N

Nicolas Maduro

Nicolas Maduro Biyografisi

Nicolas Maduro, 23 Kasım 1962 tarihinde Caracas, Venezuela’da doğmuştur. Tam adı Nicolás Maduro Moros’dır.

Nicolás Maduro, bir otobüs şoförü olarak çalışırken sendikaların yasak olduğu 1970’ler ve 1980’lerde Karakas metro işçilerini temsil ederek siyasi kariyerine başladı.

Hugo Chavez, 1992 yılında ordudaki diğer yönetim karşıtı askerler ile birlikte, iktidardaki Carlos Andres Perez‘i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üzerine, iki yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra hür bırakıldı. Cezasını tamamladıktan sonradan Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kurmasına Nicolas Maduro da takviye etti. Hugo Chavez’in 1998 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yöresel siyasi koordinatörlerinden biri olarak çalıştı. 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 3 gün daha sonra, 10 Ekim 2012 tarihinde, Başkan Chavez’in Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Nicolás Maduro, Ağustos 2006 ile Ocak 2013 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı oldu.

Nicolas Maduro, önceki Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez‘in Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Hugo Chavez 5 Mart 2013 tarihinde kanser nedeni ile ölünce önce geçici olarak başkan oldu ve 19 Nisan 2013 tarihinde yapılan tercih ile %50.6 oy oranıyla başkan oldu.

Nicolas Maduro, 8 Temmuz 2013 tarihinde; 1992 yılından bu yandan 20 yıldır birlikte olduğu eski meclis başkanı ve şimdiki Venezuela Başsavcısı Cilia Flores ile evlendi. Önceki birlikteliklerinden Flores’in 3, Maduro’nun ilk eşi Adriana Guerra Angulo’dan bir çocuğu bulunuyor.

20 Mayıs 2018 tarihindeki yapılan yeni başkanlık seçimlerinde ise %67.8 oy oranıyla birincil turda her yerde başkan olarak seçildi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya 4 Ağustos 2018 tarihinde törende söylev yaptığı sırada bomba yüklü İHA ile saldırı düzenlenmek istendiği açıklandı. Maduro olaydan bere almadan kurtuldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necati Akpınar

23 Ocak 2019 tarihinde Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen Ulusal Meclis Başkanı Juan Guiado kendini geçici devlet başkanı ilan etti. Maduro ise bu durumu reddetti ve ABD ile bütün diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı