N

Nez

Nez Biyografisi

Tam adı Nezihe Kalkan olan Nez 15 Nisan 1979 yılında İzmir’de doğmuştur. Aslen Antakyalıdır.
Nezihe Kalkan, Disk’e yan maden-iş sendikasından bir baba ile daima kot giyen ve makyaj yapmayan, pedagog bir annenin kızı olarak 1979 Türkiyesi’nde doğdu. Daha küçükken bir yaşındayken ailesi Londra’ya taşındı. İngiltere yıllarındaki mahalle arkadaşları adını bütün telaffuz edemediklerinden adı Nez oluvermişti. Nez sekiz yaşındayken, yani İngiltere’de bir müzikalde başrol oynadığı yıl annesi ve babası ayrılıyor. Ortaokulu İngiltere’de babasının yanında bitirdikten sonradan Türkiye‘ye annesinin yanında geliyor, ve liseyi İstanbul Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nde okumuştur. Liseden daha sonra her tarafta babasının yanında gidip Canteburry hoş sanatlar okulu’nda psiko-drama egitimi almaya başle bir yıl kala okuldan ayrılıp şarkıcı olmaya karar vererek Türkiye’ye geliyor.

Bir dönem Serdar Ortaç ve Işın Karaca‘nın ardındaki vokal yaptı. Harem grubuyla çalıştı. Kendi grubu, “Turkish delight” ile ünlendi.

Fox’ta yayınlanan Sıkı Dostlar isimli sit-com’da Haluk Bilginer, Özkan Uğur ve Seray Sever ile birlikte oynamıştır.

Yaptığı müziği, tekno, newage altyapıların üstüne Türk perküsyonları ve onun üstüne İngilizce vokal olarak tanımlayan Nez birincil albümünü 2002 yılında çıkarıyor ve büyük bir ilgiyle karşılaşıyor. Bunda sesinden çok, dansları ve de seksi imajının etkisi büyük bağlı.

İlk albümünü 2002 yılında kendi ismini verdiği “Nez” albümünü çıkarttı. Bu albümden; Sakın Ha,Her şey Abes gibi şarkılar hit oldu. 3 sene aradan sonra 2006 yılında 2. albümü olan “% 100 Nez”i çıkartmıştır, daha sonra 4 yıl aradan sonra “NeZamanı” adlı maxi single çıkarttı. 2013 yılının Nisan ayında ise ‘olgunluk dönemi’ projesi olarak nitelendirdiği “Nez Retro Turca” adlı albümünü piyasaya sürdü

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nilay Deniz

Nezihe Kalkan, yerli ve tanıdık olmayan şirketlere danışmanlık hizmeti veren Biz İletişim’in Yönetim Kurulu Başkanı Berna Nuri Süer ile 31 mart 2007 da evlendi. Şubat 2008 de boşandılar.

Nezihe Kalkan Ağustos 2011’de manken Yasin Kaya ile izdivaç yaptı.

Nez, Rebel Moves isimli grupta ‘davetli’ olarak solistlik yapmaktadır. Müzik hayatına sürekli Nez, DJ Okay Barışma’ın 2 Mart 2015 de çıkan “Who’s in the Cabin” isimli albümünde yer aldı.

2016 Yılında Fatih Boğalar‘ın “Te Ma Etmaje” klibinde oynadı.

Evlilikleri :
1.eşi: 31 mart 2007 tarihinde meslek adamı Berna Nuri Süer ile evlendi. Şubat 2008 ayında boşandı.
2.eşi: Ağustos 2011 yılında manken Yasin Kaya ile evlendi. boşandı.
3.eşi: 20 Kasım 2016 tarihinde oyuncu Eylem Server Ünüvar ile evlendi. 2017 Eylül ayında Eylem Server Ünüvar’dan boşanma kararı aldı.

Ödülleri:
2002 – Kral TV Video Müzik Ödülleri – En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatkâr

Albümleri:
2002 – Nez
2006 – %100 Nez
2011 – NeZamanı
2013 – Nez Retro Turca

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 – Gölgedekiler (TV Dizisi)
2013 – Aldırma Gönül (TV Dizisi)
2010 – Yasemince (Kendisi) (TV Dizisi)
2009 – Mecburi Başkan (Kendisi) (TV Dizisi)
2009 – Sıkı Dostlar (Şahika) (TV Dizisi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı