N

Nevzat Tandoğan

Nevzat Tandoğan Biyografisi

Nevzat Tandoğan, 1894 tarihinde istanbul’da doğmuştur. İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1914-1918 yılları arasında Kasımpaşa Erkek Numune Okulunda Musahabatı Ahlakiye Öğretmenliği yaptı. Öğretmenlikten, İstanbul Polis Müdürlüğü 2. Şubede Müdür Yardımcısı olarak atanınca ayrıldı. sonra 1. Şube müdürlüğünde de bulundu.

1927 yılında Malatya Valisi olarak Maadaki valiliği esnasında Konya milletvekili olarak gösterilip Büyük Irk Meclisi 3.Dönem’de 2 Ağustos 1927 tarihinde milletvekili oldu, 4 Kasım 1929 tarihinde istifa etti. 1929 yılında Ankara‘ya vali olarak atandı.

1929 yılında Ankara Valiliği ve bununla beraber Şehremaneti Vekilliği (Ankara Belediye Başkanlığı) görevini 18 sene boyunca yaptı. Nevzat Tandoğan’ın “Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yardımcı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?” sözü tarihe geçmiş önemli sözlerindendir. 3 Mayıs 1944 yılında tutuklanıp huzuruna çıkarılan Osman Yüksel Serdengeçti’ye

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif‘Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm icabında onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul geliştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek.’ dediği iddia edilmiştir.

Nevzat Tandoğan evli ve iki çocuk babasıydı.

Ankara’da 1945 yılında işlenen ve o dönem ‘Ankara Cinayeti‘ olarak anılan olayda adı geçen Vali Tandoğan, cinayeti kasten ve mahsus örtbas etmekle suçlandı. Yaşananların ardındaki çevresindeki yakın dostlarının kendine sırt çevirdiğini düşünen Nevzat Tandoğan 9 Temmuz 1946‘da tabancası ile intihar etti.

Ankara’da bir meydana ve bir caddeye onun ismi verilmiştir. Ankara’da yüzlerce siyasi parti mitingine ve eyleme konut sahipliği yapan, şehrin amblem meydanının ismi 2015 yılının Nisan ayında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Anadolu Meydanı olarak değiştirildi. Meydanın ismi başlangıçta Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2012 yılında değişmiş ve ‘Nevzat’ ismi kaldırılarak Tandoğan Meydanı olarak değiştirilmişti. Meydanın yeni ismi 96 AK Partili ve 3 egemen meclis üyesinin toplam 99 oyu ile kabul edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Natalia Oreiro
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı