N

Necip Hablemitoğlu

Necip Hablemitoğlu Biyografisi

Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde Ankara’da evinin önünde uğradığı bir silahlı hücum sonucunda ölmüştür. Bu suikastın failleri halen bulunamamıştır.

Necip Hablemitoğlu, 28 Kasım 1954 tarihinde Ankara’da doğmuştur. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayınlama Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

Necip Hablemitoğlu, 1977-1978 yıllarında “Dilde, Fikirde, İşde Birlik” adlı aylık bir dergi yayımladı. Uzun yıllar farklı alanlara yönlendirilmiş kuruluşlarda basın müşaviri olarak çalıştıktan sonra Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.

Necip Hablemitoğlu Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi ile ilgili olarak çalışmalar yapmıştır. Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri konularında bölge çalışmaları yürütmüş ve bu konularda değişik projelerde faal rol almıştır. Alıştırma alanına ilişkin çok sayıda kitap ve makalesi bulunmaktadır.

1995-1996 yılları arasında Birleşmiş Milletler‘in UNDP projesinde görev alarak Moldova‘da Gagauz Türkleri’nin Latin alfabesine geçişi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti verdi. Buradaki görevi esnasında, Cumhuriyet döneminin başında bölgede Atatürk tarafından görevlendirilen öğretmenlerin bulunduğunu belirleyerek, bu öğretmenlerin bugün yaşayan öğrencilerinin anılarını derledi ve bir kısmını “Kemal’in Öğretmenleri” başlığı ile yayınladı.

Necip Hablemitoğlu, öldürüldüğü 18 Aralık 2002 tarihine değin Ankara Üniversitesi‘nde doktor öğretim görevlisi olarak yirmi sene süresince Atatürk ilkeleri ve ihtilal tarihi derslerini verdi.

1974 yılında İlk kitabı, II. Dünya Savaşı esnasında Sovyet Rusya göre Kırım Türkleri‘nin kendi topraklarından gerekli göç ettirilişini anlatan “Yüzbinlerin Sürgünü” adlı kitabını yayımladı.

Hablemitoğlu’nun özellikle Türkiye dışarıda yaşayan Türk toplulukları ve Kırım Türkleri konusunda yayınlanmış tarihi belgelere dayalı fazla sayıda makalesi bulunmaktadır. Ailesi Bulgaristan Büyük Oranköy’den (Golyamo Vranovo) Türkiye‘ye göç etmiş Kırım Türkleri’nden olan Dr. Necip Hablemitoğlu, Kırım Türkleri’nin Türkçü lideri İsmail Gaspıralı‘ya ait tarihi belgelerden oluşan bir arşive de sahipti. Keza, Türkiye‘de ve yurt dıştan faaliyet belirten bölücü terör örgütleri ve Alman vakıfları ile Avrupa Birliği uyum yasaları içinde yer alan vakıflar yasası konularında çeşitli araştırmaları bulunan Hablemitoğlu, alıştırma alanına ilişkin Türkiye’de ve tanıdık olmayan ülkelerde sempozyum, panel gibi toplantılarda sayısız konferanslar verdi, değişik televizyon ve radyo programlarına katıldı ve bu çalışmalarını Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası adlı kitabında topladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nail Olpak

Necip Hablemitoğlu, 24 Haziran 1999 tarihinde Mehmet Ali Birand‘ın sunduğu ve adıyla özdeşleşen 32. Gün programında Fethullah Gülümseyen ve cemaat yapılanmasıyla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulunmuş, bugünlerde gerçek olduğu ortaya çıkan iddialarını programda bir bir sıralamıştı.

Necip Hablemitoğlu, 14 Temmuz 1986 tarihinde Şengül Hablemitoğlu ile evlendi. Kanije Hablemitoğlu (d.1991), Uyvar Hablemitoğlu (d.1992) adlarında kız çocukları vardır. (Kanije, Osmanlı devletinin en batıdaki kalesi) (Uyvar, Osmanlı’nın en kuzeydeki kalesi)

Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde Ankara’da evinin önünde uğradığı bir silahlı saldırı sonucunda 48 yaşında ölmüştür.

Köstebek isimli kitabı ölümünden daha sonra basıldı. Öldürüldüğü için tamamlayamadığı Köstebek isimli araştırma kitabında Fethullah Güler Yüzlü hareketinin örgütlenmesini yazdı. Kitap, vefatından sonra bitirilememiş haliyle yayınlandı. Bu kitabında hareket mensuplarının yabancı devletler namına gönüllü casusluk yaptıklarını iddia etmiştir.

Suç Oluşturan sonrasında Necip Hablemitoğlu‘nun elektronik postasına ve telefonuna gelen tehdit telefonları güvenlik mensuplarınca incelenmek üzere alınmıştır. Ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine Ankara 5’inci İdare Mahkemesi’nde açtığı dava neticesinde, İçişleri Bakanlığı 40 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. İçişleri Bakanlığı, savunmasında Necip Hablemitoğlu’nun cinayetini “bayağı bir ceza vak’ası” olarak değerlendirdiğini bildirmişti. Ayrıca cinayetin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen İçişleri Bakanlığı hâlâ “hazırlık soruşturmasının” sürmekte olduğunu bildirmektedir.

Kitapları :
2006 – Gaspıralı İsmail
2003 – Köstebek
2002 – Çarlık Rusyası’nda Türk Kongreleri 1905-1997
2001 – Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası
1974 – Yüzbinlerin Sürgünü

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı