N

Nikola Tesla

Nikola Tesla Biyografisi

Nikola Tesla, Sırp asıllı Amerikalı fizikçi, makine ve elektrik mühendisi. 19. asır sonlarında ve 20. asır başlarında elektrik ve manyetizma ile ilgili yaptığı çalışmalarla döneme damgasını vuran sıradışı bilim adamı.

10 Temmuz 1856 tarihinde, o yıllarda Avusturya monarşisine dahil olan , Hırvatistan sınırındaki Smiljan‘da dünyaya geldi. Babası ortodoks kilisesinde rahip olarak ödev yapmaktaydı.

Tesla, egzersiz hayatına dahil olduktan sonra, kompleks objeleri idrak ve aklında alıkoyma konusundaki üstün yetenekleri ile dikkat çekmeye başladı. İlk işini Budapeşte‘deki bir Amerikan telefon firmasında aldı. Bu işi sırasında obsesif-kompülsif bozukluk ile ilgili ciddi bir hastalık geçirdi. İyileşmesinin peşinde bir arkadaşı ile yaptığı gezinti sırasında aniden bire aklına çok fazlı sistem fikri geldi ve bu konuyla ilgili çalışmalarına başladı. Bu dönemde Tesla, Strazburg’taki Edison Elektrik Şirketi’nin tamiratını yapmaktaydı. Bu işi başarıyla bitirmesine karşın, şirz tutulmadı ve vaadedilen ücreti alamadı. Sonraki yıllarda yeni bir iş bulamadı ve iki yıl boyunca kanal ve su yolları kazarak geçimini sürdürdü.

Zorlu geçen iki yılın arkasında Pittsburgh‘taki Westinghouse laboratuarlarında bir iş bulmayı başardı. Burada alternatif eğilim doğruca elektriğin çok uzak mesafelere kayıpsız taşınabileceği fikrini açıkladı. O dönemde kullanılan doğru akıntı teknolojisi elektriğe çok büyük bir direnç gösterdiği için enerjide harika kayıplara sebep olmaktaydı ve elektriğin taşınmasında büyük problemler yaşanmaktaydı. Oysa bu dönemde dürüst eğilim ile elektrik iletimine büyük yatırımlar yapmış olan Thomas Alva Edison, elindekileri kaybetmemek için bu fikire karşı büyük bir çaba vererek Tesla’nın yolunu kesmeye çalıştı. Westinghouse şirketi Tesla’nın alternatif eğilim fikrini akla yatkın ve uygulamaya bedel bularak, patentini 1 milyon dolara satın aldı. Bu dönemden sonra Edison’un kullandığı içten akıntı sistemleri popülaritesini kaybederek yerini alternatif akıma bıraktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazmi Ziya Güran

Tesla, Westinghouse firmasından patent için aldığı parayı kullanarak, New York‘ta Tesla Elektrik Şirketi’ni kurdu. Bu şirkette sahip olduğu bütün para ve zamanı sıradışı elektrik deneylerine harcadı. Bunlardan en önemlisi de Tesla Coil oldu. 13 Mart 1895 tarihinde çalışmalarını sürdürdüğü laboratuarlar yandı ve Tesla elindeki herşeyi kaybetti.

Bu olayın gerisinde Colorado‘ya taşınan Tesla, burada yeni bir laboratuar kurarak devasa boyutlardaki Tesla Coil üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Tesla bu cihazı insan yapımı yıldırımlar üretmek için kullandı. sonra baştan New York’a döndü ve burada fazla yüksek bir kuleden oluşmasını planladığı laboratuarını yapmaya başladı anc sonra Long Island‘da kurduğu Telefunken Wireless satation, 1917 yılında Alman ajanları kadar kullanılabilme ihtimali gerekçesi ile yıkıldı.

Sıradışı bir karaktere sahip olan Tesla, para yönetiminde hiçbir zaman başarılı olamadı. Hayatının son yıllarını boçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirdi. 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken New Yorker Oteli’nin bir odasında yürek yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir egzersiz yürütmekte olan Tesal’nın bütün dokümanlarına ABD hükümeti göre el konuldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı