N

Nesrin Topkapı

Nesrin Topkapı Biyografisi

Topkapı Türkiye’de televizyona çıkan birincil dansözdür.

Nesrin Topkapı, 1951 yılında Manisa‘nın Akhisar ilçesinde doğmuştur. Reel adı Nesrin Gökkaya’dır. Dans etmeyi annesi Rabia Gökkaya’dan öğrendi. Nesrin Topkapı’nın annesi ve babası tiyatrocudur. Rabia Hanım Kahire- Beyrut turnesinde Arap müziğine sevdalanır, dansözlüğe başlar. Ufak Nesrin de 5 yaşında Madam Olga’dan bale dersleri alır. Bir tanıdıklarından teklif kazanç, 6 yaşında Adana’da sahneye çıkar. Ona dansöz kıyafeti dikilir, ‘Şahane Çocuk Nesrin’ afişleri asılır. Çocuk çalıştırdıkları için 15 gün daha sonra gazinoya mühür vurulur.

15 yaşında babasını kaybeden Nesrin Topkapı, annesiyle birlikte maddesel yönden zorlama günler geçirdi. Sekreterlik yaptı, yazıhane temizledi, tiyatro gişelerinde bilet sattı, yangın söndürme cihazı ambalajında çalıştı.

Nesrin Topkapı, 17 yaşında iken 1968 yılında Londra‘ya gitti ve Kıbrıslı Türkler’e ait bir gece kulübünde sahneye çıktı. Soyadı, daha oryantal olduğu gerekçesiyle Topkapı oldu. Dansöz kıyafeti dikecek birini bulamayınca kendisi dikti. Londra’da 6 sene çalıştıktan sonradan 1974’te Türkiye’ye döndü. 1974 yılında Türkiye’ye dönen Nesrin Topkapı, Maksim Gazinosu‘nda İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi onuruna düzenlenen geceye, kafasında 5 katlı şamdan, mumlar, kristaller, boncuklar ve 7 kiloluk ışıltıyla gelerek, hatasız bir dans sergiledi.

Sahnede prensipli Nesrin Topkapı, tekrar tekrar tek başına sahne almayı ister, müşterileriyle göz göze gelmemeye itina gösterir, masa üstünde oynamaz ve hediye kabul etmezdi. Para takılmasından da hoşlanmayan Topkapı, saçılan paraları orkestra ekibine pay ederdi.

1980’i 1981’e bağlayan yeni yıl gecesinde şalvarıyla TRT ekranlarına çıktı ve akıllardan çıkmayan, hatasız bir davet sergiledi. Türk halkı, Topkapı’yı fazla sevdi ve her yeni yıl ekranlarda görmek istedi. 81’e girerken Nesrin Topkapı televizyonda 5 dakika dans eder. Ertesi yılbaşı 7 dakika, üçüncü yılbaşı ise 10 dakika ekrandadır. TRT, 1983’ü 84’e bağlayan yılbaşı gecesi 8 dansözün ekrana çıkacağını açıklar. Nesrin Topkapı; “Ya tek başıma çıkarım ya da hiç çıkmam der”. Türkan Şoray gibi onun da sahnede kuralları vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nihat Erim

Nesrin Topkapı, 1972 yılında İngiltere‘deki alıştırma süresi dolunca, sınırdışı edilme korkusuyla aynı gazinoda çalıştığı Asaf Hüseyin adlı bir garsonla kağıt üstü bir izdivaç yaptı ama evlendiği sene başka bir gazinonun, evli ve 7 çocuklu müdürüne aşık oldu. Diğer Taraftan, laf konusu birey kendisinden 22 yaş büyüktü. Topkapı, ilerleyen yıllarda bir başkasına aşık oldu ve bu ilişki 14 yıl sürdü. 14 yıllık aşkı kadar aldatılan meşhur oryantal, yıllarca eve kapandı.

Nesrin Topkapı, “Stüdyo Topkapı’ adlı kendi dans okulunda eğitim vermekte olup, Hadise Kurnaz, Sertab Erener, Nil Karaibrahimgil ve Nurgül Yeşilçay gibi birçok ünlüye dans dersi vermiştir.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/nesrin-topkapi-kac-yasinda/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı