N

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy Biyografisi

Nicolas Sarkozy, 1955 doğumlu Fransız politikacı ve Fransa‘nın 6. Cumhurbaşkanı. Fransa’da Sarko olarak tanınan Nicolas Sarkozy, Merkez Sağ Parti (UMP) Başkanı iken, Jack Chirac’ın peşinde 2007 cumhurbaşkanı seçimlerinde namzet oldu ve Sosyalist Parti adayı Segolene Royal’e aleyhinde yarıştı.

Seçimi kazanan ve 16 Mayıs 2007’de görevine başlayacak olan Fransa’nın 6. Cumhurbaşkanı Sarkozy, Türkiye’nin Avrupa Birliği bütün üyeliğine aleyhinde çıkan tutumuyla tanınıyor.

Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa, 28 Ocak 1955’de Paris’de dünyaya geldi. Annesi bir Fransız, babası ise ülkesinin Sovyetler Birliği tarafından istila edilmesinin peşinde Fransız vatandaşlığına geçen bir Macar’dı. Babası imkanı olmasına rağmen eski karısına ve oğullarına bedensel destekte bulunmadı ve Sarkozy, annesi ve kardşleriyle birlikte büyükbabasının küçük evine yerleşti. Bir süre sonraysa Paris’in banliyölerinden Neuilly-sur-Seine’e taşındılar. Büyükbabası tarafından Fransa sevgisiyle çoğalan Sarkozy, eksik gördüğü babasından çok büyükbabasından etkilendi. Sarkozy’nin bir diğer idolü ise Papa 2. John Paul’dü.

Lycee Chaptal’dayken (8. Bölgedeki bir devlet lisesi) sınıfta kalmasının arkasında, özel katolik bir lise olan Cours Saint-Louis de Monceau’ye aralıksız Sarkozy, buradan 1973’de mezun oldu. Peşinde Université Paris X Nanterre’de İş Hukuku eğitimi aldı ve 1981’de avukat olarak mezun oldu. 1968 Mayısı öğrenci hareketinin merkezi olan bu üniversitede okurken, o da politikayla aktif olarak ilgilenmeye başladı ve sağ kanatta yeraldı. Bir dönem Institut d’Etudes Politiques de Paris’e devam etti lakin mezun olmadı.

Yirmi sene her tarafında avukatlık mesleğini sürdüren Sarkozy, politikaya ilgilenmeye devam etti ve kendisine iyi bir çevre edindi. Çocukluğundan beri sempatizanı olduğu Gaullist Party’de çalışmaya başladı ve 1977’de Neuilly Kent Konseyi’ne üye olarak seçildi. Bundan altı sene sonradan 1984’teyse Konsey Başkanı oldu ve üstüste yeniden seçilerek bu görevini 19 sene boyunca sürdürdü. Nicolas Sarkozy, bir dönem Ile de France (Neuilly şehrinin tabi olduğu Fransa’nın 21 bölgesinden bir her birine) Konseyi üyeliği de yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nasreddin Hoca

1993’te Bütçeden Sorumlu Bakan olarak hükümete giren Sarkozy, 1995’e değin bu görevini sürdürdü ve aynı zamanda da dönemin Başbakanı Edouard Balladur’un sözcülüğünü yaptı. Jacques Chirac yanlısı olduğu sayılan Sarkozy, 1995’deki Cumhurbaşkanı seçimlerinde Balladur’u destekleyerek herkezi şaşırttı ve Balladur’un kaybetmesiyle de kendisini zor çemberinin dışarıda buldu.

1997 yılında yapılan parlamento seçimlerinde RPR’nin 2. adamı olan Sarkozy, 1999’da parti lideri Philippe Seguin’in istifa etmesiyle Neo-Gaullist partinin başına geçti. Ama seçimlerde tarihin en kötü sonuçlarını aldı ve liderliği kaybetti.

2002 yılındaki cumhurbaşkanı seçiminde Chirac, her tarafta seçilerek görevine devam etti ve Sarkozy, Başbakan Jean-Pierre Raffarin’in kurduğu kabinede İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 31 Mart 2004’de ise kabinenin her tarafta seçilmesiyle Maliye Bakanı görevine geldi. Sarkozy, Alain Juppe’nin istifasının arkasında ise Kasım 2004’te yapılan parti içi seçimle, kullanılan oyların %85’ini alarak UMP’nin Başkanı seçildi ve bu niçin’de Dominique Villepin’in hükümetinde her tarafta İçişleri Bakanlığı görevine gelen Sarkozy, UMP liderliğine de devam etti.

26 Mart 2007’ye dek İçişleri Bakanı olarak görevini sürdüren Sarkozy, 6 Mayıs 2007’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Sosyalist Parti adayı Segolene Royal’le yarıştı. Nicolas Sarkozy, seçimler sonunda Fransa’nın 6. Cumhurbaşkanı seçildi. 16 Mayıs 2007 – 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında Fransa’nın 6. Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Kanun ve düzenle ilgili konulardaki sert duruşuyla belli Sarkozy, Neoliberalizm modelini destekliyor. Birçok otorite ise Sarkozy’nin demogojide sanatkâr olduğu ve politik çıkarları için halkın özgürlüklerini geri plana atacağı görüşünde birleşiyor.

Nicolas Sarkozy, Cecilia Sarkozy ile evli idi ve çiftin Louis isminde bir oğlu var. Çift sonradan Cecilia Sarkozy’nin eşini bir başka biri için terketmesiyle 2005 yılında ayrı yaşamaya başladı. Fransa’da aylarca konuşulan bu olay esnasında Sarkozy’nin de gazeteci Anne Fulda ile bir arkadaşlığı oldu. Çift 2006 başında bitmiş biraraya geldi. Nicolas Sarkozy’nin en iyi satanlar listesine girmiş ‘Testimony‘ adını verdiği bir kitabı var.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nilay Duru

21-22 Nisan 2012’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kaybederek yeni Cumhurbaşkanı François Hollande olmuştur. Nicolas Sarkozy, 29 Kasım 2014 tarihinde UMP genel başkanlığına seçildi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1982 yılında Marie-Dominique Culioli ile evlendi. 1996 yılında boşandı.
2.eşi: 1996 yılında Cécilia Attias ile evlendi. 2007 yılında boşandı. Louis isminde bir oğlu var.
3.eşi: 2 Şubat 2008 tarihinde Carla Bruni ile evlendi. Giulia Sarkozy (d. 19 Ekim 2011) adında bir kızı vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı