N

Norah Jones

Norah Jones Biyografisi

Hint asıllı Amerikalı piyanist, laf yazarı ve caz şarkıcısı. Dünya müzik piyasasına birçok büyük ad kazandırmış olan Türk asıllı müzik prodüktörü Arif Mardin‘in yapımcılığında, 2002‘de çıkardığı ve 20 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşan “Come Away With Me” ile çabuk bir çıkış yakalamakla kalmamış; 2003 yılı Grammy Müzik Ödülleri’nde, “Yılın Albümü” de dahil elde etmek üzere, farklı dallarda sekiz ödülün sahibi olmuştur.
Tam adıyla Geethali Norah Jones Shankar, unutulmaz topluluk The Beatles tarafından dünyaya tanıtılan ve sonrasında müzik sektöründe efsaneleşen Hint asıllı gitarist Ravi Shankar ile onun konserlerinin yapımcılığını yürüten Sue Jones‘un birlikteliğinden, 30 Mart 1979 tarihinde, New York‘ta evlilik dışı dünyaya geldi ( 16 yaşına geldiğinde mahkeme kararıyla adını, Norah Jones olarak değiştirdi). Annesi gibi müziğe olan ilgisi, az önce minik yaşlardayken kendini göstermişti. Annesinin geniş müzik arşivi sebebiyle, çoğunlukla dönem müzikleri yerine Billie Holiday, Bill Evans gibi isimleri dinlemeyi seviyordu. Willie Nelson ise, onun idolüydü.

Ravi Shankar’dan farklı yaşayan Sue Jones, 1983 yılında, dört yaşındaki Norah’ı da yanında alarak Teksas eyaletine, Dallas‘a yerleşti. Şarkı söylemekten çok hoşlanan Norah, beş yaşında kilise korosuna katıldı. Annesinleri de almaya başladı ve en kalın kadın sesi saksafon çalmayı denedi. 1994 yılında, annesinin isteği üstüne şehir halkı merkezine taşındılar. Burada, mezunlar listesinde Erykah Badu ve trompetçi Roy Hargrove gibi bir takım meşhur müzisyenlerin de bulunduğu Booker T Washington adlı sanat okuluna yazıldı. Bu dönemde, Aretha Franklin ve Steve Wonder gibi caz şarkıcılarına hayranlık beslemeye başlayarak, caz müziğe cereyan gösterdi.

Ertesi sene, oturdukları semtteki bir kafede, onaltıncı yaşgününü kutlarken ilk kere canlı performans sergiledi ve hayranı olduğu Billie Holiday şarkılarından “I’ll Be Seeing You” yu seslendirdi. Bu, Norah’nın müzik kariyerinin başlangıcı oldu. İlk ödüllerini de 1996‘da, öğrencilere yönelik düzenlenen Down Beat Student Müzik Ödülleri yarışmasında, “En İyi Orijinal Kompozisyon” ve “En İyi Caz Vokalisti” (1997‘de ikinci kez) dallarında aldı. Aynı dönemde, caz müziğin altyapısını kullanarak rock müzik yapan Laszlo adlı bir gruba dahil oldu ve solistlik yapmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nancy Sandra Sinatra

Lise mezuniyetinin arkasından, caz piyanosu eğitimi almak için Teksas Üniversitesi’ne gitti. 1999 yazında, okula devam ederken, bir arkadaşının tatil teklifini kabul ederek, önce Greenwich kasabasına oradan da New York, Manhattan‘a gitti. Buradaki müzik ve caz çevrelerini yakından tanıyınca, şehrin büyülü havasından etkilendi ve okula geri dönmeyerek buraya yerleşmeye karara aldı. Onu profesyonel müzik yaşamına kazandıran birincil isim, İlhan Erşahin oldu. 1999’un Aralık ayından itibaren, Erşahin’in Wax Poetic adlı grubuna vokal yapmaya başlayan Jones, grubun ilk albümündeki “Angels” ile “Purple Elephants” parçalarına vokal yaptı. Hatta benzer yıl, grupla birlikte Babylon‘da konser vermek için istanbul’a geldi. Ardından gruptan ayrılıp farklı arayışlara girmiş olsa da, Wax Poetic’in ikinci albümündeki “Ghost” ve “Tell Me” parçalarına yine vokal yaptı.

2000 yılına gelindiğinde, laf yazarı ve gitarist Jesse Harris, davulcu Dan Rieser, gitarist Adam Levy ve basçı Lee Alexander ile kendi grubunu oluşturmaya karar verdi. Benzer yılın Ekim ayında Blue Note Records‘la test çalışmalarına başlayan grup, 2001’de şirketle kontrat imzaladı. Bu süreçte, meşhur gitarist Charlie Hunter‘ın “Songs From the Analog Playground” adlı albümünde bulunan “More Than This” ile “Day Is Done” parçalarını seslendirmek için stüdyoya giren Jones’un bireysel kariyerinin önü açılmaya başlıyordu. 2001’in Mayıs ayında, “Come Away With Me” parçasının altyapılar çalışmalarına, Craig Street yapımcılığında, Bearsville stüdyolarında başlayan Jones, yaz sonunda Arif Mardin’in Sorcerer Sound stüdyolarına geçti.

Dünya ve bilhassa Amerika müzik piyasasına çoğu meşhur ve başarılı ad kazandırmış olan Arif Mardin’in yapımcılığını üstlendiği “Come Away With Me” albümü, 2002 yılının Şubat ayında dinleyiciyle buluştu ve şahane bir merakla karşılaştı. “Don’t Know Why” adlı hit şarkı, listelerde uzun zaman zirveden inmedi. En Ince Ayrıntısına Kadar doğal bir sound’a sahip olan sade altyapısı, hoş melodileri, pop, soul, country gibi öbür türlerdeki şarkıları ve şarkıcının buharlı sesiyle bu albüm, Jones’un büyük ve sürpriz bir çıkış yapmasını sağladığı gibi, ulaştığı başarılı satış rakamlarıyla birlikte 2003 yılı Grammy Müzik Ödülleri’ne az daha damgasını vurdu. “Yılın Albümü”, “Yılın Pop Vokal Albümü”, “Yılın En İyi Prodüksiyonu”, “Yılın En İyi Genç Müzisyeni” ve “Don’t Know Why” ile “Yılın Şarkısı” gibi 8 dalda ödüle değer görüldü. Albümün yaratıcısı Arif Mardin ise, bu albümle aynı gecede “Yılın Yapımcısı” ödülünü almaya hak kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nil Karaibrahimgil

Özellikle piyanoda öne meydana çıkan enstrümantal yeteneği, şarkı sözü yazma ve aranje becerileri, “Come Away With Me” gibi dinç bir parçayla birleşince, galibiyet görünse de; kendisi bile bu kadarını beklemiyordu. Yeteneğini 24 gibi oldukça erken bir yaşta sergileme fırsatı bulan Jones, albümün başarısının gerisinde uzun bir konser turnesine çıktı. Ray Charles, Dolly Parton ve Outkast gibi dev isimlerle ortak incelemeler yürüttü. Turne devam ederken, kendi grubuyla birlikte ikinci albümü “Feels Like Home“un az daha tüm şarkılarını yazdılar. 9 Şubat 2004 tarihinde, yine Blue Note Records etiketiyle müzik piyasalarına sunulan “Feels Like Home”un prodüktörlüğünü, Arif Mardin’le Jones birlikte yaptı. Albüm önce, “Sunrise” adlı fazla hayran eden single ile çıkarıldı. İlk albümündeki başarısını aratmayacak dek güçlü olan, country türündeki bu çalışma da, Jones’a, 2005 yılında üç Grammy daha getirdi (“Feels Like Home” ve Ray Charles’la düet yaptığı şarkı).

Ses yeteneğinin yanı sıra, piyano çalmaktaki hünerini de, Marian McPartland‘ın 2003’de düzenlediği piyano caz konserinde, “September in the Rain” ve “I Can’t Get Started” adlı parçalarla gözler önüne serdi. Ardından, aynı yılın sonlarına içten, Tanglewood Festivali‘nde yer aldı ve “Lover Man” ve “Walking My Baby Back Home” gibi parçaları çaldı. 2004 ve 2005 yıllarında ise, New Orleans Caz Festivali’nde performans gösterdi.

Norah Jones’un üçüncü albümü olan “Not Too Late“, yeniden Blue Note Records tarafından, 30 Ocak 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Tüm şarkılarını Jones’un yazdığı ve düzenlediği bu albüm de dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı ve bugüne dek dünya çapında 2.2 milyonluk bir satış rakamına ulaştı.

Norah Jones, 2002 yılında çevrilen “Two Weeks Notice” filminde, piyanosuyla birlikte yer almış ve “Nearness of You” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Norah Jones, genç yaşına rağmen imza attığı başarılarla müzik yeteneğini ortaya koymuş ve yeni nesil caz müziğin en iyi bayan yorumcuları arasında gösterilmeye başlanmıştır. “Come Away With Me” adlı hit şarkısı, klasikleşecek şarkılardan biri olarak görülmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Natalie Burn
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı