N

Necmiye Alpay

Necmiye Alpay Biyografisi

Necmiye Alpay, 23 Kasım 1946 tarihinde Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde doğmuştur. Bütün adı Ayşe Necmiye Alpay’dır. Annesi Rukiye Bayan, babası Jandarma Astsubayı Mehmet Alpay’dır. 1961 yılında Konya Kız Lisesi’nin ortaokul kısmından mezun oldu. 1964 yılında Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Doktora derecesini uluslararası iktisat alanında Paris-Nanterre Üniversitesi‘nde yaparak 1978 yılında tamamladı.
12 Eylül 1980 ihtilalinde Ankara Ünir Fakültesi’nde öğretim üyesiyken tutuklanarak üç sene Mamak Cezaevi’nde kaldı.

Hapishaneden çıktıktan sonra tercümanlık ve edebiyat üstüne yöneldi. Varsayım Dergisi ve Ludingirra Dergisi’nin kuruluşunda yer alarak edebiyata antre yaptı. Bir süre sonra Sonbahar Dergisi’nde editörlük görevinde bulundu.

1996-2003 yılları arasında 7 sene baştan başa Yüksekokul İstanbul‘da ve Yeditepe Üniversitesi‘nde Türkçe ve Becerikli Yazarlık dersleri verdi.

2000 yılında “Türkçe Sorunları Kılavuzu” adlı kitabını yazdı. Mart 2001- Eylül 2007 tarihleri aralarında Radikal gazetesinin Kitap ekinde Dil Meseleleri’ni yazdı. Haziran 2008 ve Eylül 2010 aralarında her perşembe Radikal gazetesinde, Eylül 2010 Nisan 2011 aralarında ise her pazar gazetenin eki Radikal İki’de yazdı.

Radikal Kitap ve Radikal İki’de yayımlanan yazılarının derlenen “Dilimiz, Dillerimiz” adlı kitabı 2004 yılında yayımlandı. 2005 yılında “Yaklaşma Çabası” adlı kitabı yayınlandı.

Mart 2008 tarihinden sonra Milliyet gazetesinin aylık Kitap ekinde şiir konulu yazılarını yazmaya başladı.

Serbest Gündem gazetesinde danışma kurulu üyesi olarak görevini yapmakta idi.

Necmiye Alpay, Serbest Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla 31 Ağustos 2016 tarihinde tutuklanmıştır.

Kapatılan Bağımsızlık Gündem gazetesi idareci ve danışmanlarına karşın başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi kadar kabul edildi. İddianamenin kabulüyle birlikte 23 Kasım 2016 tarihinde Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkında tahliye kararı verildi. Fakat mahkeme, şüphelilerin, “Terör örgütü üyeliği” suçundan ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Erdoğan ve Alpay cezaevinden çıkamadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Niccolo Tartaglia

Devletin birlik ve bütünlüğünü karışıklığa itmek”, “Örgüt üyesi elde etmek” ve “örgüt propagandası” gerçekleştirmek iddiasıyla yargılanan ve Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen davanın duruşması 29 Aralık 2016 tarihinde yapılacak.

29 Aralık 2016 tarihinde İstanbul 23. Ağır Canice Mahkemesi görülen birincil duruşmasında Aslı Erdoğan, yazar Necmiye Alpay ve Bilir Kaya‘nın tahliyesine karar verdi.

Kitapları :
2000 – Türkçe sorunları kılavuzu
2004 – Dilimiz, dillerimiz: başvuru formu üstüne yazılar
2005 – Yaklaşma çabası

Çevirmenliğini yaptığı kitaplar :
Kültür ve Yayılımcılık (Edward Said)
Tarihsel Kapitalizm (I. Wallerstein)
Okumuş Kesimi Üzerine (Vladimir Ilyich Lenin)
Modernleşmenin Eşiğinde Osmanlı Kadınları (Madeline C. Zilfi)
Güç ve Tanrısal (Rene Girard)
Freud ve Felsefe (Paul Ricoeur)
Bilge Sokrates‘in Ölümü (Jean Paul Mongin), Metis Yay., “Minik Filozoflar” dizisi, 2011
Martin Heidegger’in Böceği (Jan Marchand), Metis Yay., “Ufak Filozoflar” dizisi, 2012
Diyojen Köpek Adam (Jan Marchand) Metis Yay., “Ufak Filozoflar” dizisi, 2012

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı