N

Noel Baba

Noel Baba Biyografisi

Noel Baba, Aziz Nicholas adı ile bilinen tarihi bir kişiliktir. Noel Baba, Noel gecesi çocuklara armağan bıraktığına inanılan efsanevi kişidir. 6 Aralık tarihi Aziz Nicholas günü olarak kutlanır ve 6 Aralık tarihinde birçok ülkede çocuklara hediyeler verilir.
Noel Baba günümüzkallı, şirin, koca göbekli, tonton birisi olarak resmedilir. Beyaz tüyleri olan kırmızı bir cübbe giyer ve benzer malzemeden bir kukuleta takar. Bir Takım ülkelerde Noel Baba grottoları kurulur ve çocuklar Noel Baba kılığındaki oyuncuların dizlerine oturarak hediye olarak ne istediklerini söyler. Noel Baba da ren geyiklerinin çektiği uçan kızağını hediyelerle doldurur ve evlere bacalardan girerek herkesin hediyesini dağıtır. Günümüzdeki Noel Babanın; kır saçlı ve uzun sakallı, koca göbekli, kırmızı cübbe ve kukuletalı formatının kaynağı, Haddon Sundblom adlı ressamın 1931 yılında Cola firması reklamları için yarattığı çizimlere dayanmaktadır.

Tüm dünyada Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholas Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında kayda değer bir Lykia kenti olan Patara‘da doğmuştur. Çocukların ve denizcilerin azizidir.

Aziz Nicholas, 278 yılında varlıklı buğday tüccarının oğlu olarak Lykia, Patara’da doğmuştur. Babası öldüğünde büyük bir sr ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar verir.

Aziz Nicholas Patara’da zenginken sonradan yoksul olan bir ailenin kızlarının çeyizini yapamayacak duruma geldiğini öğrenir. Onlara takviye etmeye karar verir. Ama kendini belirlenmiş etmeden ve kızların gururunu kırmadan bu işi gerçekleştirmek için gece açık pencereden onlar uykuda iken bir kese altını içeri atar. Sabah olunca kız çok sevinir. daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da yerine getirmek isteyen Nicholas, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba’nın yılbaşında armağan bırakma öyküsü bu nedenle doğar. İkonalarda ve resimlerde de Nicholas’ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Necati Ateş

Babasından kalan bütün mirası destek işlerine harcamış, ama bunu yaparken kimliğini defalarca saklamıştır. Özellikle İsa’nın doğum yıldönümü olan 25 Aralık’ta, yaşadığı Demre deki yoksul olan şahısların kapılarının önüne gizlice altın, oyuncaklar ve çerez bırakmış ve bu olay uzun sure insanlar göre anlaşılamamıştır. Sonunda gerçek dışı bir kahramana dönüşen Noel Baba bu yardımlarına devam ettiği bir yıl gece nöbetçisi kadar ayrım edilir. Şüphelenen bekçi Noel Babayı yakalar ve başlığını çıkarınca, Aziz Nikolas olduğunu görür. Elindeki çuvalda da altınlar oyuncaklar ve çerezler bulunduğunu görünce hediyelerin sahibinin Aziz Nikolas olduğu ortaya çıkar bu tarihten sonra herkes onu Noel Baba olarak tanımlamıştır.

Aziz Nicholas, Gençliğinde Filistin ve Mısır’ı dolaştı. Likya’ya döndükten bir müddet sonradan Patara’nın komşu kenti Myra’ya (şimdiki adı Demre) göç eder. Myra Başpiskoposu ölmüş yerine geçecek birey üzerinde anlaşma sağlanamamıştır. Bunun üzerine sabahleyin kiliseye ilk gelen kişinin başpiskopos olması kararlaştırılır. Aziz Nicholas kiliseye ilk gelen birey olarak başpiskopos seçilir. Burada da mucizelerine devam ederek üç generali ölümden kurtarır. Bir kasap kadar öldürülüp tuzlu suya basılan üç çocuğu dirilttiğine inanılır.

Hıristiyanlıktaki küçük azîzlerden biri olmasına rağmen, Ortaçağ’da öncelikle eski Rusya Çarlığı edinmek üzere ünü tüm Avrupa’ya yayıldı ve o kadar fazla ülkede adına binlerce kilise yapı edildi.

Hıristiyanlara karşısında olan Roma İmparatoru Diocletianus ve Licinius vaktinde Nicholas da öteki Hıristiyanlar gibi bir ara hapsedilmiştir. Büyük Konstantin döneminde hür bırakıldı. M.S. 325 tarihinde Hıristiyanlık içindeki problemleri çözmek için İznik‘teki (Nikaea) meclis toplantısına Myra Başpiskoposu olarak katıldı.

Aziz Nicholas, 6 Aralık 343 tarihinde 65 yaşında Myra’da (Demre) ölmüştür. Myralılar onun adına bir kilise yaparak içindeki lahitte onu sonsuz uykusuna bırakmışlardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nevzat Tarhan

M.S. 5. yüzyıldan sonra Noel babanın mezarı Hıristiyanlar göre her yıl ziyaret edilmiştir. Ancak bunu gören İtalyan tüccarlar; Haçlı Seferleri esnasında 20 Nisan 1087’de Hiç Olmazsa’den gelen tüccarlar kemiklerini çalıp Hiç Olmazsa’ye götürmüş ve yaptıkları Aziz Nikola Bazilikasına gömmüşlerdir. Onun olduğu sayılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi’nde saklanmaktadır.

Almanya‘nın Freiburg, İtalya‘nın Hiç Olmazsa ve Napoli kentleri ile tüm Sicilya adasında özel saygı duyulan Aziz Nikolas, Hollanda ve İngiliz dillerinde Santa Klaus olarak meşhur, bunlar sayesinde Amerika’da da sevilerek New York‘u koruyan azizlerden biri sayılmıştır.

Avrupa’nın kuzey ülkelerinde çocukların koruyucusu ve sevindiricisi Noel Baba geleneği Aziz Nikolas inancıyla bütünleştirilerek benzeri dini ve çok popüler efsanevi bir tipin yaratılmasına sebep olmuştur. Bu tipin kökünün kuzey ülkelerinin fazla eski inançlarından alındığı, Noel Baba’nın geyikler kadar çekilen bir kızakla dolaşmasından anlaşılması mümkün. Halbuki reel Myra’lı Aziz Nikolas’ın yaşadığı yerler hiç kar görmeyen Akdeniz kıyılarıdır. Onun mağdur durumda olan çocukları koruyucu kişiliği, Noel geceleri hediyeler getirdiğine inanılan cana yakın bir ihtiyara dönüşmüştür. Aziz Nikolas olarak özellikle Doğu Akdenizli gemiciler ona hürmet göstermiş, küçük büyük tüm teknelere resmi ya da ikonası asılmış, sefere çıkarken “Dümenini Aziz Nikolas tutsun” dileği gelenek olmuştur

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı