N

Nikita Kruşçev

Nikita Kruşçev Biyografisi

Sovyet devlet adamı ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi birinci sekreteri idi.

Nikita Kruşçev, 15 Nisan 1894 tarihinde Kalinovka, Rusya’da doğmuştur. Tam adı Nikita Sergeyevich Khrushchev’dır. Babası maden işçisiydi. Doğduğu köyde öğrenim gördükten sonradan, ailesiyle birlikte Donetsk Kömür Havzasındaki madencilik ve sanayi merkezi Yuzovka’ya geçti. Burada 15 yaşında boru tesisatçısı olarak çalışmaya başladı.

Nikita Kruşçev, 1917 yılında Rusya Devriminde Kızıl Muhafızlara, 1918’de Komünist Parti’ye katıldı. İç Savaş sırasında Ocak 1919’da Kızıl Ordu’da ödev yaptı. 1922 yılında Harkov Üniversitesi İşçi Fakültesi’ne, Ukrayna Komünist Partisi’ne girdi. 1929 yılında Moskova’daki Stalin Sanayi Akademisine kabul edilerek metalurji öğrenimi gördü.

1933 yılında Moskova Bölge Komitesi İkinci Sekreterliğine yükseldi. 1935 yılında Moskova parti teşkilatının birinci sekreteri oldu. 1937 yılında Komünist Partinin 17. Parti Kongresinde Yüksek Sovyet tam üyeliğine seçildi. Benzer sene Yüksek Sovyet Prezidyumu yedek üyeliğine getirildi. Bunu 1938 yılında Politbüro üyeliği izledi.

Josef Stalin göre Ukrayna Komünist Partisi genel sekreterliğine atandı. İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna endüstrisi tesislerini doğuya taşıma görevini üstlendi. Stalingrad’ı (şimdi Volgograd) savunanlardan biri oldu. 1943 yılında korgeneralliğe yükseltildi. 1943’te Stalin’in politik temsilcisi olarak Stalingrad Kuşatması’nda Sovyet Kuvvetleri’ne komuta etti.

1944’te Ukrayna Meclisinin başkanlığına getirildi. 1946’da meydana gelen büyük kıtlık sırasında, gıda maddelerinin dağıtımında Stalin’in isteği doğrultusunda hareket etmediği için bir müddet gözden düştü. 1949’da Moskova bölgesi parti başkanlığına bitmiş getirildi. bununla birlikte Komünist Parti Merkez Komitesi sekreteri oldu.

1952 yılında, SSCB Komünist Partisi Kongresi’nde Politbüro’ya seçildi ve Merkez Komitesi sekreterliğini üstlendi. 5 Mart 1953 tarihinde Josef Stalin’in ölümüyle, Komünist Parti birinci Sekreterliği’ne getirilerek liderlik konumuna yükseldi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neslihan Atagül

Nikita Kruşçev, Josef Stalin’den daha sonra 7 Eylül 1953 – 14 Ekim 1964 tarihleri arasında Sovyetler Birliğinin Devlet Başkanlığını yapmıştır.

İç ve dış politikada yenileşmeye karşısında meydana çıkan liderlerle zıt düştü. Başbakan Georgi Malenkov‘un çekilmesini sağlayarak, 1955 yılında Nikoloy Bulganin‘in başbakan olmasını destekledi. Bulganin ile birlikte Yugoslavya, Batı ülkeleri, Hindistan, Birmanya, Afganistan gezilerine katıldı.

1956 yılında 20. Komünist Parti Kongresi’nde Josef Stalin‘i güçlü olarak eleştiren konuşması, Parti içi muhalefetin tepkisiyle karşılaştı. İktidarın tek kişide toplanmasını tenkit ederek, Stalin’i gaddarlık, hoşgörüsüzlük ve iktidarı kötüye kullanmakla suçladı. Stalin’in yanılmaz lider imajını yıkmaya ve Leninist modele dönmeye yönelik köklü bir Stalincilikten uzaklaştırma kampanyası başlattı. Bu işlem ve politika destalinizasyon olarak adlandırıldı ve tarihe geçti. Binlerce siyasi tutukluyu özgürlük bıraktı. Tasfiye tehlikesini, Genelkurmay Başkanı Georgi Jukov‘un desteğiyle atlattı.

1958 yılında başbakanlığı da üstlenerek konumunu pekiştirdi. Dış politikada, Batı dünyasıyla barış içinde yaşama (Co Exitence) ilkesini benimsedi. Oysa, 1956 yılında Macaristan’a yapılan askeri müdahale, bu girişimini zedeledi. Çin ile ideolojik anlaşmazlık, dış politikada sorun yaratan bir diğer olay oldu.

1959 yılında ABD gezisinde, silahsızlanmayı gündeme getirdi. ABD’ye yaptığı ziyaret sonrasında Mayıs 1960‘ta iki ülke liderinin Paris‘te yaptığı zirveye katıldı. 1961‘de ABD Başkanı John F. Kennedy‘le Viyana‘da yapılan boy toplantısına katıldı. ABD Başkanı John F. Kennedy ile 1961-1962 yıllarındaki görüşmeler Küba bunalımıyla sonuçsuz kaldı. 1962’de Küba’ya orta menzilli füzeler yerleştirmeye girişti. ABD ile uzlaşılması neticesinde füzeleri kaldırmayı kabul etti. Bu uzlaşma nedeniyle Komünist Çin ile SSCB‘nin arası açıldı. Çin lideri Mao Zedong kadar sert bir şekilde eleştiri edildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nurseli İdiz

1958‘de Doktor Jivago (Doctor Zhivago) romanının yazarı Boris Pasternak‘ın Nobel Edebiyat Ödülünü almasına müsade vermedi.

1963 yılında Batılılar ve ABD ile imzaladığı Stratejik Silahları Sınırlandırma Antlaşması (SALT) dış politikada saygınlığını artırdı. Döneminde, uzay çalışmaları en başarılı çağını yaşadı. 1957 yılında dünyanın birincil uydusu Sputnik fırlatıldı, 1959 yılında aya ilk roket indirildi. 12 Nisan 1961 tarihinde içinde Yuri Gagarin’in olduğu ilk insanlı uydu dünya çevresinde yörüngeye sokuldu.

Dış politikada, keza sosyalist hem kapitalist ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi için uğraş bildiren Kruşçev, Konvansiyonel silahları azaltarak, nükleer füzeleri geliştirme çabaları nedeniyle Sovyet askeri yetkililerinin sert muhalefetine niyet oldu. Uyguladığı tarım politikasında başarısız oldu.

İçeride, özellikle 1963-1964 yıllarında tarımda verimsizlik, Josef Stalin dönemi muhalefetinin tam temizlenememesi, parti içi darbede manâlı rol oynadı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Başkanı Mihail Suslov 1964’te Kruşçev’un görevden azledilmesi teklifinde bulundu. 14 Ekim 1964 tarihinde yapılan Merkez Komitesi toplantısında, Nikita Kruşçev ileri yaşı ve bozulan sağlığı nedeniyle Komünist Parti genel sekreterliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Nikita Kruşçev, 11 Eylül 1971 tarihinde Moskova, Rusya’da 77 yaşında ölmüştür. Ölümü halka 48 saat geçtikten sonradan haber verildi. Devlet töreni yapılmadan Moskova’da Novodeviçiy Manastırı Mezarlığına gömüldü.

Evlilikleri :
1.eşi: Yefrosinia Khrushcheva (e. 1914–1919)
2.eşi: Marusia Khrushcheva (e. 1922)
3.eşi: Nina Khrushcheva (e. 1965–1971)

Çocukları
Sergei Khrushchev
Leonid Khrushchev
Rada Khrushcheva
Yuliya Khrushcheva
Elena Khrushcheva

Nikita Kruşçev sözleri :
– Amerika Birleşik Devletleri şu anda bir Sovyet ayının (uydusunun) aşağı uyuyor.
– Politikacılar dünyanın her yerinde aynıdır, dere olmayan bir yere köprü yapacaklarına söz verirler.
– Bombalar tercih yapmazlar, her şeyi yok ederler.-BUM!-
– Devrimler tarihin lokomotifleridir.
– Tarihçiler toplumun en güçlü ve en tehlikeli üyeleridir. Dikkatlice peşine düşüp takip edilmeliler… Her şeyi bozabilirler.
– Tam bir pire sıçrayışı.
(Yuri Gagarin 315 km yüksekliğe gönderilirken, sadece 187 km yüksekliğe çıkılabilen Bölge Shepard‘s Freedom 7 uzay uçuşu üstüne açıklama)
– Ağız Dalaşı ederken silahınızı tercih etmek için duramazsınız.
– Basın en esas ideolojik silahtır.
– Ben olmasaydım, Sovyetler Birliği demokrasiyi asla göremezdi.
– Benim komünist ideolojiyi dünyaya yaymaktan başka bir hedefim varsa, o da dinin ve milliyetçiliğin yok oluşunu seyretmektir.
– Biz bu soğuk topraklara hükmettiğimiz süreç boyunca, ne Kırım’daki Müslümanları katlettik, ne kiliseleri bastık, ne de mecliste kendimizi saatlerce alkışlattık. Bizim yaptığımız tek şey, devletimize, dünyaya ve sosyalizme hizmet etmektir.
– Şundan her kalın kafalı emin olmalıdır ama, içten yol eşitliktir.
– Eğer olur da tarih benim ve hükümetimin yaptığı hizmetleri yok, benden önceki egoistlerin yaptıkları zorbalıkları överse, bilin fakat tarih hâlâ hakiki yok, hiçbir zaman olmadığı gibi…
– İki şeyi fazla sevdim: Seks ve politika.
– İnsan fazla eşlidir, kanun tek eşliliği emreder. Kanunlar insana kadar yapılmaz, insanlara hükmedenlere göre yapılır.
– Tarihe bayılırım, ama hangi tarihe? Saklanan mı, ortadaki yalan olan mı?

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neda Poursaeid
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı