N

Nimet Abla

Nimet Abla Biyografisi

Ulusal Piyango satıcısı.

Nimet Abla, tam adı: Melek Nimet Özden’dir. 1899 yılında İstanbul’da Sıdıka ve Raşit çiftinin kızı olarak doğmuştur. İyi yetiştirilmiş, varlıklı bir ailenin kızıydı.

Eşi İsmail Beyin 1928 yılındeki meydanda tütüncü ve kırtasiye dükkanında müşterilerine Türk Tayyare Cemiyetinin çıkardığı piyango biletlerini satmaya başlamasıyla Nimet Abla’nın ilk biletçilik temelleri atılmış olur.

Eşi İsmail Özden Bey Tayyare piyango biletlerinin ser(baş) bayisi olarak biletleri, tanıtmak maksadıyla küçük esnaflara dağıtır. Satılan biletlerin paralarını tahsil edemeyince işletmesi büyük zarara uğrar ve kapatma noktasını getirir.

Bu şiddet günlerde işin başına geçen Nimet Abla Türk Tayyare Cemiyetinin müdürü Merhum Fikret Bey ile görüşüp cemiyetin bir numaralı bayilik anlaşmasını yapar. Pangaltı’daki evini boşaltıp dükkanın üzerine taşındı. Bilet satışlarında promosyon olayını başlattı, bir bilet alana bir kutu şeker veriyordu. Bu şekilde 10 bin bileti kısa zamanda sattı.

1931 yılının yılbaşında satmış olduğu biletlerden 100 Bin lira büyük ikramiye kazanılması onun uğruna inananların sayısını her geçen gün daha arttırmış ve o zamanın en çok traji olan İkbal , Tanım ve Efkar galarında Nimet Abla ’ nın talihliye 100 adet mor bin liralıkları sayarak teslim ederken çekilen fotoğraflarının ve röportajlarının yayınlanmasını ardından ve ‘’ Şans Nimet Abla ‘ dan doğuyor ‘’ inancını yüreklerine yerleştiren yalnızca İstanbul halkı değildi. Artık Türkiye’nin değişik illerinden gelip Nimet Abla gişesinden bilet almaya başlamışlardır.

Eminönü’ndeki ‘Şanslı Gişe’nin adı ‘Nimet Abla’ gişesi olarak değiştirilirken 1938 yılında zamanın valisi ve belediye başkanı merhum Lütfü Kırdar ‘ın Eminönü meydanının genişletilmesiyle ilgili başlayan istimlâk çalışması nedeniyle bugünkü yerine taşınır. İşlerin fazla olmasından dolayı gece gündüz kar, kış demeden çalışan Nimet abla gerektiğinde evine gitmez dükkanın üst katında yatardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nazım Özyıldırım

Satmış olduğu biletlerden meydana çıkan büyük ikramiyeleri gazetelerde yayınlatır ve iş yerine asarak reklamını yapardı.

Melek Nimet, kendisinden bilet alanların adresini bir deftere kaydediyor, sonradan da bütün çekilişleri izliyor, sattığı bilete ikramiye çıkması halinde, peşindeki gazetecilerle birlikte talihlinin evine gidiyordu. Kapıyı açanın, karşısında Nimet Abla’yı görür görmez kapıldığı sevinci düşünün! Daha çekiliş listesi gazetelerde yer almadan, devlete ait liste yayımlanmadan Nimet Abla, gıcır gıcır banknot destelerini – kurul ya da o zamanki adıyla bahşiş almadan – talihliye uzatıyor, birlikte çekilen fotoğraflar ertesi gün gazetelerde yayımlanıyordu.

İlki 36 yaşında almak üzere tekrar tekrar Hacca giden Nimet Abla Atatürk hayranı olup “Onun doğruca bugünlerimizi yaşıyoruz derdi” ilke ve inkılâplarına verdiği değere olan inancının bir saygısı olarak her sene SOY’ ya mevlit okuttururdu.

İnançlarına tabi olan Nimet Abla birincil Türk iş kadınları arasında yerini almış ve piyango tarihine damgasını vurmuştur.

1963 yılının Ağustos ayında Esentepe ‘ de kendi adını vermiş olduğu bir cami inşaatına başladı ve 1970 yılında biten camiyiştır. Bu camiye bir kazanç kaynağı elde etmesi için 1971 yılında boğazdaki villasını satarak Hacı Nimet ismiyle bir vakıf kurmuş ve tüm gayrimenkullerini vakfa bağışlamıştır. Bugün bu vakıfta gayrimenkul irad geliriyle 200 kadar çocuk çeşitli okullarda eğitim görmektedirler.

Yetmişli yılların başlarına değin işinin başına gidip talih dağıtmaya çalışan Nimet Abla hastalanıp felç geçirince sevgili müşterilerinden uzakta kalır. Bir müddet felçli yaşayan Nimet Abla 28 Temmuz 1978 tarihinde vefat etti.

Nimet Abla ölümsüz aleme çoktan göçtü, lakin “onun uğurlu eli” hala Bahçekapı Eminönü Meydanı, Bakırköy İstanbul Caddesi ve Sirkeci Ankara Caddesindeki gişelerinde umut dağıtmaya devam ediyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nevin Akkaya

Türkiye’de, özel kuruluşların düzenledikleri haricen, birincil ‘resmi piyango’ 1926 yılından itibaren, Türk Tayyare Cemiyeti’ kadar gerçekleştirildi. 9 Ocak 1926′da çıkarılan yasayla, Türkiye’de ‘karşılığı nakit olarak ödenmek üzere’ piyango düzenleme hakkı, Türk Tayyare Cemiyeti’ne verildi. Cemiyetin düzenlediği piyango da Tayyare Piyangosu’ diye adlandırıldı. Bu isim, 1939′da Milli Piyango İdaresi kurulana değin sürdü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı