N

Nelly Furtado

Nelly Furtado Biyografisi

Nelly Furtado, 1978 doğumlu Portekiz asıllı Kanadalı şarkıcı ve laf yazarı. bununla birlikte müzik yapımcılığı da yapan Furtado, Grammy Ödülü sahibi. Birçok dili, enstrümanı, müzik tarzını ve vokal sitillerini harmanlamasıyla bilinen şarkıcı bu çeşitliliğin, bir çok ayrı kültürle ilgilenmesinin sonucu olduğunu düşünüyor.

Nelly Furtado 2 aralık 1978‘de, Maria Manuela ve Antonio Jose Furtado‘nun üç çocuklarından biri olarak Kanada’da, British Colombia, Victoria‘da doğdu. Portekiz asıllı (Sao Miguel Island, Azores) ve emekçi sınıfından olan ailesi, Furtado�nun ismini Sovyet jimnastikçi Nellie Kim‘den esinlenerek koydu. İşçi sınıfından gelmesinin kendisini artı yönde etkilediğini düşünen Nelly, Mount Douglas Secondary School‘a devam etti ve yaz tatillerinde Viktoria‘da annesinin kahya olarak çalıştığı evde oda hizmetçiliği yaptı.

Dört yaşındayken Portekiz Günü‘nde annesiyle birlikte kilisede seslendirdiği düetle şarkı söylemeye başlayan Nelly, dokuz yaşındayken trombon, ukulele, gitar ve org gibi çeşitli enstrümanlar çalmaya başladı. Oniki yaşındayken şarkı da yazmaya başladı ve bir Portekiz gösteri grubunda yeraldı. Bu sıralarda birçok müzik türüne alaka duyan Furtado, en çok Jeff Buckley, Mariah Carrey, Mary J. Blige, Amalia Rodrigues, Oasis, U2, The Verve, The Smashing Pumpkins, Caetano Veloso, Digable Planets gibi şarkıcı ve gruplardan etkilendi. bununla birlikte yaşadığı kent Toronto‘dan da fazla etkilenen Furtado’ya tarafından, onun internet devrimini beklemesi gerekmedi çünkü bu büyük kasaba tam bir kültür cennetiydi.

Başlarda underground rapçilerle ve djlerle çalışan Furtado, onbirinci sınıftayken Toronto’ya yaptığı bir ziyarette hip hop grubu Plains of Fascination‘ın bir üyesi olan, Tallis Newkirk ile tanıştı ve 1996‘da meydana çıkan albümleri Join the Ranks‘de, Waitin’ for the Streets adlı şarkıya vokal yaptı. Benzer sene Mount Douglas‘dan mezun olduktan daha sonra, Toronto2ya taşındı ve 1997‘de Newkirk’le birlikte Nelstar adını verdikleri ikiliyi oluşturdular. İkilinin yaptığı trip hop tarzın, kendisini yeterince tanımlamadığını ve vokal yeteneğini geliştirmediğini düşünen Furtado, grubu bıraktı. Toronto’da Lee’s Place adlı gece kulübünde bir çeşitlilik yetenek şovunu andıran Honey Jam adlı bir gösteriye katıldı. Bu gösteri sırasında sadece bir kot ve tişörtle şarkı söyleyip kasete tescil yapan Furtado, The Philosopher Kings grubunun solisti Gerald Eaton‘ı (öteki adıyla Jarvis Church) fazla etkiledi ve Eaton ondan birlikte yazmalarını istedi. Birlikte bir demo kaset doldurmalarının ardındaki Portekiz’e dönen Furtado, Camosun College‘da marifetli yazarlık kursları almaya başladı. Eaton ve onun grup arkadaşı Brian West ile irtibatı koparmayan Nelly, onların ısrarları üzerine iki haftalığına Toronto’ya geldi ve o sırada kaydettikleri materyaller, Dreamworks Records‘la 1999‘da anlaşma bir imzalamasını sağladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Namık Kemal

Ekim 2000‘de Eaton ve West ile birlikte yaptığı Whoa, Nelly! isimli ilk albümünü çıkardı ve büyük başarı sağladı. Bu albümden çıkan I’m Like a Bird, Turn off the Light ve On the Radio şarkılarıyla 2002‘de, dört Grammy adaylığı aldı ve En İyi Kadın Pop Vokal Performansı dalında Grammy2yi kazandı. Birçok tarzı başarıyla harmanlamasıyla büyük beğeni toplayan Furtado, Burn in the Spotlight adını verdiği bir müzik turuna çıktı. bununla birlikte Moby‘nin Area:One adındaki turunda da yeraldı.

Furtado’nun ikinci albümü Folklore, kasım 2003‘de piyasaya çıktı. Ailesinin 1970‘lerde Portekizden Kanada’ya yerleşmesinden ilham aldığını söyleyen Furtado’nun bu albümü, rock müzik ağırlıklıydı ve yankı bir yapıya sahipti. Müziğindeki olgunlaşmayı, o dönemde geçirdiği hamileliğine bağlayan Nelly, albümdeki son parça olan Childhood Dreams‘i kızına ithaf etti. Albümdeki ‘güçlü ol, devam et2 anlamlarına gelen Força isimli parçası 2004 European Football Championship‘in tema parçası oldu ve Lisbon‘daki final maçında bu şarkıyı seslendirdi. Dreamworks Records‘la yaşadığı problemler sebebiyle birincil albümünün başarısını yakalayamadı ve 2005 yılında bu şirketin kapanmasıyla Geffen Records‘a geçti.

Üçüncü albümü Loose‘u haziran 2006‘da çıkardı. O sırada aldığı spontane ve marifetli kararlar nedeniyle albüme bu ismi veren Furtado, dünyanın ayrı bölgelerinde albümümdeki dört farklı parçayı benzer anda yayınladı: İspanyolca olan No Hay Igual, hip-hop tarzındaki Promiscuous, latin tarzındaki Te Busque ve dark-pop tarzındaki Maneater. İlk kez aniden pozitif yapımcıyla benzer anda çalışan, lakin albümün büyük çoğunluğunu Timbaland‘le gerçekleştiren Furtado’nun albümünde, 1980‘lerin müziği egemen olarak yeraldı. Demo kasetlerini her yerde albümlerine seçim eden Nelly, bu almünde de öyle bir hava yakalamaya çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necati Yılmaz

Albümünü yaparken System of a Down ve Death from Above 1979 gibi hard rock ve elektronik müzikler dinleyen Furtado’nun bu albümü, ka. Promiscuous ve Maneater şarkıları ile A.B.D. ve Kanada dahil almak üzere birçok ülkede bir numaraya yerleşti ve birçok artı eleştiri aldı.

Kendisiyle yapılan bir söyleşide sorulan ‘Hiç bir kadına alaka duydunuz mu?” sorusuna ‘Kesinlikle. Kadınlar hoş ve seksi.’ şeklinde cevap verdi. Kurt Cobain‘in All Apologies şarkısında söylediği ‘everyone is gay’ lafının da reel olduğuna inandığını ve herkesin içinde biseksüellik olduğunu düşündüğünü söyledi. Bunun üstüne biseksüel olduğu konuşulmaya başlanan Furtado, ağustos 2006‘daki bir röportajda o sırada sorulan soru karşı biraz şaşırdığını ve muhabirin konudan koptuğunu bu yüzden bu nesil bir cevap verdiğini söyledi. Ayrıca biseksüel olduğu iddialarını reddetti, bunun yanısıra ise epeyce açık görüşlü olduğunu belirtti.

Bir yanlamasına mektep oyunlarında oynayan Furtado, oyunculuk konusuna da yük vermeye, oynadığı fakat yapımı hiç sonuçlanmayan Hintçe filmden sonradan karar verdi. Oyunculuk kurslarının, kendini akışa bırakmasını bununla birlikte da ayaklarının yere basmasını sağladığını düşünen Nelly’ye tarafından, bu duyguları son albümü Loose‘a da yansıdı. Nelly Furtado, bağımsız drama filmi Nobody’s Hero‘daki rolüyle, ikinci defa kamera karşısına geçti.

Sevgilisi Dj ve yapımcı Jasper Gahunia‘dan (öteki ismiyle Lil’Jaz) 20 Eylül 2003‘de Nevi adını verdiği bir kız çocuğu sahibi olan Furtado, Gahunia‘dan 2005 yılında ayrıldı. Anneliğin düşündüğünden daha içgüdüsel bir şart olduğunu söyleyen Furtado, bebeğini Toronto‘daki evinde, ebeler yardımıyla doğurdu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı