N

Neslihan Yargıcı

Neslihan Yargıcı Biyografisi

Moda Tasarımcısı

90’lı yıllarda kariyeri kadar, düzenlediği çılgın partilerle de basının gündeminde kaldı, siyahların kadını olarak anıldı.

Neslihan Yargıcı, 12 Aralık 1952 tarihinde istanbul, Beşiktaş’da oturan bir ailenin iri bahçeli bir konağında tek çocuğu olarak Zeynep Kamil Hastanesi’nde doğmuştur. Her Zeynep Kamil’de doğan kız çocuk gibi bir ismi de ‘Zeynep’ olmuştur. Bütün adı Eyyübe Zeynep Neslihan Yargıcı’dır. Annesinin adı Selma Yargıcı, babasının adı Kasım Yargıcı’dır. Aslen Merzifon kökenlidir. İlkokula Barbaros İlkokulu’na başladı. Okula başladığı yıl, İstanbul Belediye Konservatuarı keman bölümüne girdi ve ilkokulu boyunca 5 sene eğitim gördü.

İlkokuldan mezun olduktan sonradan Saint Benoit Fransız okulunu kazandı ve bu nedenle Fransızca eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve Liseyi burada okuyup mezun olduktan sonradan İngilizce öğrenmek için iki yıl Londra’da kaldıktan sonradan babası Kasım Yargıcı’nın Uyruk Gazetesi Londra muhabiri olması nedeni ile Londra’da kalmaya devam eder. 1973 yılında Paris’de bir moda okuluna kayıt olarak Paris’e gitti.

Gençlik çağında iken anne babası boşandı. Moda eğitimimi Fransa‘nın başşehri Paris’de ESMOD moda okulunda 3 yıl boyunca modelist ve stilist eğitimi aldı. Okulun peşinde Türkiye’ye döndüğü bir dönemde aklı sinema ve tiyatrodaydı. Columbia Pictures yapımı Tony Curtis, Charles Bronson, Fikret Hakan, Salih Güney gibi ünlülerin yer aldığı ve Türkiye’de çekilen bir filmde küçük bir rol aldı. daha sonra Kadir İnanır ile bir diğer filmde oynadı. Fakat Paris ve moda ağır basınca, Paris’te yaşamaya karar verdi.

Kısa süren modellik kariyerinin gerisinde moda dünyasına adım attı. Moda dünyasına profesyonel olarak adım atmadan önce Vakko, Akıllı Triko, Vural Gökçaylı, dekendi defilelerinde podyuma çıktı ve kendi kreasyonlarına fotomodellik yaptı. 80’li yılların sonunda popüler olan tiyatroda moda şovu modasını başlattı. Tiyatroya olan tutkusu onu, yeni bir tarzda defile sunmaya yöneltti. Tiyatro-Miyatro Defile-Mefile Ferhan Şensoy Küçük Sahne’de, keza oynadı, hem modellerini sundu. İlk defilesi 1983 yılında Paris’te yaptığı cilt ve güderi abiye giysilerden oluşmaktaydı. Paris’te birincil kez, deriden uzun elbise koleksiyonu ile dikkatleri üstüne çekti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nicolas Maduro

istanbul’da yaptığı birincil defilesi Vizon Show organizasyonunda gerçekleştirildi. Podyumda Ramazan davulu eşliğinde gerçekleşen Vizon Show’un teması; kara çarşafın gece kıyafetine dönüşmesi gibi son derece iddialıydı ve 1 sene daha sonra diğer bir Vizon Show organizasyonunda Neslihan Yargıcı mevlevi giysilerinden esinlenerek ve kudüm eşliğinde bununla beraber Mevlevi giysilerinden esinlenerek bir prensip daha imza atmıştı.

Neslihan Yargıcı, 1988 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Arkadaşım Iblis” adlı sinema filminin kostümlerini tasarladı. Haldun Dormen tarafından sahnelenen Necati Cumalı’nın “Her Evde Hır Var” adlı oyununun ve 1995 yılında Yılmaz Erdoğan‘ın birincil oyunu “Oto Gargara”nın kostümlerini hazırladı. 1987 yılında Hülya Avşar’ın “Ziyaret” adlı filminde kullandığı giysi ve aksesuarlarda da onun imzası vardır.

Babasının Kasım 1989 ayındaki vefatından arkasında, onun buharlı tren merakından esinlenerek, onun anısına Haydarpaşa Garı‘nda hafızalara kazınan bir moda şovu yaptı. Ve peşine düşüp takip eden süre içerisinde; İhracatçılar Birliği ile Türkiye’yi temsilen New York, Tokyo, Johannesburg, Atina, Tel Aviv, Bakü, Münih, Dubai, Düsseldorf ve Osaka‘da defilelere katıldı.

90’lı yıllarda kariyeri dek, düzenlediği deli partilerle de basının gündeminde kaldı, siyahların kadını olarak anıldı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü için sporcu kafile giysilerini hazırladı ve 1991 yılında Atina’da gerçekleşen 11. Akdeniz Olimpiyat Oyunları sposi Başkanı Tevfik Sarpkaya tarafından teşekkür belgesi verildi.

90’lı yıllarda patlayan Türk pop müzik sanatçılarına imaj danışmanlığı yaptı. Türkiye’deki birincil profesyonel imaj çalışmalarını başlatan ad olan Neslihan Yargıcı, Seden Gürel’i “Beyaz Şapkalı Kız” olarak akıllara kazıdı, çocuklar için hazırlanmış o dönemde popüler olan Seden Gürel’in söylediği “Bum Bum” adlı şarkısının klibinde çocuklara imaj ve klibin görsel yönetmenliğini yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nedret Güvenç

Şarkıcı “Bendeniz” olarak bildiğimiz Deniz Çelik’e “Bendeniz” ismini vermiştir ve kendisine tasarladığı ayrı kıyafetlerle “Abajur Kız” olarak tanınmasını ve akıllarda yer etmesini sağlamıştır.

Sezen Aksu‘nun bir dönem stil ve imaj çalışmalarını gerçekleştiren Neslihan Yargıcı bununla birlikte birlikte hazırladıkları “Oba Show”da Harun Kolçak, Aykut Gürel, Onno Tunç, Uğur Yücel gibi döneme damgasını vuran isimlerle Türkiye’de yeni bir konsept olan gösteri programını gerçekleştirdiler. İzmir Mogambo’da ve sonradan Efendi gece kulübünde beraber sahne alarak Türkiye’de ses getiren şovlara imza atmışlardır.

1992 yılında Sertab Erener’in çıkış parçası Ağırbaşlı Ol’un klibinde Sezen Aksu ve Uzay Heparı ile birlikte oynadı.

Polis giysileri tasarımları, motorlu araç kullanan polislerin yani “Yunus”ların giysilerinin tasarımlarını ve Trafik Polislerinin giydiği yağmurlukların tasarımlarını yaptı. Rothmans, Malboro, Dunhill sigaraları promosyon giysileri tasarımları yaptı.

Vog Bali çorapları, Pirelli, Pereja, Mintax, Eros, Tuborg, Efes Pilsen, Milliyet gazetesi promosyon çekimi, Pierre Balmain vs. gibi markaların reklam filmlerinde oynadı.

1990 ve 1992’de Hey Girl dergisi göre yılın modacısı seçildi. Gelişim Yayınları’nda çalıştı. Kadınca dergisinde yurtiçi, yurt dışı çeşitli röportajlar yaptı. İlk moda dergisini çıkarttı “Kadınca Moda” Vizon dergisinde uzun zaman moda editörlüğü yaptı. Dergilerde hazırladığı her tarafta yarat fotoğraflarını televizyona taşıdı. Formatı kendine ait olan “Tekrar Yarat” programı fazla beğenildi ve yıllarca TV ‘de izlenilen moda programlarının da temelini oluşturdu.

1993 yılında Kanal 6’da “Beni Her Tarafta Yarat” isimli bir programın sunuculuğunu yaptı. Tekrar 1993 yılında Kanal 6’da “İşte Müzik İşte Eğlence” programında konuklarını ağırlamaya başladı, bir yandan da “Işyeri-Dükkan” adlı mağazaları oldukça sükse yaparak şubeleri İzmir, Mersin, Bursa, Antalya yayılmaya devam etti. 1996 yılında modayı bıraktığını açıkladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nisa Bölükbaşı

Yargıcı mağazalarının sahibi olan Emir Yargıcı kuzenidir.

1998-2012 yılları arasında AR-SE Moda Okulu’nun ortağı olarak eğitim verdi.

2006 yılında İstanbul’da yapılan Best Model of The World Yarışmasında Deniz Akkaya, Güzide Duran, Şenay Akay ve Tuğçe Güder ile Jüri heyetinde oldu.

2011 yılında Medyapım’ın TNT için hazırlıklarını sürdürdüğü sunuculuğunu Gül Gölge’nin oluşturacağı “Buzda Dans” yarışmasında Neslihan Yargıcı, Önder Bekensir, Yılmaz Morgül, Ceyda Ateş, Gökhan Taşkın, Eda Özerkan, Seren Serengil, Doğuş ve Çelik Erişçi gibi isimlerin yarışacakları haberinden daha sonra demin ekrana gelmeden iptal edildi.

2016 yılının başında başlayacak olan 5.sezon İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasında jüri koltuğunda Neslihan Yargıcı da oturdu.

Nur Yerlitaş ve Kemal Doğulu’nun olmadığı bu yeni sezonda İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasında tekrar sunuculuğu Öykü Serter yaparken, jüri üyeliğini Neslihan Yargıcı, İvana Sert, Hakan Akkaya ve Uğurkan Erez yaptı.

2016 yılında 1 Ocak akşamı TV 8 ekranlarında başlayan İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına Neslihan Yargıcı‘nın jüri olarak katıldığı program 5 Şubat 2016 gecesi yapılan final gecesi ile son buldu. Bu yarışmanın birincisi Gizem Özdilli olmuştur. 8 Şubat 2016 tarihinde yeni yarışmacılarla bitmiş başlayan İşte Benim Stilim yarışmasında jüri kadrosunda Neslihan Yargıcı’nın yerine tekrar Nur Yerlitaş getirilmiştir.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2005 – Kapıları Açmak (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2003 – Eyvah Eski Kocam (Figen) (TV Dizisi)
1991 – Varsayalım İsmail (Davetli Oyuncu) (TV Dizisi)
1970 – Paralı Askerler (Sinema Filmi)

Kostüm Tasarım :
1988 – Arkadaşım Şeytan (Kostüm Tasarım)(Sinema Filmi)
1987 – Ziyaret (Kostüm Tasarım)(Sinema Filmi)

Video klip:
1992 – “Ağırbaşlı Ol” – Sertab Erener

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı