N

Nicki Minaj

Nicki Minaj Biyografisi

Minaj değişik sanatçılarla yaptığı karşılıklı incelemeler ve misafir olduğu popüler rap şarkıları ile tanınır.

Nicki Minaj, 8 Aralık 1982 tarihinde Trinidad ve Tobago’nun başkenti olan Port of Spain’in Saint James adlı banliyösünde Carol ve Robert Maraj çiftinin kızı olarak doğmuştur. Bütün adı Onika Tanya Maraj’dır. İki kardeşi vardır. Annesi ile babası New York şehrinin Queens ilçesinde yaşamak için bir yer arayıp bulana kadar beş yaşına kadar büyükannesiyle Saint James’te yaşadı. Sonra annesiyle birlikte New York City’nin Queens ilçesine yerleşti. Minaj’a tarafından; babası alkol ve uyuşturucu alıyordu, böylece fakat bir keresinde evi yakarak annesini öldürmeye kalktı. İlköğretim yıllarında Clarence Witherspoon School ve Elizabeth Blackwell Middle School’da okudu. Okulda klarnet çalmayı öğrendikten daha sonra müzik, görsel ve sahne sanatları konusunda uzmanlaşmış bir şekilde LaGuardia High School’dan mezun oldu.

2001 yılında “In Case You Forget” adlı Off-Broadway tiyatro oyununda yer aldı. 19 yaşında Bronx’taki Inkar Lobster’da garson olarak çalışmaya başladı. Oysa müşterilere karşısında edepsizlik yaptığı için işten çıkarıldı. Daha sonralarda benzer nedenlerden nedeniyle en düşük on beş işten daha çıkarıldı

Minaj ilk mixtape’ini 2007 yılında yayınladı. Playtime Is Over mixtape’i bilinmez bir etiketle yayınlandı. Sucka Free isimli mixtape’i 7 Temmuz 2008 tarihinde Be şirketinden yayınladı. Minaj 2008’de Underground Müzik Ödülleri’nde Yılın En İyi Bayan Sanatçısı ödülünü kazandı.

Ağustos 2009’da, Minaj Universal Motown ve Young Money Entertainment ile anlaştı. Minaj kariyerinin ilk yıllarında üç tane mixtape yayınladı: Playtime Is Over, Sucka Free ve Beam Me Up Scotty. Minaj Amerikalı rapçi Lil Wayne tarafından keşfedildi ve üç mixtape’den sonra Young Money Entertainment’le anlaştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nezih Tuncay

2007 ve 2009 arasında yayımlanan mixtape çalışmalarının başarısının gerisinde Young Money Entertainment ile uzlaşma imzaladı. Minaj, sonradan Cash Money Records’la anlaşma yaptı.

Minaj, 2010 yılında Rihanna‘nın Loud albümündeki “Raining Men” şarkısında düet şarkıcısı olarak devir aldı. Kasım 2011’de, Victoria-s Secret defilesinde “Super Bass” şarkısını seslendirdi.

19 Kasım 2010’da piyasaya sürülen birincil albümü “Pink Friday” ile zirveye çıktı. ve Amerika Tescil Endüstrisi Birliği (RIAA) göre platin sertifika ile ödüllendirildi. Albümün en başarılı single’ı olan “Super Bass”, dört defa platin sertifika aldı ve dört milyondan artı kopya satarak ABD‘de bütün zamanların en fazla satan single çalışmalarından biri oldu.

Nicki Minaj’ın ikinci albümü “Pink Friday: Roman Reloaded” de 2 Nisan 2012 tarihinde çıktığında yılın en çok satan albümlerinden biri oldu ve dünya genelinde bir milyondan artı kopya sattı. Albümün çıkış şarkısı “Starships”, ABD’de birincil beş içinde yer aldı ve 2012’nin en fazla satan single’larından biri oldu.

Minaj’ın dünya genelindeki ilk turnesi Pink Friday Tour, 16 Mayıs 2012’de başladı. Bunu, Ekim 2012’de başlatılan Pink Friday: Reloaded Tour izledi.

Nicki Minaj, 2013 yılında yapılan “American Idol” şarkıcı yarışmasında jüri görevi yaptı.

Nicki Minaj’ın renkli ve alışılmadık olarak nitelendirilen kostümleri, giyim tarzı ve perukları doğruca bir moda ikonu olarak tanımlanırken rap tarzı hızlı akışı, daha alçak kişilikleri ve şiveleri kullanışıyla kendine özgündür.

Nicki Minaj, Adidas, MAC Cosmetics ve Pepsi reklamlarında oynadı.

Ödülleri arasında yedi Bet Ödülü, dört Amerikan Müzik Ödülü, iki MTV Müzik Ödülü, bir MTV Avrupa Müzik Ödülü ve beş Billboard Müzik Ödülü bulunmaktadır, Billboard kadar 2011‘in Yükselen Yıldızı olarak seçilmiştir.

2016 yılında “Barbershop: The Next Cut” filminde Ice Cube ile birlikte oynarken (Draya) karakterini canlandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nicole Kidman

Albümleri:
2010 – Pink Friday
2012 – Pink Friday: Roman Reloaded
2014 – The Pinkprint

Filmleri ve Dizileri:
2016 – Barbershop: The Next Cut (Draya) (Sinema Filmi)
2014 – The Other Woman / Öteki Bayan (Lydia) (Sinema Filmi)
2013 – Steven Universe (Sugilite) (TV Dizisi)
2012 – Buz Devri: Kıtalar Ayrılıyor (Steffie) (seslendirme) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı