N

Nicolas Poussin

Nicolas Poussin Biyografisi

Nicolas Poussin, 15 Haziran 1594 tarihinde Fransa’da Normandiya bölgesinde Les Andelys’de yoksul bir ailede doğmuştur. Genç yaşlarda resimle ilgilendi. İlk resim eğitimini babası Jose Ruíz y Blasco’dan almıştır. 1611 yılında sanatçı Quentin Varin ile tanıştı ve bu sanatçının teşvikiyle kendini ayrıntılarıyla resme verdi.

Onsekiz yaşına basınca 1612 yılında Paris’e gitti. Orada sanatkâr ressamlarla tanıştı. Flaman ressamları Ferdinand Elle ve George Lallemand’ın stüdyolarında çalışmaya başladı. Anatomi , perspektif ve mimarlık eğitimi aldı. Saray ileri gelenlerinden Fransız mimar Alexandre Courtois’nın yardımıyla Kraliyet koleksiyonlarını inceledi. Bilhassa İtalyan fotoğraf ve heykel sanatıyla ilgilendi. giderken Raffaello Santi ile Giulio Romano’nun üslubunu inceledi. 1620’lerin sonlarına doğru sanatının çoğunu, Titian ve Venediklilerden esinlenerek mitolojiye ayırdı.

Bir vakit daha sonra İtalya’ya giden Nicolas Poussin, Toscana’ya dek indi. Fakat muhtemelen sıhhatinin bozulması üzerine bu seyahatini yarıda bırakarak Paris’e döndü. 1622 yılında Cizvitlerin Kolejini dekore etme işini üstüne aldı. Burada yaptığı eserler, şair Giovan Battista Marino’nun ilgisini çektiğinden, kolejdeki işi bitince, onun yanında çalışmaya başladı. bu vesileyle Luxembourg Sarayı’nın dekorasyonunda çalıştı.

1623 yılında Marinonun uyarılarıyla önce Venedik’e sonra Roma’ya gitti. Ancak, koruyucusunun 1625 yılında ölümüyle, orada fazla yalnız kaldı. Giovan Battista Marino ölmeden önce onu Papa Urbano VIH’in torunu kardinal Francesco Barberini’ye nasihat etmişti. Ama Kardinal da Fransa’ya gittiğinden bu tavsiyenin de bir faydası olmadı. Bütün bu talihsizliklere rağmen Nicolas Poussin yılmadı.

nicolas-poussin-germanicusun-olumu.jpg Germanicus’un Ölümü adlı tablosu – 1628

1628 yılında kardinal Francesco Barberini ailesinden aldığı sipariş üzerine Germanicus’un Ölümü adlı tablosunu yaptı. nicolas-poussin-erasmus.jpg The Martyrdom of Saint Erasmus (1628-29) Gerisinde 1629 yılında papalık tarafından aldığı tek sipariş olan Aziz Erasmus’un Şehitliği resmini yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazlı Tosunoğlu

Bu dönemde hastalanan Nicolas Poussin, hemşerisi Jacques Dughet’nin evine götürüldü. Orada Poussin’ye, Dughet’nin kızı Anna Maria baktı ve onunla tanıştı. Peşinde 1630 yılında evlendiler.

1626 yılında tanıştığı Flaman heykeltraş François Duquesnoy ve sanatçı Jacques Stella’nın yardımlarını temin etti. Giderek, çalışmalarıyla kazandığı, köklü bir ün elde etti.

Nicolas Poussin’in çalışmalarında en çok rastlanan temalar felaket ve ölümdür. En kayda değer eseri Et in Arcadia benlik, iki kez resmini yaptığı bir başlıktır ve ussal yaklaşımının bir örneğidir. Bu kompozisyonunda, idealleştirilmiş çobanlar, Et in Arcadia ego cümlesi yazılı bir mezarı incelemektedirler.

nicolas-poussin-et-in-arcadia-ego.jpgEt in Arcadia benlik adlı tablosu-1630

1630 yılında ilk resmi siparişi alarak San Pietro Kilisesine dinî bir tablo yaptı. Ertesi sene San Luca Akademisi’ne üye seçildi. 1635 yılında Kardinal Richelieu’den önemli siparişler aldı.

1640 yılında Paris’e ağırlama edildi. Saray çevresine girdi ve büyük övgüyle karşılandı. XIII. Louis göre kendisine kraliyet ressamı unvanı verildi. Louvre’un büyük galerisinin dekorasyon işlemiyle uğraştı. Siparişler bir birini takip etti. Bu çalışmalar sanatçıyı öyle pozitif yorduğundan ve Fouquières, mimar Jacques Lemercier ve Simon Vouet’nin entrikaları canına tak eden Nicolas Poussin, Paris’ten kaçmaya karar verdi ve 5 Kasım 1642’de baştan Roma’ya dönerek ölümüne dek orada kaldı.

Buna karşın Fransa ile ilgisini kesmedi. Oradan aldığı siparişleri yapıyor ve Paris’e yolluyordu. bu arada San Luca Akademisi’nde kendisine manâlı bir tayin atamak istedilerse de kabul etmedi.

1648’de, herzamanki bakış geleneğinin mihenk taşı haline geldi ve bir dizi görünüm resmi yaptı.

Hemen Louvre Müzesi’nde yer alan Diyojen ile Peyzaj adlı tablosunu 1648 yılında yaptı. Bu fotoğraf, suyu elleriyle içen bir adamı gördükten sonra son dünyasal eşyası olan kasesini bırakan filozof Diyojen‘i gösterir

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necef Uğurlu

nicolas-poussin-diogene.jpg Diyojen ile Peyzaj adlı tablosu – 1628

Klasisist (Klasisizm) ressam Nicolas Poussin, çalışmalarında ağırlıklı olarak berraklık, mantık ve düzen ön plana çıkarılır ve hatları, renge yeğler. Çalışmaları, 17. yüzyılın egemen Barok tarzına aleyhinde bir alternatif olarak görülür. Eserleri 20. yüzyıla dek, Jacques Louis David, Jean Auguste Dominique Ingres ve Paul Cézanne gibi herzamanki odaklı sanatçılara ana ilham kaynağı olmuştur.

Jacques Louis David, Fransız Devrimi esnasında “Poussinesque” olarak bilinen bir tarzı tekrar diriltti. Bunun nedeni kısmen, devir liderlerinin, saltanatın manasızlığının ve baskısının yerini Cumhuriyetçi ciddiyetin ve yurttaşlık düşüncesinin almasını istemesidir. Bu durum en fazla; Jacques Louis David‘in, kendi prensipleri için oğullarını feda eden Brutus‘un onların cesetlerini aldığı tabloda ve Jean-Paul Marat‘ın ölümü tablosunda bellidir.

Nicolas Poussin, 1630 yılında Anne-Marie Dughet ile evlendi, eşi 1664 yılında öldü. Çocuğu olmadı fakat daha sonra bir sanatçı olup Poussin soyadını alan kayınbiraderi Gaspard Dughet’yi (Gasparo Duche) evlat edindi.

Hayatının son yıllarında ellerinin şiddetli titremesi fotoğraf yapmasına mani oldu. Nicolas Poussin, 19 Kasım 1665 tarihinde Roma, İtalya’da 71 yaşında ölmüştür. Poussin’nin cenazesi, San Lorenzo in Lucina Kilisesi’nde gömüldü.

Günümüzde Nicolas Poussin‘nin resimleri, Louvre Müzesi’nde ona adanan bir galeride (2 kat, oda 14) bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı