N

Nisa Serezli

Nisa Serezli Biyografisi

Nisa Serezli, Reel adıyla Nurinisa Aşkıner, 1928 yılında İstanbul’da doğmuştur. Erenköy Kız Lisesini bitirdikten sonra İsviçre’ye Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesine gitti. Bir zaman sonra Türkiye’ye geri döndüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve Hoş Sanatlar Akademisi Fotoğraf Bölümüne devam etti. İşte o yıllarda açılan Gazetecilik Ensitüsü’ne girdi. Üniversite Tiyatrosu’nda birincil amatör çalışmalarını sürdürmeye başladı. aynı zamanda Yeni Sabah Gazetesi’nin Beyoğlu muhabiriydi. Ayda Bir, Hayat, Akbaba Mecmularında yazılar yazdı.
Gençlik yıllarında, amatör olarak Gençlik Tiyatrosu’nda, On Minik Afacan oyunuyla 1954 yılında başladı. Ufak Sahne’de Fare Kapanı piyesiyle profesyonel oldu. Münir Özkul Tiyatrosu’nda çalıştı. Dormen Tiyatrosu’nda ve Oda Tiyatrosu vb. topluluklarda çalıştı. Dormen Tiyatrosu’ndan ayrıldıktan sonradan önce Ayfer Feray ile bir tiyatro kurdu. Ortaklık yürümeyince Nisa SerezliTolga Aşkıner Tiyatrosu olarak yollarına devam ettiler.

1964’de Olağanüstü Züğürtler, 1966’da Tatlı Kaçık piyeslerindeki rolü ile yılın en başarılı bayan oyuncusu seçilerek İlhan İskender Tiyatro Armağanını kazandı.

Sayısız oyunu dilimize çevirmiş, böylece çoğunda da rol almıştır. Sinema filmleri çevirmesinin yanına, seslendirmeler de yaptı. 1970’li yıllarda ‘’Pasaklı Sally’’ ile seslendirme alanında da sanatçı olduğunu kanıtladı.

1957‘de evlendiği Metin Serezli‘den ayrıldıktan sonra Tolga Aşkıner‘le evlendi Birlikte Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nu kurdular 25 Ağustos 1992 tarihinde ölümünden daha sonra topluluk dağıldı.

Afife Tiyatro Ödülleri zarfında “Yaşamı Baştan Başa Tiyatro Dalında Başarılı Çizgisini Sürdürmüş Tiyatro Sanatçılarına” Nisa Serezli Aşkıner Ödülü verilmektedir.

Evlilikleri : 1.evliliği : 1946 yılında evlenip 1947 yılında boşandığı birincil eşi Bülent Veziroğlu‘ndan Levent isimli 1946 doğumlu bir oğlu vardır.
2.evliliği : 1957’de tiyatro sanatçısı Metin Serezli ile evlendi 1964 yılında ayrıldı.
3.evliliği : 1968 yılında Tolga Aşkıner‘le evlendi

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Macit Koper

Nisa Serezli, 25 Ağustos 1992 tarihinde 64 yaşında İstanbul Büyükada’da vefat etti. Mezarı Zincirlikuyu mezarlığındadır.

Ödülleri :
1964 – Inanılmaz Züğürtler Yılın en başarılı kadın oyuncusu İlhan İskender Tiyatro Armağanı.
1966 – Tatlı Kaçık Yılın en başarılı kadın oyuncusu İlhan İskender Tiyatro Armağanı.

Filmleri :
1992 – Eda Hanım
1986 – Kupa Kızı
1979 – Halsiz Savaşçı
1977 – Tatlı Kaçık
1976 – Caniko
1975 – Nereden Çıktı Bu Velet
1975 – Köçek
1970 – Yaban Gülü
1970 – Ufak Hanımın Şoförü
1967 – Utanç Kapıları
1967 – Demir Kapı
1965 – Bozuk Armoni
1965 – Dünkü Çocuk
1964 – Hoş Bir Gün Için

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
Tatlı Kaçık
Çıplak Ayaklar
Fantastik Dul
Cennetlik Kaynana
Çifte Kumrular
Caniko
Şahane Züğürtler
On Küçük Haylaz
Deli Amanda
Harika Züğürtler
Şairin Mektupları
Çılgın Fişek
Çark
Tapılacak bayan
Zafer Madalyası
Paşaların Paşası
Töre
Nalınlar
Kahvaltıdan Önce-acemi
Yarın Başka Olacaktır-acemi
Dover Yolu-acemi
Tutku Tramvayı

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/bulent-veziroglu/handan güçyılmaz

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı