N

Nevzat Aydın

Nevzat Aydın Biyografisi

Sahibi olduğu Yemeksepeti.com’u merkezi Almanya Berlin’de yer alan dünyanın en büyük online yemek yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara sattı. Satışdan sonradan da şirketteki CEO görevine devam edecek.

Nevzat Aydın, 1976 yılında istanbul’da doğmuştur. Annesi hoca, babası Noter’dir.

Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduktan sonradan Amerika Birleşik Devletleri’ne artan bir şekilde Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi aldı. Master eğitimini bitirmeden döndü.

Amerika’da bulunduğu dönemde e-ticaret ile ilgili gelişmeleri yakından peşine düşüp takip eden Nevzat Okumuş, yemeksepeti.com projesini hayata devretmek için 2000 yılında Türkiye’ye döndü. Ocak 2001’de Yemeksepeti.com sitesini açtı ve 24 yaşında kendi işinin patronu oldu. 2 ortağı ile siteyi koymak için 150 bin dolar harcadı. Birkaç yıl işlerin büyümesi ve Türkiye’de internetin yaygınlaşması için sabırla bekledi.

Yemeksepeti sipariş modeli önce istanbul’da başladı. Lokanta sahipleriyle muhatap elde etmek istemeyen tüketiciler taleplerini mekana yazılı olarak bildirmenin pratikliğini yaşamaya başladı. Ardındaki Ankara ve İzmir‘de faaliyete geçti. Yemeksepeti aniden 650 lokanta, 70 bin aza kullanıcı, 5 milyon dolar ciro gibi rakamlara ulaştı. Bu yakın gelecekteki büyük büyümenin de habercisi oldu. Yemeksepeti’ni hayata geçirdikten sonradan birincil planda bir takım restoranlardan negatif tepkiler alan ekip, birkaç yıl baştan başa işlerini inatla sürdürerek saygın bir kitleye ulaşmayı başardı. Sonra sadece Yemeksepeti için restoranlar kurulmaya başladı. Cadde arasında böylece bilinmeyen ufak ölçekli restoranlar, Yemeksepeti ağına katılınca, yeni müşterilere açılma şansı yakaladı.

Yemeksepeti.com ile ülkemizdeki e-ticaret anlayışına yepyeni bir boyut getiren Nevzat Okumuş, yemeksepeti.com’un CEO’sudur.

Nevzat Kültürlü, TOBB Genç Girişimciler Üstteki Kurulu Üyesi ve Galata Business Angels Kurucu Üyesi’dir. Yemeksepeti.com, Microsoft ve DorukNet kadar düzenlenen Altın Örümcek Web Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında organizasyonun en büyük ödülü olan Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü 2 kez üst üste kazanmış ve “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorilerinde de birinci olmuştur. Yemeksepeti.com, Altın Örümcek Web Yarışması’ndaki başarılarına 2006 yılında da yenilerini eklemiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazlı Ilıcak

Yemeksepeti.com, 2007 yılında Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından ’Endeavor Girişimcisi’ seçilmiştir. Seçim aşamasında girişimci atılımcılık, yenilikçilik, ektik değerler, rol model potansiyeli, ekonomiye katkı ve Endeavor ile armoni gibi kriterler göz önünde bulundurulmuştur. Yemeksepeti.com bu nedenle Endeavor Türkiye Ofisi ve Endeavor’ın dünya çapındaki takviye ağından, sermayeye ulaşımda arabuluculuk, stratejik danışmanlık, mentorluk ve tanıtım desteklerinden yararlanabilme şansını elde etmiştir. Nevzat Kültürlü, yemeksepeti.com’un kuruluşundan bu yandan gerçekleştirdiği başarılı araştırmalar dolayısıyla 2010 yılında CNBC-e Business dergisi kadar “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Nevzat Kültürlü, 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 26–27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne tüm dünyadan davet edilen 150 girişimci aralarında yer almaktadır.

2011 yılında kuruluşunun 10. yılını kutlayan yemeksepeti.com’un zihin babası ve CEO’su Nevzat Aydın, 2011 yılında Ekonomist dergisinin 3 bine yakın meslek insanıyla yaptığı anketin sonuçlarından oluşan “Yılın İş İnsanları 2010″ araştırmasında “Yılın Erkek Girişimcisi” kategorisinde birinci seçilerek ödüllerine bir yenisini eklemiştir.

2011 yılı itibariyle bununla beraber da Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır. Nevzat Aydın bununla birlikte 22 ülkede yayınlanan Dragons’ Den Türkiye programının 5 ‘ejderi’ arasında yer alıyor.

Ayrıca Nevzat Açık Fikirli, Hollanda Girişimcilik Programı -HOPE (Holland Program on Entrepreneurship) tarafından 16.11.2011 tarihinde Hollanda’da gerçekleştirilen ‘Meet The Dragons’ (Ejderlerle Buluşun) etkinliğine yatırımcı olarak katılmıştır.

Nevzat Okumuş, 2015 yılı Mayıs ayında sahibi olduğu Yemeksepeti.com’u merkezi Almanya Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara sattı. Satışdan daha sonra da şirketteki CEO görevine devam edecek. Ayrıca satıştan kazandığı bu paranın 27 milyon dolarını 114 çalışanına paylaştırdı.

Nevzat Aydın, 2011 yılında Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde Vogue dergisi internet editörü Melis Pekand ile evlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neyzen Tevfik

2015 yılının sonunda Trabzonspor başkanı Muharrem Sanatçı’nın ekibinde yr Futbol Kulübü Başkan Yardımcısı oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı