N

Nikolaos Trikopis

Nikolaos Trikopis Biyografisi

Kurtuluş Savaşında Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz sırasında tutsak alınan Yunan birliklerinin komutanıdır.

Nikolaos Trikopis, 1869 yılında Mesolongi, Yunanistan’da doğmuştur. Babası Themistocles Trikoupis’dır. 1881 yılında Pire’deki askeri okula girdi. 7 takvim askeri eğitimden sonradan 1888 yılında askeri okuldan mezun oldu ve Hellenic Military Academy’den topçu teğmen olarak 1889 yılında mezun oldu. Fransa‘ya gitti ve orada 1895 yılına değin kaldı. Bir vakit Le Mans’daki 26. Sahra Topçu Alayı’nda tayin yaptı. Ovur’da ve Orleans civarındaki Serkote’deki kampta topçuluk eğitimi ve atış üzerinde çalıştı. 1890-1892 yılları arasında Fontenblo’daki Topçu Tatbikat Okulu’na ve arkasında Somür’deki Süvari Sınıfı Tatbikat Okulu’na devam etti. 1893-1895 yılları arasında Paris‘teki Yüksek Harp Okulu’na devam etti.

1895 Kasım’ında Atina‘ya döndükten sonradan, Atina’da düzenlenen 1896 Yaz Olimpiyatlarında, atıcılık sporlarında 1896 yılı 1. Olimpiyat Oyunlarına katıldı. Kallithea atış poligonunda oynanan oyunlarda, 1718 derece ile 200 metre silahla atışta üçüncü oldu.

Nikolaos Trikopis, 1897 yılında 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı esnasında 1. Piyade Tümeni kurmaylığına atandı. 1904’te yeni kurulan Genelkurmay Başkanlığı’nda görev yaptı ve 1912-13 yılları arasındaki Balkan Savaşları’na 3. Piyade Tümeni ve Damianos Müfrezesi Komutanı olarak katıldı. Balkan Savaşları‘ndan sonradan alay komutanlıklarında ve ordu kurmay başkanlıklarında tahsis yaptı. 3. Ordu kurmay başkanlığı ve Yunan Ordusu Kurmay Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

1917 yılından itibaren I. Dünya Savaşı‘nın Makedonya Cephesi’nde 3. Piyade Tümen komutanı olarak tahsis yaptı. 1918 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Yunan Ordusu’nun İzmir‘e çıkmasından sonradan başlayan Türk Kurtuluş Savaşı‘nın ilk yıllarında 3. Tümen komutanlığına komuta etti. İnönü muharebelerinde görev aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nevval Sevindi

1921 yılında yapılan taarruz öncesinde Eskişehir‘i ele geçirmekle görevli Kuzey Grubu’na komuta etti ve Temmuz ayında Afyonkarahisar‘daki Güney Grubuna atandı. Eylül ayında 2. Kolordu komutanlığına, Aralık ayında 1. Kolordu komutanlığına atandı. Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz esnasında, bölgedeki üstteki düzey Yunan komutanıydı, emrinde 5 tümen vardı. Tatmin Edici keşif yaptırmayı ihmalkârlık ederek Türk saldırısına ön çalışmasız yakalandı.

1. ve 4. tümenlerin ön cephesinin çöküşünü durdurmak için 13 Şubat’ta Afyon müstahkem mevkiinin ikinci hattına çekilmesi emredildi. bununla birlikte başarılı Türk saldırıları ve 1. ve 2. Kolordu bölgelerinin bir kaç gün içinde teslim olmaları Yunan Ordusunun bütün bir bozguna uğramasına yol açtı ve derme çatma bir şekilde İzmir‘e çekilmeye başladı. 29 Ağustos‘ta Kütahya yakınlarındaki Allıören olarak da tanıdık Karacahisar yakınlarında Türk süvari sınıfı birlikleri tarafından saldırıya uğradı ve 5000’den artı asker ve 300 subayı ile birlikte teslim oldu. İlk evvelâ Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü‘ye götürdüler. İnönü, onu yanına alarak Mustafa Kemal Paşa’nın huzuruna çıkardı.

Türk Ordusu Başkomutanı Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa‘nın huzuruna Uşak’ta çıkarıldı. Mustafa Kemal Paşa kadar İzmir’deki Yunan Genel Karargâhı kadar Yunan Ordusu başkomutanlığına atandığı bildirildi; bu koşul Yunan ordusundaki komuta düzeninin iyice bozulduğunu gösteriyordu.

Atatürk onu ;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Üzülmeyin General, Siz vazifenizi sonuna kadar yaptınız. Askerlikte mağlûp edinmek da vardır. Napolyon da eskiden tutsak olmuştu. Size karşı büyük bir derin saygı duygusal besliyoruz. Burada kendinizi esir addetmemenizi rica ediyorum. Misafirimizsiniz. Yakında her şey düzelecektir. Buyurun, istirahat edin.” diyerek karşıladı.

Savaştan daha sonra bir süre Türkiye‘de Kayseri’nin Talas bölgesinde kurulan bir tutsak kampında tutulan Trikopis sonradan Yunanistan‘a dönmüştür. Tutulmasının sebebi Yunan ihtilalcileri kadar idam edilmesinden korkulmasıdır. Çünkü ihtilalciler, General Hacıanesti ve hükümetin bir takım bakanlarını ve Başbakan Gunaris’i yenilgiden sorumluluk sahibi tutup kurşuna dizmişlerdi. 1923 yılında savaş esirleri mahkemesinin bir parçası olarak Yunanistan‘a döndü, ancak Altılar davasında felaketteki rolünden ötürü sorumlu tutulan öteki üstteki seviye görevlilerden ve siyasetçilerden öbür olarak, hiçbir vakit yargılanmadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nicole Scherzinger

Askerlik görevine devam etti. 27 Kasım 1927 tarihinde emekliye ayrılmadan önce Korgeneral rütbesine terfi etti ve sonra Venizelos hükümetlerinde Attika ve Boeotia’nın valisi olarak tahsis yaptı.

nikolaos-trikopis-1.jpg
2 Eylül’de esir alınan Yunan Ordusu komutanları:
soldan sağa (oturanlar)
4. Tümen komutanı Dimaras,
1. Kolordu komutanı Nikolaos Trikopis
Kurmay Albay Adnan Bey,
2. Kolordu komutanı Dighenis (Diyenis),
Yüzbaşı Belli

Nikolaos Trikopis, 27 Şubat 1959 tarihinde 90 yaşında Atina‘da ölmüştür.

Kitapları :
1898 – At Tatbikatı
1900 – Topçu Silahlandırmaya Karşın Hızlı Usul
1930 – Savaşların Bölümleri ve Olaylarının Anıları

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı