N

Nil Burak

Nil Burak Biyografisi

Nil Burak, 27 Nisan 1948 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti, Lefke’de üç kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Asıl adı Pembe Nihal Munsif’dir. Babası narenciyeci ve sinemacılık yapıyordu. Nil Burak, Kıbrıs Hoş Sanatlar Derneği’nin korosunda şarkı söylemeye başladı.
Kıbrıs Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. 1963 yılında Rumların saldırılarından kaçarak Lefke’den Lefkoşa‘da bir ailenin yanına sığındılar. sonra İngilizcesini ilerletmek için İngiltere’ye halasının yanına gönderildi. Londra’da iken acemi olarak Londra Gallipoli Restaurant’ta sahneye çıktı.

1969 yılında Ankara’da İngiliz sefaretinde sekreter olarak çalıştı. giderken görücü usulü bir izdivaç yaptı,1971’de boşandı.

1975 yılında arkadaşları ile birlikte tatil için istanbul’da Hilton’da kalırken Lale Oraloğlu‘nun oğlu Akın’la tanıştı İstanbul’un o dönemdeki en kayda değer gece kulübü olan Playboy’da, eğlenirken Sadri Alışkın‘ın daveti üstüne sahneye çıkmışylemiş ve çok beğenilmiş. Playboy’dan sahne teklifi kazanç. O gece orada bulunanlar arasında Zeki Müren, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Ekrem Bora, Nebahat Çehre gibi isimler varmış. Akıllı Müren göre adının Nil Burak olarak değiştirilmesi istenmiştir. Peşinde Profesyonel olarak Playboy’da sahneye çıkmaya başlamıştır. İki ay sonra Fahrettin Aslan‘ın transferiyle Maksim Gazinoları’nda çalışmaya başladı. Sonraki 16 sene boyunca Maksim’de çalıştı.

Arkasından ilk televizyon deneyimini canlı orkestra eşliğinde yapar ve İngilizce ile birlikte o dönemin popüler Türkçe şarkılarını seslendirerek ün kazanır.

Türkiye’de egzersiz izni olmak için 19 Kasım 1977 tarihinde menajeri Engin Kefkef ile formalite evliliği yaptı, 10 gün sonradan boşandı.

1975 yılının ortalarında Şanar Yurdatapan’ın “Şat üretim”ı göre yapılan birincil plağı ”Tatlı Tatlı-Sus” ile listelerde bir numaraya dek yükselip Altın Plak ödülü kazanır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Naomi Watts

Bir çok ünlü hocadan Türk ve batı müziği dersleri aldı. Türkiye’nin en ünlü orkestraları ile çalıştı. 70’lerin sonlarına dürüst Zeki Alasya ve Metin Akpınar ile “İnsanoğlu Tuhaftır” adlı kabare show’da oynadı. Kabare şovun müzikleri ise Şanar Yurdatapan göre bestelenip Attila Özdemiroğlu göre düzenlemeleri yapıldı.

daha sonra Ali Poyrazoğlu, Şemsi İnkaya, Atilla Arcan, Yalçın Menteş ve Oya BaşarLevent Kırca gibi usta isimlerle kabare show programları yaptı.

1978 yılında sözlerini kendisinin yazdığı ve Yaşar Güvenir‘in bestelediği “yalnızım ben” adlı şarkısını 45’lik plak yaptı. Bu şarkı 2008 yılında başrolünde Melis Birkan ve Cemal Hünal‘ın paylaştığı ve yönetmenliğini Çağan Irmak‘ın yaptığı “Issız Adam” sinema filminde kullanıldı.

Bir dönem Caddebostan Maksim Gazinosu’nda Neco ile birlikte sahne aldı.

Nil Burak, 1982 yılında Şili‘de gerçekleşen bir festivalde Ülkü AkerSelmi Andak ortak çalışması Oryantal ile Türkiye’yi temsilcilik etti.

Nil Burak ‘ın dördüncü long playi ‘Bizim Diyar’ da bir önceki albümde olduğu gibi Orhan Gencebay‘ın sahibi olduğu Kervan Plakçılık’tan çıktı. Nil Burak keza bu albümde söz ve müziği Orhan Gencebay‘a ait olan “bulamadık fakat” adlı şarkıyı seslendirdi.

1985 yılında Eurovison şarkı yarışması Türkiye elemelerinde 3. oldu. 1985 yılında İtalya Akdeniz şarkı yarışmasında Palermo Müzik Festivali‘ne katıldı. Sözleri Aysel Gürel‘e, bestesi Selmi Andak‘a ait olan “Güneş Bir Kere Doğdu” şarkısı ile birinci oldu. sonradan İrlanda Cavan Müzik Festivali’nden ‘En iyi yorumcu’, ‘En iyi aranjman’ ve İkincilik ödülleri olmak üzere toplam üç ödül ansızın alarak döner.

1986 yılında Türkiye Eurovision şarkı yarışmasında İbo ile birlikte Aysel GürelSelmi Andak ortak çalışması olan Yaşa Yaşa adlı parçayla üçüncü olurlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necla Nazır

Yurt içi ve yurt açık havada aralarında dünyaca meşhur Paris Olympia ve Londra The Talk of the Town gibi müzikhollerinin de bulunduğu yerlerde özel orkestralar eşliğinde sayısız konserler verdi. Bunlara ilaveten Türkiye’yi temsil etmek üzere Dışişleri Bakanlığı görevlisi olarak bütün Avrupa ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetleri, Çin, Arjantin, Venezuela, Brezilya ve A.B.D’de New York, Washington, Los Angeles‘ta çeşitli konserler verdi.

1988 yılında Nil Burak; Uğur Dikmen, Kandemir Konduk ve Ali Poyrazoğlu ile birlikte hazırladığı ‘Zurna Kazım’ adlı albümünü çıkardı.

1989 yılında çıkardığı “Oldu Olacak” albümünde sözleri Cem Karaca‘ya bestesi Nil Burak‘a ait olan Sende Başını Alıp Gitme şarkısı fazla beğenildi.

Nil Burak, Türk pop müziğine olan katkılarından nedeniyle Popsav kadar “25. yıl hizmet ödülü”ne Ajda Pekkan, Esin Afşar, Esmeray, Nilüfer, Nükhet Duru, Sezen Aksu ve Tülay Özer ile birlikte değerinde görüldü.

Evlilikleri :
1.eşi: Nil Burak’ın 1969 yılında F.Ç. ile evlendi. 1971 yılında boşandı.
2.eşi: ikinci evliliğini 19 Kasım 1977 tarihinde menajeri Engin Kefkef ile yaptı. 10 gün sonradan boşandı.
3.eşi : 1980’lerde meslek adamı Şamil Tokses ile 6 sene dar aşk yaşadı. sonradan evlendiler. 1987 doğumlu Cemre adında bir oğlu vardır.
4.eşi : 1991 yılında tanıştığı Erkal Işıksal ile 1993 yılında evlendi. 2o yıl sonra eşi terk edip gidince boşandı.

Nil Burak, 1996 yılında Kıbrıs’ta Girne’ye yerleşti ve Collanade Hotel adında butik bir otel sahibi olarak turizm sektörüne atıldı.

45’lik Plakları :
1975 – Sus / Tatlı Tatlı (Atlas)
1975 – Ben Anlamam / Seni İyi Tanırım (Atlas)
1975 – Bir Eski Şarkı / Birisine Birisine (Atlas)
1975 – Canıma Değsin / Ya Mustafa (Atlas)
1977 – Dünyamı Yıktı Geçti / Kırk Yılda Bir (Yavuz)
1978 – Gözünüz Okumuş / Yalnızım Ben (Yavuz)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Necmettin Ünal

Albümleri (LP,MC,CD):
1977 – Nil Burak (1977) (Atlas)
1979 – Benim Adım Şarkıcı (Yavuz)
1980 – İki Elim Yakanda, Abes Vere Anlamsız Vere (Kervan)
1982 – Bizim Diyar (Kervan)
1984 – Benim Sevdam (Yaşar)
1988 – Zurna Kazım (Göksoy)
1989 – Oldu Olacak (Bayar&Foneks)
1992 – İşte Banko (Raks)
1995 – Nil Burak’95 Akdeniz Rüzgarı (Göksoy)
2008 – En İyileriyle Nil Burak (1975-1985) (Ossi)
2008 – Bir Numaramsın (Ossi)

Filmleri ve Dizileri :
1973 – Ançuez Nuri (sinema)
1975 – Gülşah (sinema)
1975 – Haydi Gençlik Hop Hop (sinema)
1976 – Yetkisiz Etek (sinema)
1976 – Merhaba Tatlım (sinema)
1976 – Içten Yoldan Ayrılanlar (Dizi)
1986 – Çalıkuşu (TRT) (Dizi)
1996 – Kaldırım Çiçeği (Dizi)
2008 – Avrupa Yakası (5.Sezon-146.Bölümü’ne misafir oyuncu olarak katılmıştır) (Dizi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı