N

Nermin Bezmen

Nermin Bezmen Biyografisi

Yazdığı eserler en çok satan yazarlardan biridir.

Nermin Bezmen, 1954 yılında Antalya‘da doğmuştur. Annesi Leman Kamu, babası Vedat Ulus’dur. Nermin Bezmen, Kurt Seyit’in torunudur. Kurt Seyit, Rusya’da monarşi döneminde Çar Nikola’nın muhafız alayında görevli Kırımlı Türk asıllı bir Rus subayıdır. Nermin Bezmen’in anne göre dedesi Kurt Seyit, Rus Ordusu namına, baba tarafından dedesi Yüzbaşı Ali Nihat ise Osmanlı Ordusu’nda Karpatlar’da birbirleriyle savaşırlar. Yüzbaşı Ali Nihat Ruslar’a esir düşer ve iki sene Sibirya’da kalır. Yüzbaşı Ali Nihat oğlu, Nermin Bezmen babası Vedat Millet Emlak Kredi Bankası’nda fen eksper şefidir.

Nermin Bezmen; Ali Nihat’ın oğlu Vedat Halk ile Kurt Seyit’in kızı Leman lahza ikinci çocuktur. Öteki çocukları Korhan ve Yeşim’dir.

Daha kırk günlükken babasının görevi sebebiyle, Anadolu şehirlerini dolaşmışlardır. Üç yıl Çanakkale’de kaldıktan sonradan, İlkokula başlayacağı sırada Balıkesir’e yerleşmişler. Babasının Tekirdağ’a çıkan tayini ardından, onlar istanbul’ da kalmıştır. İlkokulu istanbul’da Maçka İlkokulu’nda okudu. Arkasından Atatürk Kız Lisesi’nde okurken, son sınıfta, AFS bursuyla Amerika’ya gitti. Dönüşte Sultanahmet Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu’na devam ederek 1974 yılında mezun oldu.

1975 yılının Ocak ayında, yanında çalıştığı meslek adamı, Pamir Bezmen’le evlendi. Pamira Bezmen ve Cazım Bezmen adında İki çocuğu oldu.

Nermin Bezmen, idareci sekreterliği ile başladığı meslek hayatına Türk el sanatları, resim, şiir ve sonunda yazar olarak devam etmiştir. 1991 yılında roman yazmaya başladı. Televizyon sunucuhalkla ilişkiler faaliyetleri yürüttü. Geleneksel Türk sanatları ile ilgilendi. Kendi atölyesinde yetişkinlere ve çocuklara fotoğraf dersi verdi. Popüler edebiyat dalında kitaplar yazdı.

Anne tarafından dedesi olan Kurt Seyit ve onun babası olan Mirza Mehmet Eminof’a dek inerek, aile geçmişini kitap haline getirmiştir. 1992 yılında basılan birincil kitapta 1916 yılında dedesi Kurt Seyit’in Beyaz Rus Shura ile yaşadığı aşkı ve 1918 yılındaki Bolşevik Devrimi öncesinde, ordunun bozguna uğradığı Karpatlar cephesinde olanları, Kurt Seyit’in St. Petersburg’a dönmesini ve Shura ile Sinop ve oradan istanbul’a gidişini anlatmıştır. Kitabını yazmak için anneannesi olan Murka’dan dinlediklerini kullanan Nermin Bezmen, başkaca çok sayıda kitap ve dergi araştırması yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nicole Faria

Ailesinin köklerini araştıran Nermin Bezmen, 1980 yılında eşiyle birlikte ekonominin yaşadığı çalkantılı dönem ardından, etkin iş hayatını bırakmıştır. Bundan daha sonra kendini yazmaya vermiş, bununla beraber eşi Pamir Bey’le birlikte eşinin köklerini de araştırmaya başlamış. Evlerinin bir köşesini Selanik Kütüphanesi, diğer bir köşesini ise Venedik kütüphanesi olarak ayırmışlardır.

Nermin Bezmen’in yazdığı “Kurt Seyt ve Shura” adlı romandan Ece Yörenç’in senaryosunu yaptığı “Kurt Seyit ve Şura” adlı 2014 yapımı televizyon dizinin yönetmenliğini Hilal Saral yaparken başrollerde Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah oynadı.

Evlilikleri :
1. eşi : 10 Ocak 1975 tarihinde işadamı Pamir Bezmen ile evlendi. 29 Ocak 2009 tarihinde eşi vefat etti. Pamira Bezmen (d.1975) ve Cazım Bezmen (d.1976) adında İki çocuğu vardır.
2. eşi : 1 Mayıs 2015 tarihinde oyuncu Tolga Savacı ile evlendi.

Kitapları :
1995 – Zihnimin Kanatları
1996 – Mengene Göçmenleri
1997 – Turkuaz’a Dönüş Bilge Nadir-Nevzat’ın Anılarından Asil Nadir Gerçeği, (Derleyen: Nermin Bezmen, Tercüme: Pamir Bezmen),
1997 – Uyandıran Aşk
1999 – Kırk Kırık Küp (Hikayeler)
1999 – Kurt Seyt ve Shura
2000 – Bir Gece Yolculuğu
2002 – Kurt Seyt & Murka
2002 – Bir Duayen’in Hatıratı: Fuad Bezmen, (Derleyen: Nermin Bezmen)
2006 – Sır
2007 – Aurora’nın İncileri
2007 – Cam Tuzak
2009 – Bizim Dar Bahçemizden
2010 – Gönderilmeyen Aşk
2011 – Şeytanın İflası
2011 – Hayal Takımı
2014 – Dedem Kurt Seyit ve Ben

Filmleri :
Eser sahibi :
2014 – Kurt Seyit ve Şura (TV Dizisi)
2011 – Bir Günah Gibi (TV Dizisi )

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı