N

Nisan Akman

Nisan Akman Biyografisi

Parmaklıklar Ardında dizisinin yönetmenidir.

Nisan Akman, 1958 yılında Ankara’da doğmuştur. Annesinin ikinci evliliğinden nedeniyle yönetmen Tunca Yönder’in üvey kızıdır.

Ankara Radyo Çocuk Tiyatrosu’nda çocuk oyuncu olarak sanat yaşamına küçük yaşlarda başladı. Peşinde, TRT’nin çocuk bölümünde oyunculuk yaptı. AST’ın (Ankara Sanat Tiyatrosu) çocuk kadrosunda oynadı. Lise eğitiminden sonradan çoğu filmlerde kamera asistanlığı yaptı. 1977 – 1979 yıllarında İstanbul Televizyonu’nun çeşitli drama ve belgeli filmlerinde program yapımcısı olarak çalışmalarını sürdürdü. “SES” mecmuasının foto muhabirliğini ve çoğu şirketlerin de prodüktörlüğünü yaptı.

1986 yılında senaryosunu eşi Eriş Akman’ın yazdığı ve başrollerinde Yaşar Alptekin ve Derya Arbaş’ın oynadığı “Beyaz Bisiklet” filminin yönetmenliğini yaptı.

1987 yılında senaryosunu Ayşe Kulin’in yazdığı başrollerinde Hülya Avşar, Erdal Özyağcılar, Derya Alabora, Orhan Çağman ve Güzin Özyağcılar’ın oynadığı “Bir Kırık Bebek” filminin yönetmenliğini yaptı. 1987 yılında senaryosunu eşi Eriş Akman’ın yazdığı “Dünden Sonradan Yarından Önce” filminde Zuhal Olcay ve eşi Eriş Akman başrolde oynarken Nisan Akman filmin yönetmenliğini yaptı.

Nisan Akman 1986-1987 yılları aralarında sinema filmleri Beyaz Bisiklet, Bir Kırık Bebek ve yapımcılığını da üstlendiği Dünden Sonra Yarından Önce filmlerini çekti. sonra da Türkiye’den ayrılarak İngiltere’ye göç etti. 16 yıl orada yaşadıktan daha sonra Türkiye’ye geri geldi.

2007 – 2009 yılları aralarında yönetmenliğini Hakan Gürtop’tan devraldığı “Parmaklıklar Ardında” adlı dizide yönetmenlik yaptı. Bu dizide Selda Alkor, Serra Yılmaz, Devin Özgürlük Çınar, Yelda Reynaud, Özlem Düvencioğlu, Özgül Kavruk, Cengiz Bozkurt, Fikret Kuşkan, Tardu Flordun gibi oyuncular rol aldı.

2012 yılında Kanal D ekranlarında gösterilen “Fena Yol” dizisinin çekimleri sırasında beyin kanaması geçirdi. Bu dizide Cansel Elçin, Şükran Ovalı, İlker Aksum, Ezgi Ara Verme, Ayşenil Şamlıoğlu, Nergis Çorakçı, Nursel Köse, Tuncer Salman, Ferit Kaya, Nilüfer Açıkalın, Ali Erkazan gibi oyuncular oynamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nurdan Torun

2015 yılında başlayan “Evli ve Coşmuş” adlı dizide yönetmenlik yaparken dizide Birce Akalay, Ebru Cündübeyoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Ayça Erturan, Sarp Akkaya başrollerde oynamıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: Nisan Akman, ilk eşinden Kiraz adında bir kızı vardır.
2.eşi: Nisan Akman, sinemacı Eriş Akman ile evlendi. Zeynep ve Mehmet adında iki çocuğu vardır.

Ödülleri :
1986 – 23. Antalya Film Şenliği – Jüri Teşvik Ödülü (Beyaz Bisiklet)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2015 – Evli ve Şahlanmış (TV Dizisi)
2012 – Kötü Yol (TV Dizisi)
2012 – Kayıp Şehir (TV Dizisi)
2011 – Belirsizlik (TV Dizisi)
2011 – Al Yazmalım (TV Dizisi)
2010 – Hanımın Çiftliği 2. Sezon (TV Dizisi)
2007 – 2009 – Parmaklıklar Ardında (TV Dizisi)
1987 – Dünden Daha Sonra Yarından Önce (Sinema Filmi)
1987 – Bir Kırık Bebek (Sinema Filmi)
1986 – Beyaz Bisiklet (Sinema Filmi)

Yapımcı :
1987 – Dünden Daha Sonra Yarından Önce (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1976 – Meraklı Köfteci (Sinema Filmi)
1976 – Kapıcılar Kralı (Sinema Filmi)

Yönetmen Ekibi :
1977 – Yansın Bu Dünya (Reji Ekibi) (Sinema Filmi)
1977 – Enayiler Kralı (Reji Ekibi) (Sinema Filmi)

Kamera Ekibi :
1984 – Yavrularım (Set Fotoğrafları) (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı