N

Nilüfer Göle

Nilüfer Göle Biyografisi

Nilüfer Göle, 1953 yılında Ankara’da doğmuştur. Ailesinin kökeni Ardahan’ın Göle ilçesi Dedeşen köyündendir. Babası, eski Cumhuriyet Irk Partisi Kars milletvekili Turgut Göle’dir. Celal Göle (d.1948) adında abisi vardır. Nilüfer Göle Ankara Kolejinden mezun olduktan daha sonra (ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Paris Üniversitesinden mezun olduktan daha sonra sosyoloji doktorasını Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’da tamamladı. Doktora tezini Paris’te ünlü Profesör Alain Touraine’in yanında “Mühendisler ve İdeoloji” adlı çalışmasıyla tamamladı.
1983-85 yıllarında Maison des Sciences de l’Homme’da yardımcı e Commerce de Paris’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. Nilüfer Göle, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü profesör öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürdü. Nilüfer Göle, Türkiye’nin son dönemlerde yaşadığı gelişmeler üstüne yaptığı değerlendirmelerle kavram dünyamıza yeni nitelemeler kazandıran bir isimdir. Yükselen Değerler kavramı bunlardan biridir. Liberal sosyal biliminin fazla açık fikirli dünyada Batı-Dışı Çağcıllık kavramı ile en çok ilgilenen ve Türk akademik camiasında en çok yayın yapan akademisyenlerinden bir oldu.

Nilüfer Göle, Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ile evlidir.

Fransa’da da araştırmalar yapan Prof. Dr. Nilüfer Göle, son olarak Avrupa’da en heyecanlandırıcı konu olarak nitelediği Avrupa ve İslam konulu bir araştırma yaptı.

Sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Göle, Fransa Yüksek Eğitim ve Araştırma Bakanlığı kadar Iftihar Nişanı’na (Legion d’Honneur) değer görüldü.

Kitapları :
1986 – Mühendisler ve İdeoloji
1992 – Çağdaş mahrem: uygarlık ve örtünme
1996 – The forbidden çağdaş
1998 – Çağdaş Mahrem-Uygarlık ve Örtünme
2000 – İslamlık ve Modernlik Üzerine Melez Desenler
2000 – İslâmın Yeni Kamusal Yüzleri-Bir Atölye Çalışması
2002 – Nilüfer Göle ile Toplumun Merkezine Gezi (söyleşiler, yay. tutku. Başarı Özcan)
2006 – İslam in Public Turkey, İran, And Europe
2009 – İç İçe Girişler: İslam ve Avrupa
2011 – Islam in Europe: The Lure of Fundamentalism and the Allure of Cosmopolitanism
2012 – Arap Baharı :Ortadoğu’da Demokrasi Arayışı ve Türkiye Modeli (Yazarlar: Cengiz Aktar, Prof. Dr. Nilüfer Göle, Abdullah Kıran, Fulya Neşeli, Cenap Çakmak, Orkhan Gafarlı)
2012 – Seküler ve Dinsel: Aşınan Sınırlar
2013 – Buluş Yolculuğu Türkiye, İslam ve Avrupa
2014 – Mahremin Göçü
2015 – Islam and Secularity: The Future of Europe’s Public Sphere
2015 – The Daily Lives of Muslims
2015 – Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nezihe Meriç
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı