N

Nelson Algren

Nelson Algren Biyografisi

1949 yazdığı “The Man With the Golden Arm” (Altın Kollu Adam) adlı kitabı ile tanınır.

Nelson Algren, 28 Mayıs 1909 tarihinde ABD, Michigan,Detroit’de doğmuştur. Bütün adı Nelson Ahlgren Abraham’dır. Üç yaşındayken ailesiyle birlikte taşındığı Chicago’nun, işçilerin yaşadığı göçmen mahallelerinde büyüdü. Babası Gerson Abraham Algren, Yahudiliği seçmiş bir İsveçlinin oğlu, annesi Goldie Algren ise bir Alman Yahudisi idi. Hibbard Lisesinde (acilen Roosevelt Lisesi) okudu. Eğitimini devlet okullarında gördükten daha sonra Illinois Üniversitesi’ne girerek Büyük Bunalım’da, 1931 yılında gazetecilik diploması aldı.

Nelson Algren, birincil hikâyesini (So Help Me), Teksas’ta bir benzin istasyonunda çalışırken 1933’te yazdı. sonra Şikago’ya dönmeden önce, Alpine’deki Sul Ross Eyalet Üniversitesi’ndeki abes bir sınıftan bir daktilo çalarken yakalandı. Kaçmak için bir trene bindi, fakat tutuklandı ve Alpine’ye geri döndü. Yaklaşık beş ay hapiste tutuldu ve üç yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Algren, beş ay hapis yattı. Bu vakit içinde gördükleri üstünde derin etkiler bırakmış ve bu etkiler tüm eserlerinde kendini göstermiştir.

İlk romanı Some-body in Boots 1935’te, ikinci romanı Never Come Morning ise 1942’de yayınladı.

Algren, II. Dünya Savaşı’nda er olarak Avrupa’da savaştı. Üniversite diplomasına rağmen, siyasi görüşleri nedeniyle subaylığa alınmamıştır. Daha sonraları, içeriği açıklanmamakla beraber, FBI’da Algren hakkında beş yüz sayfalık bir dosya bulunduğu bildirilmiştir. Ayyaşların, kadın satıcılarının, fahişelerin, garabetlerin, bağımlıların, para için dövüşenlerin, yozlaşmış politikacıların ve sokak çetelerinin dünyasını yazan Algren, “The Man With the Golden Arm” adlı romanıyla 1950 Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanmıştır.

Vaktinde yazılarını, kenti ufak düşürdüğü gerekçesiyle yayınlamayı reddeden Chicago Tribune gazetesi, halen her sene kısa hikaye dalında, 5.000 dolarlık Nelson Algren ödülü vermektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Niccolo Machiavelli

Nelson Algren, 1937 yılında Amanda Kontowicz ile evlendi. Boşandı, 1947 yılından itibaren Fransız yazar Simone de Beauvoir ile 17 sene süren bir aşk yaşadı. 1953 yılında eski eşi Amanda Kontowicz ile her yerde evlendi. Sonradan yeniden boşandı. Şubat 1965 ayında Betty Ann Jones ile evlendi, 1967 yılında boşandı.

Nelson Algren, ölmeden üç ay önce Amerikan Akademisi ve Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü’ne üye seçilmiştir.

Nelson Algren, 9 Mayıs 1981 tarihinde ABD, New York, Long Island’da kendi evinde kalp krizinden 72 yaşında ölmüştür.

The Man With the Golden Arm (Altın Kollu Adam) adlı kitabı 1955 yılında aynı adla sinema filmine uyarlandı ve başrollerinde Frank Sinatra ve Kim Novak oynadı. 1966 yılında ise senaryo yazarı Erdoğan Tünaş kadar uyarlanan benzer adlı filmi Aram Gülyüz yönetirken başrollerinde Ayhan Işık ve Selda Alkor oynadı.

Kitapları :
1935 – Some-body in Boots (Çizmeli biri)
1942 – Never Come Morning (Katiyen sabahleyin gelme )
1949 – The Man With the Golden Arm (Altın Kollu Adam)
1956 – The Wild Wilderness (Yabanda Gezinti)
1979 – Şeytanın Çorabı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı