N

Nimet Baş

Nimet Baş Biyografisi

Devlet Bakanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bayan milli eğitim bakanıdır. Cumhuriyet tarihinin en uzun vakit devir yapan tek kadın bakanı olarak tarihe geçti.
Nimet Baş, 2 Mart 1965 tarihinde Karaman’ın Ayrancı ilçesinde on çocuklu bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Taşıma işiyle uğraşan babasının adı Ferit Baş, ebe olarak devir yapan annesinin adı Emine Hanım’dır. Babasının daha önce yaptığı iki evlilikten 5 çocuğu varken bu evliliğinden de 5 çocuğu olur.

Konya Ereğli Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1988 yılında da istanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılından sonradan İstanbul Barosuna belirli özgürlük avukat olarak çalışmaya başladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nda ve Çocuk Mahkemeleri’nde ödev aldı.

59. ve 60. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı yaptı. 60. hükümetteki kabine değişikliği sonrası Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilk bayan ulusal eğitim bakanı olmuştur.

3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti‘den İstanbul milletvekili seçildi. 2 Haziran 2005’te Bayan ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına geldi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti’den İstanbul milletvekili seçildi.

Kadın ve Aileden Sorumlu De 2009 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı’na atandı. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevde kaldı.

12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde tekrar İstanbul milletvekili seçilmiştir. AK Parti İstanbul milletvekili olarak Meclis’teki görevini sürdürüyor.

Çağrı Çubukçu (d.1989) isminde 1 çocuk annesi olan Nimet Baş, üniversite yıllarında tanışıp 1986 yılında evlendiği eşi Birol Çubukçu’dan 15 Temmuz 2011 tarihinde boşanmıştır.

2 Eylül 2014 tarihinde akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran ile birlikte eğitim sektöründe faaliyet gösterecek olan “BOS Eğitim Kontrol ve Değerlendirme Hizmetleri A.Ş.” isimli bir şirket kurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Niyazi Kahveci
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı