N

Nihat Erim

Nihat Erim Biyografisi

1971-1972 yılları aralarında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı
İsmail Nihat Erim, 1912 yılında Kocaeli‘nin Kandıra ilçesinde doğdu. Aslen Posof, Ardahan Erim köyündendir. Soyadını da ordan almıştır. Orta öğretimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 1936 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1936-1939 arasında Paris Hukuk Fakültesi’nde doktora yaptı.

1939’da doçent olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kamu hukuku öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1941’de profesörlüğe yükseldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki kamu hukuku derslerine ek olarak Siyasal Bilgiler Fakültesinde devletler hukuku dersleri verdi. 1943′te Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanlığı görevini yürüttü. 1945′te San Francisco’da Birleşik Milletler’in kuruluş konferansına katılan Türk delegeleri içinde yer aldı. 1959-1961 aralarında BM Uluslarası Hukuk Komisyonu üyesi olarak devir aldı.

1946 Seçimleri’nde Kocaeli’nden egemen milletvekili seçildi. Kısa süre daha sonra CHP’ye girdi. 1948-1950 aralarında bayındırlık bakanlığı, başbakan yardımcılığı yaptı. 1950′de CHP muhalefete us partinin organı olan Halk gazetesinde yayın danışmanı ve başyazar olarak görevlendirildi. Yeni Kamu ve Halkçı gazetesini çıkarttı.

Başbakan Adnan Menderes’in isteği üstüne Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasının hazırlanışında ödev aldı. 1961’de CHP milletvekili olarak her yerde TBMM’ye girdi. sonra CHP’den ayrılarak Cumhuriyetçi Güven Partisi‘ni kuran Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu‘yla birlikte muhalefet etti. 1956′da Londra’da Kıbrıs ile ilgili olarak düzenlenen görüşmelere katıldı. Aynı sene seçildiği Avrupa İnsan Hakları Komisyonu üyeliği 1962′ye kadar sürdü.

12 Mart 1971 Muhtırası’nın ardından CHP’den ayrılması koşuluyla hükümeti kurmakla görevlendirildi. 26 Mart 1971’de kurduğu partilerüstü Birinci Erim Hükümeti 29 Mart – 3 Aralık 1971,Her Yerde hükümeti kurmakla görevlendirildi; kurduğu 34. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti (ikinci Erim Hükümeti) 11 Aralık 1971-17 Nisan 1972 tarihleri arasında tayin yaptı. 1977’ye değin Cumhuriyet Senatosu’nda kontenjan senatörü olarak görev yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nejat Birecik

19 Temmuz 1980’de İstanbul Dragos’taki evinin yakınındaki bir deniz kulübünde Dev-Sol militanları kadar silahlı hamle sonucu öldürüldü.

Türkiye 12 Eylül askeri darbesine adım adım yaklaşırken, Nihat Erim‘in öldürülmesi bu sürece adeta ivme kazandırdı. 12 Eylül darbesinden kısa bir süre sonra eylem talimatını veren örgüt lideri Dursun Karataş‘tan, tetikçiler Ahmet Karlangaç ve Sadettin Güven’e değin bütün militanlar birer birer yakalandı.

Erim’in öldürülme talimatını, Dev – Sol’un “Haydar”, “Dayı”, “İsmail” kod adlarını kullanan lideri, Dursun Karataş ile Hüseyin Beti Benzi Kaçmış birlikte vermişti. Sanıklar yargılandıkları Sıkıyönetim Mahkemesi’nde cinayetin gerekçesini, suikasttan daha sonra durum yerine bırakılan bildiriyi tekrarlayarak açıkladılar: Faşist Nihat Erim’i devrimcilerin katlini protesto için cezalandırdık.” Karataş, Metris Cezaevi’nden firar ettiği için, Erim cinayetinin peşinde hangi güçlerin bulunduğu anlaşılamadı. Tetikçilerden biri olduğu öne sürülen Maden Fakültesi öğrencisi Ahmet Karlangaç’tı. Gözler Karlangaç’ın ifadesine çevrilmişti. Fakat 17 Ekim 1980’de cinayetin arkasındaki lekeli ellerin açığa çıkmasını bekleyenler şok yaşadı. Ahmet Karlangaç, gözaltında bulunduğu sırada intihar ettiği iddia edildi. Bundan Başka yaşamına, tarihe geçecek tuhaflıktaki açıklamaya kadar, “başını duvara vurarak” son vermişti. Bir numaralı sanık Karataş ise kaçak olduğu için gıyabında hüküm giydi. Türkiye, bir Başbakanını teröre kurban verdi, ama kanlı zincirin ucunu tutanlara, eylemi gerçekleştirenler yakalandığı halde ulaşamadı.

Nihat Erim, Kamile hanım ile evliydi.

Kitapları :
1939 – Le Positivisme Juridique et le Droit Internatonal (Hukuk Pozitivizmi ve Devletler Hukuk Pozitivizmi ve Devletler Hukuku)
1953 – Siyasi Tarih ve Devletlerarası Hukuk Metinleri
1975 – Kıbrıs (1956-1965 Kıbrıs Anılan ve Gözlemleri)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı