N

Nedim Saban

Nedim Saban Biyografisi

Nedim Saban, 1967 yılında istanbul’da doğmuştur.

Türkiye Musevilerin hahambaşı Rafael Saban’ın torunudur. Babası Avukat Rıfat Saban Türkiye Musevileri Cemaati Başkanlığı ve Hahambaşılık Müşavirleri Başkanlığı yapmış. Annesi Doli Berec- Kivi batarya fabrikalarının ilk sahibinin kızıdır.

1986 yılında Robert Lisesi’ni bitirdi. 1990 yılında New York Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıca, New York Üniversitesi’nde sinema ve televizyon eğitimi de almıştır.

New York Üniversitesi’nde tamamlama tezi olarak hazırladığı Jean Genet’nin “Hizmetçiler”(The Maids) ve Heinrich İbsen’in “Hortlaklar”(Ghosts) adlı oyunlarının rejisiyle, 950 rejisör arasından 3 kişiye bahşedilen New York Theatre Workshop Reji Bursunu kazanmıştır.

Tiyatroya, 12 yaşında çocuk oyunları yazarak başlayan Nedim Saban’ın, bir çocuk oyunu Unesco tarafından Dünya Çocuk Yılında ödül almış ve İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahnelenmiştir.

1982 yılında, 15 yaşında Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu’nu kuran Saban, bu tiyatroda George Orwell’in “Hayvanlar Çiftliği” (Animal Farm) ilk önce olmoyununun yazarlık, yönetmenlik, oyunculuk ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye’ye döndükten sonradan, 1992 yılında Tiyatrokare’yi kurmuştur ve bu tiyatroda rejisini yaptığı ünlü virtüöz Macide Tanır’ın başrolünü oynadığı Neil Simon’un “Müziksiz Evin Konukları”(Lost In Yonkers) ile, Avni Dilligil Özendirme Ödülünü almıştır.

Müşfik Kenter’in yönettiği “Salaklar Sofrası”(Le Diner De Cons) öncelikle almak üzere o kadar fazla oyunda oynamıştır. Nedim Saban’a Türkiye’nin en prestijli Afife Jale Yılın Prodüksiyonu Ödülü’nü kazandıran “Salı Ziyaretleri” (Visiting Mr.Green), Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanından sahneye uyarlanan ve bütün prestijli oyunculuk ödüllerini şampiyon “Leyla’nın Evi”, “onca Sefalet Varken” oyunları ilk kez elde etmek üzere o kadar fazla oyun yönetmiştir.

Televizyon dizilerinde ATV’de sunulan “İkinci Bahar” dizisinde Türkan Şoray ve Şener Neşe Saçan ile birlikte oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nefertiti

TRT’de “Nasıl Evde Kaldım”, da oynamış, tekrar TRT’de “İki Oda Bir Sinan” adlı dizinin yapımcılığını üstlenmiş ve bu dizide çok sevilen Sinan rolünü oynamıştır. Bu başarılı dizi 2006 yılında tiyatro sahnesine taşınmış ve 150 defa perde açmıştır.

Televizyon yazarıaklambaç (Dating Game) ve Süper Aile (Family Feud)’u yazan Nedim Saban, 1992 yılında Energy FM’de, Türkiye’nin ilk interaktif talk show programının sunuculuğuna ve yapımcılığına imza atmıştır.

13 yıl baştan başa sırasıyla ATV, Star TV, Kanal 6 ve TV 8’de yayınlanan, halkın telefonla katıldığı “Dr. Stress” adlı tv. Programı fazla popüler olmuştur. 2005 yılında TV 8’de danışman olarak da devir bölge Nedim Saban, televizyonda Kanal D için “Kavga Büyüyor” adlı talk show ve ATV’de “Randevu” adlı yarışma programlarını da sunmuştur.

Nedim Saban, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Önce Bolulu Hasan Usta‘ya ortak oldu, sonra anlaşmazlığa düşüp Tatlıcı Tombak adı aşağı 2004 yılında kendi tatlıcı zincirini kurdu. 25 mağazalık zincir haline getirdiği Tatlıcı Tombak’ı 2013 yılında Profil Metal’in sahibi Tuğrul Tellioğlu’na satarak devretti.

Yönettiği bazı tiyatro oyunları:
Bahara Uyanış
Geçmişten Gelen Bayan
Babamla Dans
Kim O
Leyla’nın Evi
Salı Ziyaretleri
Şen Makas
Şerefe 20. Yüzyıl
Bir Demet Yasemen
Bu Da Benim Ailem
Büyük İkramiye
Müziksiz Evin Konukları

Oynadığı bir takım tiyatro oyunları:
İki Oda Bir Sinan
Üç Kadın Bir Çapkın
Oscar
Profesör Enişte
Salaklar Sofrası

Filmleri :
2012 – Bana Bir Soygun Yaz (Sinema Filmi)
2008 – Hemşire Meri (TV Dizisi)
2008 – Hemencecik Bakış Show (TV Dizisi)
2006 – Palavracı Yarim (TV Dizisi)
2006 – Hayatım Sana Feda (TV Dizisi)
2004 – En İyi Arkadaşım (TV Dizisi)
2004 – Beş Kollu Avize (TV Dizisi)
2002 – İki Oda Bir Sinan (TV Dizisi)
2002 – Abdülhamit Düşerken (Sinema Filmi)
2001 – Nasıl Evde Kaldım (TV Dizisi)
1999 – Sevgilim İstanbul (Sinema Filmi)
1998 – İkinci Bahar (TV Dizisi)
1997 – Yasemince (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazım Özyıldırım
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı