N

Neil Gaiman

Neil Gaiman Biyografisi

Sandman, Coralin, Stardust gibi modern harika kurgu edebiyatında iz bırakmış olan roman ve çizgiromanların yazarı. Olağanüstü kurgudan bilim kurguya, grafik romanlardan filmlere kadar geniş bir alanda ürün vermiş olan Gaiman; Hugo, Nebula, Bram Stoker gibi kurgu edebiyatının en prestijli ödüllerinin sahibidir.
Neil Gaiman, Pon çocuğu olarak, 10 Kasım 1960 tarihinde, Portchester, Hampshire, İngiltere’de dünyaya geldi ve Fonthill, Ardingly ve Whiftgift’in de arasında bulunduğu bir dizi Church of England okulunda eğitim gördü.

Gençlik yıllarında, J.R.R. Tolkien, Edgar Allan Poe, Ursula Le Guin gibi inanılmaz kurgunun ve Roger Zelazny, Robert A. Heinlein gibi bilim kurgunun büyük ustalarının eserlerini takip etti. 80’li yılların başlarında gazeteci olarak çalışmaya başlayan Gaiman, bu sayede ileride kitaplarını basacaklarını umduğu basın dünyasının manâlı isimleri ile tanıştı.

İlk yayınlanan kitabı, Duran Duran adlı müzik grubunun biyografisiydi. Bir yandan ayrı İngiliz dergilerinde makaleleri yayınlanırken, bir yana da British Fantasy Society’ye yazdıklarını gönderiyordu.

Kendisi gibi İngiliz olan grafik roman yazarı Alan Moore’dan etkilenek, grafik romanlar için program metni yazmaya başladı. İlk olarak Moore’un yarım bırakmasının peşinde Marvelman’i tamamlayan Gaiman, bu yapıttan sonra, Future Shock, Violent Cases, Black Orchield gibi erken dönem eserlerine imza attı.

1989 yılında, kendisine büyük ün ve servet kazandıracak olan Sandman’i çıkarttı. Dream karakterinin baş rolünde yer aldığı çizgiroman serisi, 19891996 yılları aralarında 75 fasikül olarak piyasaya çıktı ve daha sonra yapılan eklemelerle birlikte 11 deri olarak kitaplaştırıldı.

Sandman sonrasında öbür çizgiroman firmaları için Elric, Lady Justice, Shadow Death gibi eserleri kaleme alan Gaiman, 2009 yılında, Batman R.I.P. serisi için yazdığı “Whatever Happened to the Caped Crusader” adlı çizgiroman senaryosu ile grafik roman piyayasındaki uzun süreli sessizliğini bozdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nat King Cole

Grafik romanların dıştan uzun romanlar ve kısa hikayelerle düz yazı alanında kayda değer eserler veren yazan, Diskdünya’nın yazarı Terry Pratchett ile beraber yazdığı Good Omens ile dünya çapında üne kavuştu. 1990 yılında meydana çıkan romanı, 1996 yılında Neverwhere, 1999 yılında, daha sonra sinemaya da uyarlanan Stardust ve 2001 yılında, en iyi eseri olarak tanıdık Amerikan Tanrıları takip etti.

Amerikan Tanrıları’nın başarısı üzerine, romanda ek bir kişilik olan Anansi’nin adı aşağıda, yeni bir roman kaleme alan Gaiman, Anansi Boys adlı bu roman doğru New York Times Best Seller listesinde bir numaraya dek yükseldi. Yazarın son romanı, 2008 yılında yazdığı ve çocuklara yönelik olan The Graveyard Book (Kabristan Kitabı) oldu. Gaiman’ın Anansi Boys dışındaki kitapları Türkçe’ye çevrildi.

Amerikan Tanrıları adlı kitabının yazımı sırasında kendisine bir web blog’u açan Gaiman, eserlerinin üretim aşamasını ve hayatından kesintileri yansıttığı ve http://journal.neilgaiman.com adresinde yer alan blogunu açıldığı tarihten beri etkin tutmakta ve yazılarını haftalık olarak sürdürmekte.

Minneapolis, Minesota, A.B.D’de, Addams Family House adını verdiği bir evde yaşamış yazan, eski karısı Mary McGrath’la olan evliliğinden Michael, Holly ve Madeleine adlı üç çocuğa sahip ve 2009 başından bu yanlamasına, şarkı sözü yazarı Amanda Palmer ile uzun dönemli bir ilişkisi var.

Seçme Eserleri

Roman; Good Omens (1990), Neverwhere (1996), Stardust (1999), American Gods (2001), The Graveyard Book (2008)

Çizgi ve Grafik Roman; Future Shock (2008), The Sandman (1989-1996), Miracle Man (1990-1992), Books of Magic (1990-1993), Death (1994)

Film ve T.V.; Neverwhere (1996), Mirror Mask (2005), Beowulf (2007), Coraline (2009)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı