N

Nihat İlhan

Nihat İlhan Biyografisi

Kıbrıs Türk tarihine banyo katliamı olarak geçen 3 evladı ve eşini hain bir saldırıda kaybeden doktor.

Nihat İlhan, 1924 yılında Elazığ, Harput’ta doğmuştur. 1951 yılında tıp fakültesinden mezun oldu. 1951-1952 yılları aralarında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tabip stajyer teğmen olarak staj yaptı ve 1952 yılı haziran ayında tabip üsteğmenliğe yükseltildi.

Binbaşı rütbesinde iken 20 Mart 1963 tarihinde Kıbrıs Türk Kuvvetleri alayı baştabipliği ve cerrahlığına tahsis oldu. 23/24 Aralık 1963 gecesi Dr. Bnb. Nihat İlhan evde değil iken evlerinin bulunduğu Lefkoşa‘daki Türk Mahallesi ‘Kanlı Noel olaylarında Rum çetesi EOKA‘cılar göre basıldı, ve korumasız olarak evlerinin banyosuna saklanan doktorun eşi ve çocuklarını, banyo küvetinde hunharca katletti.

Nihat İlhan, 1956 yılında Mürüvvet İlhan ile evlendi. İhsan Murat (d.1957), Kutsi(d.1959), Hakan (d.1963) adlarında üç oğlu vardı.

Nihat İlhan, ailesinin cenazelerini Elazığ’da aile kabristanına defnetti. sonra yeniden Kıbrıs’a gitmedi. Emekli general Nihat İlhan ailesini kaybettiği 1963’teki katliamın ardındaki adaya yeniden adımını atmadı. Fakat son dönemde Rum ve KKTC medyasında ’Kumsal katliamını Türkiye’nin müdahalesini sağlamak nedeniyle Türk askerleri yaptı’ iddialarına ayaklanma ederek 44 yıldır sürdürdüğü ‘Kıbrıs’a gelmeme’ kararını değiştirdi ve 18 Mart 2007 Şehitleri Kutlama Günü’nde Lefkoşa’ya adımını attı.

Tarihe, ‘Banyo Katliamı‘ olarak geçen bu olaydaki katliamın yapıldığı Lefkoşa’daki ev müzeleştirilerek, ‘Barbarlık Müzesi’ ismiyle, 1 Ocak 1996 tarihinde ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Nihat İlhan, Uzun yıllar Elazığ Asker Hastanesi’nde devir yaptıktan sonradan tuğgeneral rütbesiyle de ordudan emekli olduktan sonradan Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanlığı gibi birçok görevde yer aldı. 1970 yılında bitmiş evlendi ve Mustafa ve Şebnem adlarında bir oğlu, bir kızı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Natalia Oreiro

Nihat İlhan, 23 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde organ yetmezliği nedeniyle 92 yaşında öldü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı