N

Nevin Yanıt

Nevin Cevap Biyografisi

Barcelona’da düzenlenen 2010 Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli dalında yarışmacı ve 12.63 saniyelik derecesi ile hem Türkiye rekorunu kıran, keza de Avrulpa Şampiyonu olan milli atletimiz. Yanıt, Cüneyt Yüksel göre çalıştırılmaktadır.
Nevin Cevap, 16 Şubat 1986 tarihinde, Mersin’de dünyaya geldi. Genç yaşlardan itibaren atletizmle ilgilenen Cevap, 2006 Türkiye Üniversitelerarası Atletizm Şampiyonası’nda hem 100 metre keza de 100 metre engelli koşularında altın madalya kazanarak adını Türkiye’ye duyurmayı başardı.

2006 yılında, İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Avrupa Kazanan Kulüpler Kupası yarışmasına ENKA adına katılan Cevap, bir önceki senenin şampiyonu İspanyol Gloria Alozie’yi 12.98’lik derecesiyle geride bırakarak 100 metre engelli koşusunda altın madalya kazandı. Hem bu derecesi daha önce Esen Kızıldağ’a ait olan Türkiye Rekoru’nun aşağıda olduğu için ayrıca yeni bir Türkiye rekoru kırmış oldu, keza de Türkiye tarihinde 13 saniyenin aşağıda 100 metre engelli koşdu.

Nevin Yanıt, 2007 yılında Bangkok, Tayland’da düzenlenen Yaz Üniversite Oyunları’nda 100 metre engelli yarışında 2. Olarak gümüş madalya kazandı ve benzer yıl Osaka, Japonya’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na katılarak yarışı 11. sırada tamamlayarak yarıfinalde elendi. Yanıt’ın 60 metre engelli dalında yarıştığı 12. Avrulpa Salon Atletizm Şampiyonası’nda kazandığı 8.09’luk derece kendisini yarıfinale taşıdı.

2008 Pekin Olimpiyatları’nda 100 metre engelli dalında ülkemizi temsil eden Yanıt, 12.94’lük çeyrek final derecesiyle benzeri finale katılma hakkı kazandı ve de ülkemizi Olimpiyatlar’da bu alanda güya finalde temsilci ilk kadın atlet oldu. Ama başarılı sporcu, sözde final mücedelesinde 13.28 saniyelik bir derece yaparak elendi.

2009 yılında İtalya’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda ve Sırbistan’da gerçekleşen Yaz Üniversite Oyunları’nda 1. Olarak altın madalya kazanan Cevap, 2010 yılına da Budapeşte’de gerçekleşen Avrulpa Takımlar Birinci Lig Atletizm Şampiyonası’nda 1. olarak seri bir başlangıç yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Noah Ringer

Nevin Cevap, Barcelona’da düzenlenen 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli koşusunda elde ettiği 12.64 saniyelik dereceyle kendisine ait Türkiye rekorunu kırmayı başardı ve de Avrulpa Şampiyonu oldu.

Nevin Yanıt, koç Cüneyt Yüksel tarafından eğitilmekte ve yarışlara hazırlanmaktadır.

2012 yılında Helsinki‘de yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli koşusunda 12.81 saniyelik derecesi ile tekrar Avrulpa Şampiyonu oldu.

8 Şubat 2013 tarihinde Düsseldorf‘da yapılan yarışlarda verdiği idrar örneklerinde yasaklı maddeye rastlandı. 2013 yılında Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, yaptığı görüşme sonucunda Nevin Yanıt‘a A ve B numunesinde yasaklı madde bulunmasından nedeniyle iki sene yarışmalardan men cezası verdi. 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda kazandığı altın madalyası elinden alındı. Yanıt’ın cezasını eksik bulan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin başvurusuyla Spor Tahkim Mahkemesine yapılan itirazlar neticesinde 2015 yılının Mart ayında yapılan açıklamada Cevap’ın 2 takvim cezasını 3 yıla çıkarıldı. Cevap 6 Mart 2016‘da bitmiş yarışmalara katılabilecek.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), doping cezası üç yıla çıkarılan ulusal atlet Nevin Cevap’ın derecelerinin sıfırlandığı periyodu açıkladı. Üç kayda değer derecesi silinen Yanıt, iki altın madalyasını da kaybetti. Nevin Cevap’ın 28 Haziran 2012’den bu yandan elde ettiği tüm dereceler silindi. Bu kararın gerisinde Yanıt, 2012 Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra, Olimpiyat finalinde Türkiye rekoruyla elde ettiği beşincilik ve 2013’ün Mart ayında Göteborg’da kazandığı 60 metre engelli salon Avrupa altını unvanlarını kaybetti. Milli atletin Londra’da koştuğu 12.58’lik Türkiye rekoru da silinmiş oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı