N

Necmettin Erbakan

Necmettin Erbakan Biyografisi

Türk mühendis, akademisyen ve siyasetçi. REFAHYOL Hükümeti’nde başbakanlık görevinde bulunmuştu. Yaşadığı uzun dönemli rahatsızlıkların sonucunda, 27 Şubat 2011 tarihinde hayata gözlerini yumdu.
29 Ekim 1926’da Sinop’ta, mer Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Baba tarafı Adana’nın Kozan ilçesinin meşhur ailelerinden. İlk öğrenimine Kayseri’de başlamasına rağmen babasının atama olması dolayısıyla Trabzon’da bitirdi. İstanbul Erkek Lisesini birincilikle bitirdi . İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden 1948 yılında mezun oldu. Fakülte’ye 2.Sınıf’tan başlamıştı. Üniversite yıllarında okula mescid açılmasına öncülük etti. Aynı sene aynı yerde Motorlar Kürsüsünde Yardımcı oldu.

Üniversite göre 1951’de gönderildiği Almanya’nın Aachen Technische Hochschule’de (Aachen Teknik Üniversitesi) doktorasını yaptı. Alman Ordusu için araştırma yapan DVL Araştırma Merkezi’nde Prof. Dr. Schmidt ile incelemeler yaptı ve Alman Üniversiteleri’nde doktorasını verdi, 1953’de Doçentlik sınavını belirlemek üzere İstanbul’a döndü. 27 yaşında 1954’de İTÜ‘de Doçent oldu. Araştırmalar gerçekleştirmek üzere yeniden Federal Almanya’nın Deutz fabrikalarına gitti. Leopar tanklarını geliştirme çalışmasında araştırma başmı (1951-54). Mayıs 1954-55 arasında askerlik yaptı. Bitmiş Üniversiteye döndü. 1956-1963 arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motor’u kurdu ve Motor üretimini gerçekleştirdi. 1965’te Profesör ünvanlarını aldı. 1967’de Odalar Birliği Genel Sekreterliği’ne seçildi. Benzer yıl Nermin Erbakan’la (1943-2005) evlendi.

1969’de Konya‘dan milletvekili seçildi. 1970’de Ulusal Nizam Partisi’ni kurdu, oysa parti kısa bir süre sonradan Tüzük Mahkemesi kadar kapatıldı. 11 Ekim 1973’de MNP kadrosuyla Ulusal Selamet Partisi‘ni kurdu. 1974-1978 döneminde üç farklı kaolisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı yaptı. Bu dönemde, Kıbrıs Uzlaşma Harekatı’nın yapılmasını savundu. Amacı, Kıbrıs’ın tamamını alarak, röportaj masasına oturmak, Rum tarafına gereken toprakları masada bırakarak KKTC‘nin dünyaca tanınmasını sağlamaktır. Hükümet ortağı olan Bülent Ecevit buna izin etmeyerek, Yeşil Hat noktasında Kıbrıs Harekatının durdurulması emrini verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necati Cumalı

12 Eylül’de bir süre İzmir Uzunada’da gözaltında tutuldu. 15 Ekim 1980’de 21 MSP yöneticisiyle birlikte ‘MSP’yi yasadışı bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe tutarsız muamele etmek ‘ suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981’de hür bırakıldı ve temize çıkma etti. 1982 Anayasası gereğince 10 sene siyaset yapma yasağı aldı. 1987’de ırk oylamasıyla yeniden siyasete döndü. 19 Temmuz 1983’te kurulan Huzur Partisi‘ne sonradan genel başkan seçildi. 1991 seçimlerinde Konya’dan milletvekili oldu.

Kolaylık Partisi 1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti oldu. DYPANAP koalisyonu başarısız olunca DYP ile kurduğu REFAHYOL hükümetinde 28 Haziran 1996’da başbaihinin birincil eşit bütçesi yapıldı. İlk 8 ay planlanan şekilde uygulandı. Bu dönemde, D-8 adlı büyük bir organizasyonun liderliği gerçekleştirildi. Hazinenin, iç piyasaya borca girme ihtiyacını ortadan kaldıran “Havuz Sistemi” uygulamasını başlattı. Memura her ay, enflasyon + çoğalma oranında zammı otomatik olarak verme anlamına gelen s.mobil sistemini uygulamaya başladı. Memur, emekli ve işçiye % 110 ile % 200 oranlarında defalarca zamlar gerçekleştirildi. Esnafa yüklü miktarlarda kredi imkanı sağlandı.

21 Mayıs 1997’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, RP’nin kapatılması için Tüzük Mahkemesi’ne başvurdu ve RP kapatıldı. Hakkında açılan davalardan aldığı hapis cezaları ilerleyen yaşı gözönüne alınarak ev hapsine çevrildi. Kurucusu olduğu Ulusal Manzara Hareketi’nin 2001 yılında bölünmesinden sonradan Erbakan’ın da desteklediği Ulusal Gösterme’çü kanat Recai Kutan başkanlığındaki Saadet Partisi‘ni, yenilikçi kanat ise 2002 seçimleri’nde iktidara gelen AKP‘yi kurdu.

Erbakan, kamuoyunda “Kayıp Trilyon” davası olarak aşina davada, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi göre 6 Mart 2002’de “özel evrakta sahtecilik” suçundan 2 sene 4 ay hapis cezasına mahkum oldu. Suç Oluşturan onaylanınca partisinden istifa eden Erbakan, TCK’da yapılan değiştirme sonucunda hapishaneye girmekten kurtularak cezasını ev hapsinde tamamladı. Adli Tıp Kurumunun “sürekli hastalık” raporu doğrultusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül göre 19 Ağustos 2008’de affedildi. 17 Ekim 2010’da baştan kendi kurduğu Saadet Partisi’nin genel başkanlığına seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nubar Terziyan

Necmettin Erbakan, 27 Şubat 2011 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Doktoru Tevfik Ali Küçükbaş, Erbakan’ın ölüm sebebini kroner arter hastalığı ve yürek yetmezliği olarak açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı