N

Nikolay Çavuşesku

Nikolay Çavuşesku Biyografisi

Romanya Devlet Başkanı idi

Nikolay Çavuşesku, 26 Ocak 1918 tarihinde Scorniceşti, Olt, Romanya Krallığında 10 çocuklu yoksul bir köylü ailenin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. 11 yaşında ayakkabı çıraklığı yapmak üzere Bükreş’e geldi. 1932 yılı başlarında kanunsuz Romanya Komünist Partisi’ne (PCR) katıldı ve 1933’de grevi kışkırtmaktan birincil kere tutuklandı. İkinci kere, demiryolları işçilerinin yargılanmasını protesto eden dilekçeye imza toplaması sebebiyle 1934 yılında her tarafta ve bunu benzer faaliyetler nedeniyle iki kez daha tutuklandı. Bu tutuklamalar ona polis kayıtlarında “güvenli olmayan komunist kışkırtıcısı” ve “faal komünist ve anti-faşist propogandacı” tanımlamalarını kazandırdı. daha sonra yeraltına inmesine karşın, 1936’da tekrar yakalanarak, anti-faşist eylemleri nedeniyle iki sene baştan başa Doftana Hapishanesi’nde mahkûm edildi. Çoğu işçi hareketinde yer aldı. 1936 ve 1940 yılları arasında bir müddet hapis yattı.

1939 yılında tanıştığı Eşi Elena Petresku ile 1945 yılında evlendi. üç çocukları oldu. 1947 yılında II. Dünya savaşının ardındaki Romanya’da tamamiyle iktidarı ele geçiren Komünist parti iktidarında tarım bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Bakanlığı yardımcılıkları görevlerinde bulundu. daha sonra Komünist Parti’nin ikinci adamlığına dek yükseldi. Politburo’da önemli görevler aldı.

1960 yılında Romanya’yı Varşova Paktı üyeliğinde çıkardı.

Komünist lider Gheorghiu-Dei’nin 1965 tarihinde ölümünden daha sonra, ülkenin yeni lideri ve Devlet Konseyi Başkanı oldu. Gerçekleştirdiği ilk hareketlerden biri de partinin adını Romanya Komünist Partisi (PCR) olarak değiştirmek oldu ve yanı sıra devletin adı olan “Halk Cumhuriyeti”ni de “Romanya Sosyalist Cumhuriyeti” olarak bildiri etti. 1965-1989 tarihleri arası Romanya Komünist Partisi (PCR) Genel Sekreteri, 22 Mart 1965 – 22 Aralık 1989 tarihleri arasında 24 yıl Romanya Cumhurbaşkanı olarak bulundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nurullah Ataç

Nikolay Çavuşesku devlezli Polis özgürlük zihin ve medya üstünde çok sıkı denetim uygulamaya başladı. 1982’de ülkenin bütün ürünlerini, fena yönetim nedeni ile oluşan borçları ödemek üzere ihracata yönlendirdi. İç piyasada her şeyi karneye bağladı. Ülkedeki bu kullanım, ciddi yiyecek, giyecek ve ilaç sıkıntısı yarattı. Ahali istek sınırında yaşamaya başlarken kendisinin lüks ve ihtişama dayalı yaşamı ise devam ediyordu.

17 Aralık, 1989 tarihinde Çavusecu, Macar asıllıların yaşadığı Timaşvar’da eğlence yapan halka alev açılmasını emredince, başlayan köklü değişiklik hareketi dalga dalga yayıldı. 21 Aralık’da Devir Meydanı’daki (Piata Revolutie) büyük davet, rayından çıkarak kaosa dönüştü. Halkın konuşmasını yuhalamaya başladığında, olayların ciddiyetini anlamaya başlayan Nikolay Çavuşesku kalabalığı denetim etmede başarılı olamayıp, binaya girip, ertesi güne kadar orada kaldılar. Günün geri kalanında Bükreşlilerin Üniversite Meydanı’nda toplanıp (Piata Universitatii), polis ve askeri güçlere barikatla aleyhinde koyuşunun başkaldırışını izledi. 22 Aralık gündoğumuyla, çatışmalar bütün büyük kentlere sıçramıştı.

Politik Yönetim Komitesi’ni toplayarak, ordu liderliğini kendi üzerine aldı. Merkezi Komite Binası’nın önünde toplanan kalabalığa hitaben umutsuz hitabe girişimlerinde bulundu. Bu konuşma, binanın kapılarını zorlayan göstericiler tarafından reddedilirken, içine düştüğü durumun güvensizliğini anlamış olan Ceavuşescu, helikopter ile binanın çatısından kaçtı. Bükreş yakınlarındaki konutuna gitti. Bu gösteriler esnasında 1000 kadar gösterici öldü.

22 Aralık 1989 tarihinde helikopter pilotlarının Targovişte yakınlarında helikopteri terk etmesi ile karısıyla birlikte kaçmaya çalışırken irk gösterileriyle takviye şampiyon askeri müdahale sonucu yakalandı. 1989 olaylarının patlak vermesi, Nikolay Çavuşesku’nun ‘Insanlar Sarayı’ olarak nitelendirdiği 3 milyar Dolarlık 1100 odalı sarayındaki sefasını sonlandırdı.

Nikolay Çavuşesku, 25 Aralık 1989 tarihinde Târgovişte, Dâmboviţa, Romanya’da kurşuna dizilerek idam edilmiştir. 25 Aralık’ta, sebepsiz ve illegal zenginleşmeden soykırıma kadar değişen nedenlerle, askeri mahkemece ölüme hükümlü edilip, Targovişte’de eşi ile beraber kurşuna dizildiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Niccolo Machiavelli

Romanya’da 7 Ocak 1990 tarihinde ölüm cezasının kaldırılması öncesi idam edilen son kişiler Nikolay Çavuşesku ve eşi oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı