N

Nefertiti

Nefertiti Biyografisi

Doğumu : Teb, Mısır
Ölümü : MÖ 1331 Teb, Darı
Darı kraliçesi

Eski Darı tarihine ait tüm kitaplar, onun dillere epope güzelliğinden bahseder.

Nefertiti, antik Darı’da Teb şehrinde doğmuştur. Kimi kaynaklarda Nefertiti’nin belli başlı adı Tadukhepa’dır. sonradan meşhur güzelliğinden nedeniyle Nefertiti ismiyle anılmaya başlandı. Darı firavunu (IV. Amenotep) Akhenaton’in eşidir. Adının sözcük anlamı “alımlılık geliyor” ya da “güzelden gelen” anlamındadır. Firavun olan eşi Akhenaton ile benzer yetkilere sahipti. Akhenaton’in saraya yayılan salgın bir hastalıktan ölmesinden daha sonra Nefertiti bir süre tahtta kaldı ve o da öldü.

Kraliçe Nefertiti’nin nerden geldiği ve kökeni tamamiyle bilinmemear; onun, Darı dışından asil bir aileden geldiğini ileri sürüyorlar. Özellikle çekik gözlerinden nedeniyle Asya kökenli olduğunu düşünen çok sayıda araştırmacı da mevcut. Kocası ile yeni olan ”Aton” dinini yaymaya çalışmıştır. Bu dinin esası, çoğu tanrı yerine yalnızca güneş tanrısına tapmaktır.

Nefertiti, MÖ 1344 yılında Mısır firavunu (IV. Amenotep) Akhenaton ile evlendi. Beşi salgın hastalıktan nedeniyle ölmüş altı çocuğu oldu.

Nefertiti, Akhenaton’dan olma kızı Ankhesenamun ile evli olan Tutankamon’un hem üvey annesi hem de kayınvalidesidir.

Nefertiti, MÖ 1331 yılında ölmüştür.

1912’de Alman arkeologlar Mısır’da Nefertiti’nin büstünü buldular.

Nefertiti’nin mumyası, Darı- Luksor kentinde Krallar Vadisinde Johann Fletcher göre bulunmuş. Nefertiti’nin heykellerinde rastlanan kuğu boyun, kulağındaki 2 küpe deliği, parmaklar araası mumyanın Nefertiti’ye ait olduğunu kanıtlamıştır.

Johann Fletcher adli tahlilci mumyanın ağız kısmında bir darbe olduğunu açıklamış. Mumyaya verilen bu zararın nedeninin; Eski Mısırlılar’ın, var olduğuna inandıkları 2. hayatta bile Nefertiti’nin yaşamasını istemeyecek değin ondan nefret etmeleri olarak açıklamış. Nefertiti’nin ölümüyle ismi bütün kayıtlardan silinmiş ve mevcut olan bütün fotoğraf ve portrelerine zarar verilmiş. Nefertiti’nin doğal bir ölüm sonucu mu öldüğü yoksa bir cinayete mi kurban gittiği sorularını yanıtlayabilecek, günümüze ulaşmış hiçbir doküman bulunmamaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neslişah Alkoçlar
Arananlar:
nefer titi kimdir

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı