N

Necdet saraç

Necdet saraç Biyografisi

Necdet saraç, 1961 yılında Erzincan’da doğmuştur. İlköğretimi İstanbul Harbiye İlkokulu’nda, Ortaokulu Kurtuluş Ortaokulu’nda, Lise eğitimini ise Feriköy Lisesi’nde tamamladı. İstanbul’da Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Siyaset ve Millet Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.
Necdet saraç, Almanya’da Millet Yüksek Okulu’nda çalıştı. Köln Sinema Günleri ilk kez almak üzere, Almanya’da birçok sosyal-kültürel proje yaptı. Almanya’da olduğu yıllarda Sesimiz / Unsere Stimme adlı Türkçe-Almanca bir gençlik dergisi yayınladı.

Necdet saraç, 1996-2004 yılları arası CİNE 5 ve DİGİTÜRK Avrupa temsilciliği yaptı.

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu’nda, ikinci başkanlık dahil, dağıtılmış yönetim kademelerinde bulundu. Avrupa’da ve Türkiye’de Alevi kurumlarında merkezi düzeyde yöneticilik yapan Necdet Saraç, Alevilerin Sesi dergisinde 2009 yılına dek Genel Yayın Yönetmenliği, BirGün Gazetesi’nde 4 yıl, Yurt Gazetesi’nde de 3 yıl köşe yazarlığı yaptı. Türk televizyon tarihinde bir birincil olan Muharrem Sohbetlerini 2004’de yayınlayan takım içinde yer aldı. SU TV ve YOL TV Genel Yayın Yönetmenliği’nin yanı sıra Ayrı Çizgi adlı tartışma programını hazırlayıp sundu.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı ve Can Dergisi Genel Yayınlama Yönetmenliği de yapan Necdet Saraç Yurt gazetesinde köşe yazarı ve yayın kurulu üyesidir.

Necdet Saraç’ın Alevilerin Siyasal Tarihi, Ayrı Çizgi, Yavuz’un Aklı ve 51 Soruda Sosyal Demokrasi adlı dört kitabı bulunmaktadır.

Necdet Saraç evlidir ve 2 kızı vardır.

Necdet saraç, CHP’nin 2009 Ankara ve 2014 Maltepe lokal seçim kampanyalarının koordinasyonuna çalıştı. 2015 yılında CHP İstanbul İl Başkan Adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Türkiye Büyük Ahali Meclisi milletvekili seçimleri öncesi İstanbul 1.bölge’de CHP ön-seçime girip 11.681 oy alarak 15’inci sırada yer aldı, araya yerleştirilen kontenjanlarla birlikte 20’inci banal milletvekili adayı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Namık Kemal Zeybek

Necdet Saraç, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken seçiminde de ise CHP İstanbul 1.bölge’den 19’uncu banal Milletvekili adayı oldu.

1 Ekim 2015’te CHP’nin Yurtdışındaki Örgütlerini 1 Kasım 2015 seçimleri için, Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün himayesinde koordine etmek üzere ‘CHP Yurtdışı Danışmanlığı’ görevine getirildi.

Necdet saraç, günümüzde farklı alanlara yönlendirilmiş gazetelerde ve internet sitelerinde makaleler yazmaya devam etmektedir.

Kitapları :
2011 – Alevilerin Siyasal Tarihi
2012 – Öbür Çizgi
2014 – 51 Soruda Sosyal Demokrasi
2015 – Yavuz’un Aklı

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı