N

Nida Tüfekçi

Haykırma Tüfekçi Biyografisi

Uzun yıllar TRT‘de çalışmış, Devlet Konservatuvarında öğretim üyeliği yapmış, ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı.

Mehmet Haykırma Tüfekçi, 1 Mart 1929‘da Yozgat‘ta doğdu. Sanatçı ruhlu bir aileden gelen Tüfekçi daha ilkokula başlamadan önce babasından bağlama dersleri almaya başlamıştı.

İlk ve orta öğrenimini Yozgat Akdağmadeni ve Boğazlıyan‘da tamamladı. Sonra girdiği Ankara Maliye Okulu‘nu 1950 yılında bitirdi. Yalnızca üç sene maliyeci olarak çalışan Tüfekçi’nin müziğe olan sevgisi, o’nu Millet Müziğine çekti.

Maliye Okulu’nda okurken tanıştığı Muzaffer Sarısözen bir uçtan bir uca 1947‘den beri konuk ses ve saz sanatçısı olarak programlarına katıldığı TRT Ankara Radyosu‘nun 1953 yılında açtığı sınavı kazanarak “Yurttan Sesler Korosu“nda çalışmaya başladı. Bu dönemde Yenimahalle Musiki Cemiyeti‘nde Ahali dersleri de veriyordu.

1959 yılında Ankara Radyosu’ndan İstanbul Radyosu‘na görev oldu. İstanbul Radyosu’nda çalışırken, “Tünel Musiki Kültür Derneği“, “Cağaloğlu-Aksaray Musiki Cemiyeti” ve “İstanbul Yüksek Öğrenim Talebe Federasyonu” gibi değişik derneklerde millet üzerine dersler verdi. 1962 yılında eşi Neriman Altındağ Tüfekçi ile birlikte “Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu“nu kurdu.

1964‘te İstanbul Radyosu THM’den sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığı, 1972‘de TRT müzik dairesi başkanlığı THM merkez müdürlüğü, 1974‘te de vekâleten TRT müzik dairesi başkanlığına atandı. bununla beraber 19711976 yılları aralarında TRT Erzurum Radyosu‘nda da farklı alanlara yönlendirilmiş görevlerde bulundu.

1976 yılında TRT’den istifa etti. Haykırma Tüfekçi, TRT’de bulunduğu süre içinde yaklaşık 1000 dek türkü derlemiş ve notalarını yazarak Türk Halk arşivlerine katmıştır. 1963 yılında eşi ile birlikte “Memleket Türküleri” isimli bir kitap yayımlamıştır. ahali konusunda yaptığı çalışmalar, yazdığı yazılar ve katkıda bulunduğu ansiklopediler nedeniyle “Folklor Araştırma Kurumu” kadar 1985 yılında “İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü“ne değerinde görülmüş, 1991‘de Kültür Bakanlığı göre “Devlet Sanatçısı” unvanı verilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nilperi Şahinkaya
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı