besteci, Türk tango müzisyeni, şarkı sözü yazarı, aranjör, akordeon sanatçısı, orkestra şefi.

Ülkemizde çok sesli müziğin kurucularındandır. Geliştirilmesi ve yayılması konusunda büyük çabalar sarfetmiştir. Necdet Koyutürk,Türk tangosunun üç esas taşı olan bestecilerin en genciydi. Fehmi Ege 1902, Necip Celal 1910, Necdet Koyutürk ise 1921 doğumluydu.

Necdet Koyutürk, 28 Ekim 1921 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Çocukluk yıllarının büyük kısmı Adana ve Urfa’da geçti. İstanbul, Üsküdar’da büyümüştür. Annesi Hüsniye bayan, babası İstiklal savaşı gazisi, Atatürk’ün tabanca arkadaşı Harita Binbaşısı Osman Saffet beydir. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. Çok ufak yaşlarda müziğe başlayan tutkusu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında devam etti. 1938-1939 ders yılında mezun olan Necdet Koyutürk bundan daha sonra sanat hayatına atıldı.

Necdet Koyutürk, müzik hayatının başlangıcında dağıtılmış hocalardan dersler alarak ve kendi kendisini de yetiştirerek geliştirdi. Ahenk hocası Demirhan Altuğ idi. Sonra Cemal Reşit Rey’den ise orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. 1938 senesinden itibaren besteci olarak eserler üretmeye başladı. Besteleri büyük çoğunlukla Tango türündedir. Zamanın orijinal Arjantin Tango sound’dunu mükemmel özümsemiştir. Tango’nun Avrupa’da, bilhassa Alman müzik ekolünden etkilenerek karşılaştığı inşa değişikliğine aldırmadan, Türk Tango ekolünü ve dolayısıyla günümüze değin anılan özgün müziğini yaratmıştır.

1942 yılında İstanbul Galatasaray Postanesinin biraz aşağıda olan Londra Bar’da Şecaattin Tanyerli ile beraber sahneye çıkmaya başladı.

Necdet Koyutürk askerlik görevini protez subay olarak 1943 senesinde Ankara’da yaptı. Vatani görevi esnasında meşhur “PAPATYA” Tangosunu besteledi. Sözleri de kendisine ait olan bu Tango çoğu solist tarafından defalarca seslendirildi ve plak yapıldı. Bu şarkının kayıtları keza Türkiye‘de, hem de İngiltere‘de 1948 senesinde Şecaattin Tanyerli okudu 78 devirli taş plak olarak basıldı ve yayınlandı. Bu plak; yurt dışarıda basılan ilk Türkçe beste olarak tarihe geçti. Türkiye’nin yanısıra Avrupa ve Balkanlar ile Ortadoğu ülkelerinde de yayıldı, çalındı. Bu aynı zamanda ülkemiz dışarıda plakları yayınlanan birincil bestecimiz sıfatını da ona kazandırdı. Dört bestesini kapsayan iki plağı orijinal Columbia etiketiyle yurt dışında piyasaya çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neriman Köksal

1949 yılından itibaren İstanbul Radyosunda kendi orkestrasıyla programlarına başladı. Tangoya büyük alaka duydu ve bestelelarını bestelerken Batı müziği formunu, ülkemizin müzik anlayışıyla kaynaştırarak yeni bir sentez yarattı. Müziğimize özgü makamları ve melodi yapısını modern müzik yapısı ve orkestrasyonuyla kaynaştırdı. Bu çalışmaları ile bugünkü popüler müziğimizin de temelini atan Necdet Koyutürk’ün bu çalışmaları halkımız kadar çok tutuldu.

Necdet Koyutürk bu yıllardan itibaren besteleri ve orkestrasıyla sanat hayatının zirvesine çıktı. Yurt içi ve yurt dıştan eserleri yerli tanıdık olmayan çoğu solistler göre seslendirildi ve plakları yapıldı. 1959 yılında dolmabahce-sarayinda Yugoslav Devlet başkanı Mareşal Josip Broz Tito’ya, Yunan kralına ve Minik su kasrında Irak Kralı I. Faysal’a orkestrasıyla konserler verdi.

1950 ve 1960’lı yıllarda Caddebostan gazinosunda orkestrası ile programlar yaptı.

Ilk Önce Akordeon almak üzere çoğu enstrümanı çalan Necdet Koyutürk, İstanbul ve Türkiye radyolarında otuz yıl kendi orkestrasıyla ve düzenlemeleriyle binden artı program hazırladı ve yönetti. Koyutürk kendi eserlerinin yanı sıra öteki bestecilerimizin tangolarını da icra ederek onları da tango repertuarına kazandırdı. Yirmi kişilik pop ve tango orkestrasıyla kulaklara yeni soundlar yerleştirdi, bir ekol oldu ve yeni bir devir açtı. 1979 yılında TRT kurumundan emekli oldu.

Necdet Koyutürk’ün Tangoları her devirde farklı alanlara yönlendirilmiş sanatçılar kadar söylenmektedir. Onun eserlerini Türkçe Tango söyleyen solistlerin yanı sıra Popüler müzik solistlerimiz ve hatta Türk Sanat müziği söyleyen bazı solistlerimizde severek seslendirmektedirler. Bu da onun eserlerinin ne dek geniş bir yelpazeyi kapsadığı konusunda bir ışık vermektedir.

Sanat hayatı boyunca sayısız plak yapan Necdet Koyutürk’ün rde Taş plaktan açmak üzere 45 lik, LP, Kaset, CD gibi şekillerde her yerde piyasaya sunulmaktadır. 1997 yılında da oğlu Erdener Koyutürk göre hayatını anlatan ve taş plaklardan alıntılarla tangolarını kapsayan Yaşayan Tango isimli bir kaset kitap piyasaya çıkartılarak yaşamı ölümsüzleştirildi. Hem Necdet Koyutürk’ün eserlerinden mühim bir kısmını kapsayan Bir Ömür Tango, Pop Tango, Taş plaklarda tango adlı tamamı onun eserlerine ait üç tanede kaset ve cd si mevcuttur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nejat Eczacıbaşı

Necdet Koyutürk’ün kırk’a yakın eserleri arasında öncelikle Papatya olmak üzere Dinle Sevgili, Rüzgar gibi geçti. Kesin Olmama, Yıllar var oysa, Yıldızlar düşerken, Seven bilir, Gözlerine bakarken (Tango-Serenad), Unutmak istiyorum, Özlediğim, Başbaşa kalınca, Beyaz Zambak, Bal çiçeği ve son tangosu Yalan olan yıllarım sayılabilir. Tango dışındaki eserleri aralarında Seni özler şu gönlüm (Balad) ile Ayrılık günü ve Aşk ateşi (Vals), Gönül bir aşk arıyor (Latin), Yalnızlar Rıhtımı (Bolero) tarzında besteleri de bulunmakta.

Necdet Koyutürk film dünyasında da eserleri ve görüntüleriyle yer almıştır. Necdet Koyutürk 1953 yılında orkestrasıyla birlikte “Çalsın Sazlar, Oynasın Kızlar” adlı bir filmde de oynamıştır.1959 yılında “Yalnızlar Rıhtımı” filmine aynı ismi taşıyan Bolero tarzındaki bestesini hazırlamıştır.

Koyutürk bazı meşhur Arjantin tangolarına Türkçe sözlerle de yazmıştır. Adios, Muchachos ve Caminito bunlardan sadece ikisidir.

Necdet Koyutürk’ün eserleri Taş plaklardan başlayarak 45 lik, Long-play kaset ve günümüzde CD ye değin her devirde dilden dile dolaşmış ve süregelmiştir. Eserleri sayısız yapımlarla da ebedileşmiştir. Onun eserlerini seslendiren solistler arasında ise Celal İnce, Şecaattin Tanyerli, Yaşar Güvenir, Zehra Eren, Erdener Koyutürk gibi tango solistleriyle Popüler müziğimizden zamanımız sesleri Esin Engin, Fatoş Balkır, Nilüfer, Atilla Atasoy, Neco, Nil Burak, Ömür Göksel, Gökben, Erol Büyükburç Yurt dışarıda Bulgar pop sanatçısı Lili İvanova, İsrailli solist Yaffa Yarkoni, Rusya‘da Niyazi Takizade orkestrası sayılabilir.

Necdet Koyutürk, 1950 yılında Mukaddes hanımla görücü usülü evlendi. Erdener Koyutürk (1951) ve Özdener Koyutürk (1956) isimli sanatını halen devam ettiren iki oğlu vardır. Erdener Koyutürk yorumcu ve besteci, laf yazarı olarak, Özdener Koyutürk orkestra şefi ve besteci olarak babalarından daha sonra tango müziğini devam ettirmektedirler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necla Nazır

Necdet Koyutürk, 19 Ekim 1988 tarihinde İstanbul’da 67 yaşında yürek yetmezliğinden ölmüştür.

Filmleri :
Oyuncu :
1956 – Şehir Yıldızları (Kendisi (Tango))(Sinema Filmi)
1954 – Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar (Kendisi)(Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1959 – Yalnızlar Rıhtımı (Beste)(Sinema Filmi)

Papatya Tangosunun sözleri :
Papatya gibisin beyaz ve ince,
Eziliyor ruhum seni görünce.
İsmin dudaklarımı yakıyor niçin,
Nedir bu çektiğim senin elinden?

Yalvarırım sana gel üzme beni,
İnan bana çok seviyorum seni.
Gel kollarıma artık bekliyorum,
Papatyam seni özlüyorum.

Neden benzeri o kadar dudak büküyorsun?
Yahut açık söyle hiç mi sevmiyorsun?
Sana soruyorum niçin susuyorsun?
Bana bu sevgiyi fazla mu görüyorsun?

Bilsem söyler miydim dar hislerimi.
Keşke görmeseydim tebessüm eden gözlerini.
Biliyorum ama sen de seviyorsun,
Anladım çapkınca naz ediyorsun.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı