N

Nick Drake

Nick Drake Biyografisi

İngiliz folk müzik sanatçısı ve bestecisi.
19 Haziran 1948‘de İngiliz bir ailenin çocuğu olarak Birmanya‘da dünyaya geldi. Babası Rodney Drake, Birmanya’da bir ticaret şirketinde mühendis olarak çalışıyordu. 1950 yılında ailesiyle birlikte Shakespeare‘in de doğduğu yer olarak tanıdık Warwickshire‘a taşındı. Nick Drake’in ablası Gabrielle sonradan televizyon ve sinema sektöründe ünlü bir oyuncu oldu. Erken yaşta annesinin etkisiyle müzik ile ilgilenmeye başladı. Çocukluk yıllarında daha fazla klasik müzik dinlemiş ve tarzını oturtmasında etkin olmuştu. 1957 yılında Berkshire’da okula başladı. Beş yıl daha sonra ailesinin de eğitim aldığı Wiltshire‘daki Marlborough College‘dan mezun oldu.

Okul yıllarında spor ile ilgilendi. Okulun rugbi takımında yer aldı. Okul arkadaşları ve ekip koçu göre oldukça kabiliyetli bulunuyordu. Okul orkestrasında piyano, saksafon çalıyor vokal yapıyordu. İlk gitarını 17 yaşındayken aldı. Phil Ochs, Beatles ve Bob Dylan hayranıydı. Amerikan halk müziği müziğinin etkisinde kalmıştı. Drake’in eğitim hayatı iyi olmasına karşın okuldan uzaklaşmış ve kendini müziğe vermişti.

1966 yılında Cambridge Üniversitesi‘nde İngiliz Edebiyatı bölümüne girmeye hak kazandığı halde kabulünü geçiktirip, 1967 Şubatında Fransa‘daki Aix-Marseille Üniversitesi‘ne başladı. Üniversite yıllarında küçük kulüplerde müzik yaparak geçimini sağlıyordu. Arkadaşları ile kısa seyahatlare çıkıyordu. Yine aynı dönemde uyuşturucu ile tanıştı.

İngiltere’ye döndüğünde ablasının Hampstead‘daki evine yerleşti. Arkasında Cambridge’de eğitime başladı. Lokal kulüplerde ve kafelerde sahne almaya devam ediyordu. Fairport Convention grubunun basçısı Ashley Hutchings tarafından keşfedildi ve müzik kariyerinin birincil adımlarını atmaya başladı. Hutchings, Amerikalı prodüktör Joe Boyd ile tanışmasını sağladı.

1969 yılında 20 yaşındayken ilk albümü “Five Leaves Left“, Island Records‘dan çıktı. Peşinde bir sene sonra çıkardığı “Bryter Layter” adlı albümde kimsesiz çalıp söylediği şarkı bulunmuyordu. Albümde Fairport Convertion’a ek olarak The Velvet Underground‘dan John Cale de Drake’e eşlik ediyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nimet Abla

Çok çekingen bir karaktere sahip olan Drake, konser vermekten ve turnelere çıkmaktan çekiniyordu. Bu da onun müziğini tanıtmasına ve albümünün satışına engel oluyordu. Bunalımlarının başladığı dönem evden ayrılıp günlerce dönmediği oluyordu. Ailesi bu durumun ciddiyetine varıp onun doktora gitmesi için ikna etti. Antidepresan hap kullanmaya başladı.

Yine uzun uykusuzluk nöbetlerinden birinde “The Pink Moon” adlı albümünün kayıtlarını tamamladı. 1972 yılında hazırlanan albüm fazla kısa ve akustik şarkılardan oluşuyordu. Psikolojisi gitgide kötüleşen Drake, 24 Kasım akşamı fazla doz antidepresan hap alımına bağlı olarak öldü. Ölümü intihar olarak nitelendirilse de ailesi ve arkadaşları bunu kabul etmediler. O dönem kullanılan ilaçlar fazla doz alındığında tehlikeliydi ve daha sonra bu ilaçlar yasaklandı. Öldüğünde başucunda Albert Camus‘un Sisifos Söyleni adlı kitabı bulunması da intihar ettiği görüşünü desteklemekteydi.

Müziğinin etkileri ölümünden uzun bir zaman daha sonra ortaya çıktı. Ayrı gitar çalışı ve kullandığı öbür akorlar sonradan çoğu müzisyen için ilham kaynağı oldu. Norah Jones, Placebo, The Autumns gibi gruplar tarafından şarkıları coverlandı. 26 yaşında ölen Nick Drake’in mezarı yaşadığı yer Tanworth-in-Arden‘da bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı