N

Nevzat Ayaz

Nevzat Ayaz Biyografisi

17 Ağustos 1975 tarihinde Zonguldak’a vali olarak atandı. 1979 yılı sonuna kadar Zonguldak’ta atama yaptıktan sonradan 4 Aralık 1979 tarihinde İstanbul Valisi olarak görevlendirildi. 1988 yılına dek İstanbul’da vali olarak devir yaptı. Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Ulusal Eğitim Bakanı oldu. İki yıl de Ulusal Eğitim Bakanlığı yaptı.

Nevzat Ayaz, 1930 yılında Çankırı’nın Kurşunlu İlçesi Bayramören Nahiyesinde doğmuştur. Babası polis memuru İsmail Bey’dir. Nevzat Ayaz’ın çocukluğu babasının görevi nedeniyle, yedi yaşına değin Ankara’da geçti. Fakat 1937 yılında, annesi ve ablasıyla birlikte Bayramören’e geri dönmek zorunda kaldı. Nedeni, babasının meslekte şehit düşmesidir. Bu gelecek yıllarda, onun meslek seçimini de belirledi. İlkokulu Bayramören Nahiyesinde bitirdikten sonradan bir sene polis dayısının, daha sonra da ablasının yanına kalarak ortaokulu Ankara’da okudu. Arkasında lise tahsilini Polis kolejinde yapmıştır. Her yıl, polis kolejini pekiyi dereceyle tüketen üç birey, mülkiye ve hukuk fakültesine gönderiliyordu. Bu haktan yararlanarak güvenlik burslusu olarak hukuk fakültesine girdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1954 yılında mezun oldu.

Nevzat Ayaz, mezun olduktan sonradan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde komiser muavini olarak göreve başladı. Polis Enstitüsü Yüksek Uzmanlık Kursu’na katıldı. 3. ve 4. Şube Müdürlüklerinde Komiser Muavini ve Komiser olarak tayin yaptı. Askerliğini İstanbul İstihkâm okulunda yerine geçen kimse subay olarak yaptıktan sonra da yine bu görevine devam etti. 1956 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube Müdürlüğü’nde Komiser ve Baş komiser olarak çalıştı.

1959 yılına dek Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde komiserlik, baş komiserlik görevinde çalıştıktan sonra, 1959 yılında Sinop’a Emniyet Müdürü oldu. 27 Mayıs 1960 İhtilali’ni Sinop’ta Güvenlik müdürü olarak karşıladı. Benzer yılın eylül ayında, ihtilalden sonradan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 4. Şube Müdür Muavini olarak döndü. 1961 yılında da 4. Şube Müdürü olarak devam eti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necmiye Alpay

1966 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Daire Başkanlığına ve 1969 yılında da Güvenlik Genel Müdür Muavinliğine atandı. 1971-1972 yıllarında Balıkesir Emniyet Müdürü olarak devir yaptı. 1972 yılında her yerde Güvenlik Genel Müdür Muavinliğine getirildi.

17 Ağustos 1975 tarihinde Zonguldak’a vali olarak atandı. 1979 yılı sonuna kadar Zonguldak’ta ödev yaptıktan daha sonra 4 Aralık 1979 tarihinde İstanbul Valisi olarak görevlendirildi. 1988 yılına dek İstanbul’da vali olarak ödev yaptı.

18 Ocak 1988 tarihinde İzmir valisi olarak atandı. 1990 yılında emekli olarak İstanbul’a yerleşti. Burada bir buçuk sene kadar hukuk bürosu açarak işletti.

1991 yılının Ekim ayında Doğruyol Partisi’nden Çankırı Milletvekili adayı oldu ve 19. Dönem Çankırı Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel kabinesinde, Milli Savunma Bakanı oldu. Ulusal Savunma Bakanı görevine 1993 yılı sonuna kadar devam etti. Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Milli Eğitim Bakanı oldu. İki yıl de Ulusal Eğitim Bakanlığı yaptı. 1995 yılında seçimlere girmeyerek politikayı bıraktı.

Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan yardımcılığı görevi yaptı.

Nevzat Ayaz, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı