N

Necil Kazım Akses

Necil Kazım Akses Biyografisi

Modern Türk besteci olan Akses, “Türk Beşleri” adlı grubun temsilcilerinden olmuştur.
Harbiye Nezareti Posta Müdürü olan Mehmet Kazım ile aydınlatılmış bir edebiyat öğretmeni olan Emine Hanım’ın oğlu olarak 1908’de istanbul’da doğdu.

İlk ve orta öğreniminin yanı sıra, özel keman ve viyolonsel dersleri alarak müzik dünyasına birincil adımını attı.

Bunu Darülelhan’da Cemal Reşit Rey’den harmoni dersleri izledi.1926 yılında da İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

Ailesi Necil Kazım’ı bestecilik öğrenimi için Viyana’ya gönderdi.Akses, Viyana Müzik Akademisi‘nde Prof. Kleinecke’den viyolonsel, meşhur besteci Hofrat Dr. Joseph Marx’dan armoni, kontpuan ve kompozisyon dersleri aldı.

Viyana Üniversitesi’nden Prof. Furtzter’den partitur çalmayı öğrendi.

1931 yılında Viyana Devlet Müzik ve Görsel Sanatlar Akademisi’nin kompozisyon, 1934’te de Prag Devlet Konservatuarı’nın ileri kompozisyon bölümlerini bitirdi.

1935 yılında Ankara’ya gelen meşhur Alman besteci Paul Hindemith ile birlikte, konservatuar kurulması için yapılan hazırlık çalışmalarına katıldı.

1936 yılının sonlarında Ankara’ya gelen meşhur Macar besteci Bela Bartok’ın Güney Anadolu gezisinin bir bölümüne gözlemci olarak katıldı.

1949’da güzel sanatlar genel müdürü, 1958’de Devlet Operası genel müdürü oldu.

Akses 1957 yılında Federal Alman Cumhuriyeti’nin “Birinci Sınıf Hizmet Nişanı”nı, 1961’de İtalyan Cumhuriyeti’nin “Hizmet Nişanı”nı, 1973 yılında “Commendatore Rütbeleri Nişanı”nı ve aynı sene Tunus Devleti‘nin “Burgiba Sanat Kültür Nişanı”nı aldı.

Ünlü Besteciye 1971 yılında Türk Cumhuriyeti’nin “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi.

Akses’in eğittiği öğrencileri aralarında Ferit Tüzün, Nevit Kodallı, Bülent Arel ve Erol Erdinç gibi çağdaş besteciler vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nabi Avcı

Eserleri: Flüt Piyano Sonatı, Minyatürler, Timur, Senfonik Destan, Viyola Konçertosu, Ankara Kalesi, Ballade, On Türkü, Cumhuriyetin 50. Sene Marşı, Sesleniş, Sololar Geçidi, Şiirlere Müzik, Bir Divandan Gazel, Barış İçin Savaş, İstanbul’la Gönül Veren Ozanlar, Mete, Bayönder.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı