N

Nostradamus

Nostradamus Biyografisi

16. yüzyıl’da Fransa‘da yaşayan astronom, doktor ve kahin. Hala gizemi çözülememiş kehanetleri sayesinde dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur.

Nostradamus olarak meşhur Michel de Nostre Dame, 14 Aralık 1503 yılında Fransa’nın Saint Ramy bölgesinde dünyaya geldi. Babası Jaume de Dame bir noterdi. Minik yaşta Nostradamus’taki önsezi yeteneğini ilk keşfeden dedesi Jehan ise kralın doktorluğunu yapıyordu.

Bir rivayete göre Nostradamus’un babası, bir Yahudi kabilesi olan İsaşar soyundan gelmektedir. İsaşar, eski Ahit’te adı geçen birçok peygamberin üyesi olduğu kabiledir. İşaya, Yaremya ve Malaki ile Nostradamus arasında aracısız bir kan bağı olduğu da söylenenler arasındadır.

Minik yaşta ondaki yeteneği keşfeden dedesi, yahudi mistizmi Kabala ve astroloji konusunda Michel’i yetiştirdi. Ufak yaşta Yunanca, Latince ve İbranice haberdar olan Michel, dedesi ölünce 15 yaşında, eğitimini tamamlaması için Avignon‘a gönderildi. Arkasında tıp öğrenimi görmek için Montpellier Tıp Okulu’na girdi. Benzer yıllarda veba salgını Avrupa‘yı kasıp kavuruyordu. Michel de öğrenimini yarıda kesip, Taulouse ve Bordeaux şehirlerinde gönüllü doktorluk yaptı. Arkasından Montpellier’ye geri dönerek doktorasını aldı. Hayatını doktorluk yaparak ve değişik bitkilerden imal ettiği parfüm ve bazı ilaçları satarak kazanıyordu. Bu sırada bir çok yer gezdi. daha sonra Agen’e gelerek burada aristokrat bir ailenin kızıyla evlendi. Çiftin iki çocuğu olduysa da 1534‘teki salgında karısıyla birlikte öldüler. Burada bulunduğu yıllarda okültizm hakkında geniş bir bilgi birikimi edindi ve buradan ayrılıp sekiz sene sürecek olan Fransa ve İtalya seyahatlerine çıktı. Rivayete göre durugörü yeteneği de bu seyahatlerinden birinde ortaya çıktı; bir gün yolda rastladığı genç bir keşişin önüne giderek diz çöktü, yanındakiler onun bu davranışına fazla şaşırdılar. Nostradamus, soran gözlerle bakan arkadaşlarına ”Papanın önünde diz çökülür” yanıtını verdi. Gerçekte de keşiş yirmi sene daha sonra IV. Sixte adıyla papalık tahtına oturdu. Bu yıllarda eski devir gizem bilimlerine merak salan meşhur kahin, Babil ve Mısır‘daki majik incelemeler üstüne araştırmalar yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nilay Duru

1544‘te veba salgını korkunç boyutlara ulaşınca, bu amansız hastalıkla savaşmak için önce Marsilya‘ya ordan da Lyon‘a gitti. İnsanlar onun bu bölgelerden nasıl olup da sağ çıkabildiğine şaşırıyorlardı. Hazırladığı özel tedaviler ve ilaçlarla kısa sürede ün yaptı.

1547 yılında kardeşi Berthard de Noste Dame’ın daveti üstüne Salon’a gitti. Burada ikinci eşiyle tanıştı ve buraya yerleşti. Çiftin altı çocuğu oldu. Milano seyahati sırasında tanıştığı bir simyacıdan öğrendiği bilgileri derlediği ilk kitabını 1552 yılında yayımladı. Artık yerleşik ve ahenkli hayatın getirisi olarak yazmaya daha fazla vakit ayırıyordu. 1555 yılında ”Centuries” adı verilen kehanetlerinin birincil üç bölümünü yayınladı. Dörtlü mısralar halinde yazılan kehanetlerin yüz tanesine bir araya gelince bir ”Yüzlük” oluşturuyordu. Büyük akustik uyandıran bu kehanetlerin yedinci bölümü 1557‘te tamamlandı. 1558’de kitabını daha da genişleterek krala ithaf etti. Kitaplarını Michel de Nostradamus adıyla yayınlıyordu. Nostradamus, latincede ”bizde olanı veriyoruz” anlamına gelmekteydi.

Ününün tamamen yayılması üzerine Kralın daveti ile Paris‘e gitti.1560 yılında saray doktoru olarak atandı. bu arada Kraliçe ve çocukları için kehanetlerde bulunuyordu. Kraliçe öyle etkilenmişti ki bir gün ünlü kahini evinde ziyaret etti. Ancak Nostradamus, gut hastalığı ve romatizma yüzünden en ince ayrıntısına kadar güçsüz düşmüştü.

1781 yılında kehanetlerinden dolayı kilise kadar afaroz edildi ve yazılarını, kilise ve koyu dindar sınıfın saldırılarından gözetmek için simgeleştirdi. Bir okültist olan Nostradamus, geleceğe ait bilgilerini verirken bununla birlikte bu gerçeğe herkesin ulaşmasını engelledi. Böylece bilginin hatalı ellere geçmesini de önlemiş oluyordu.

Hastalığı iyice ilerleyen Nostradamus, 12 Temmuz 1566 gecesi 62 yaşında, bir akşam önce kehanetinde de söylediği gibi hayata gözlerini kapadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nasreddin Hoca
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı