N

Necdet Mahfî Ayral

Necdet Mahfî Ayral Biyografisi

Necdet Mahfî Ayral, 1908 de Paşabahçe-İstanbul da doğdu. Sütnineler, dadılar ve lalalarla büyür. Sanatkâr bir aileden gelmektedir. Annesi Mesadet Hanım, Babası Mehmet Mahfi paşadır. Necdet Mahfî Ayral, Yerebatan’daki Mekteb-i Vatan’da birincil mektebe başlar. Musevî bir madmazelden Almanca dersi aldırırlar, Çocukluk arkadaşlarının birçok da Rumdur. Rumcayı da onlardan öğrenmeye başlar. Beykoz’da Mithat Efendi Rüşdiyesine, oradan Galata’daki Avusturya Lisesine bir müddet devam ettikten daha sonra, Birinci Dünya Savaşı başlayınca mektep kapanır. 1919’da Galatasaray Sultanisi’ne (Galatasaray Lisesi) yatılı olarak verirler. Fakat 1923’de babası öldükten sonra okulun bitmesine iki sene kala mektep ücretini ödeyemediklerinden burayı bitiremeden terketmek zorunda kalır. Bu sene bununla birlikte onun tahsil hayatının noktalandığı tarihtir. Paşabahçe’de oturmaya devam ederler. O sene oturdukları konut de satılır ve Beşiktaş’a taşınırlar.
Anne kadar ceddi Sultan III. Ahmed’e dayanır. Ahmet İzzet Paşa, anultan Abdülmecid, o süre Boğaz’daki bir araziyi Ahmet İzzet Paşa’ya armağan etmiş. Halk arasında bu çevreye Paşa Bahçesi denilir olmuş. Paşabahçesi büyük bir araziydi. Büyükbabasının cevizliğiydi. Oranın adı Paşabahçe yok, Paşa bahçesi’dir. Orada on iki odalı bir evde doğdu. Bu evi albay (miralay) olan babası yaptırmış.

Önce, 30 lira aylıkla Deutche-Orient Bank’a muhasebe servisinde memur sonra 100 lira aylıkla Mario Serra adlı bir İtalyan’ın Yıldız Sarayına açtığı kumarhaneye belediyenin yükümlü muhasibi olarak işe giriyor. Lakin kumarhane 11,5 ay daha sonra kapanınca tekrar işsiz kalıyor. Elinde tek kalan öğrendiği çok iyi İtalyanca oluyor. Bir yıla yakın işsiz dolaştıktan daha sonra Elektrik- Tünel- Tramvay şirketine giriyor.Askere gitme zamanı gelince askere gider, yerine karısı Eleni şirkete giriyor.

Orduda şeytan tüyü Necdet Mahfi üç ay içinde onbaşi, arkasından da Fırka Karargahı Komutanının fahri çavuşu oluyor. Okur yazarlığı, yabancı dil bilgisi, ciddiyeti ve çalışkanlığıyla Rüştü Paşa’nın gözbebeğidir artık. Bütün kültürel etkinliklerin düzenlenmesini Necdet Mahfi’ye bırakıyor paşası. Başlıyor erat için bazı gösteriler düzenlemeye; farklı alanlara yönlendirilmiş eğlenceler, tiyatrolar… Gitgide Artarak en fazla gerçekleştirmek istediği işin bu oldugunu anlıyor, tiyatro… Askerliğinin bitiminde komutanından takviye istiyor, Bunun üzerine Rüştü Paşa da oturup o dönemin Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ’a bir mektup yazıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazenin Tokuşoğlu

Başkan, mektubu okuduktan sonra Necdet’i Darülbedayi’ye gönderiyor. Tarih 24 Eylül 1932…Ve Necdet Mahfi‘nin, 66 yıldır dur durak bilmeden, büyük bir özveri ve sevgiyle süren tiyatro macerası başlıyor.

Sahneye birincil adımını figüran olarak 24 Eylül 1932’de Darülbedayi’de “7 Köyün Zeynebi” oyunuyla atan Ayral, Şehir Tiyatroları’nda ‘Lüküs Yaşam’ta İrfan, ‘Kral Lear’da soytarı, ‘Deli Doymuş’da David, ‘Fizikçiler’ de Newton, ‘Bir Komiser Geldi’de Komiser, Küçük Sehir’de Karabet Gümüşyan, Ahududu’da Haydar Paşa ‘Cyrano de Bergerac’da Don Marzio ve ‘Tartuffe’de Cleant, Pusu’da Ağa Yılanoğlu gibi oyunlarda unutulmaz kompozisyonlar yarattı. 10 Ekim 1934 “Ses Tiyatrosu”nda “Yarasa” operetinin baş rolünde “Hekim Falke” rolünü oynar.

Tiyatroda 275 oyunda, bunun yanı sıra sinemada da sanatını icra eden Ayral 170’ye yakın filmde irili ufaklı rol aldı. 1950-75 yılları arasında İtalyanlar’ın meşhur komedyeni Toto’yu konuşarak, dublaj sanatında da ustalığını bildiren Ayral, kızı Jeyan’ı da kendisi gibi tiyatro ve dublaj sanatçısı olarak yetiştirdi.

Necdet Mahfi tiyatronun her yönüyle ilgili bir aktördür. Sahne müdür yardımcılığı ve peşinde uzun yıllar Sahne yönetmenliği de yapar. “ara sıra bilet sattığım, dekor işlerinde çalıştığım da olmuştur” diyor zaten.

Necdet Mahfi Ayral, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda son olarak Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Rahatlık’ oyununda rol almıştı.

Necdet Mahfî Ayral, 5 haziat etmiştir.

Evlilikleri : 1927 de bir Rum kızı olan Eleni ile evlenir. Ve 52 sene evli kalırlar eşi ölene dek. Tiyatro, sinema,radyo ve televizyon dizileri oyuncusu, seslendirme sanatçısı Jeyan Mahfî Ayral (Tözüm) kızlarıdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı