N

Nükhet Duru

Nükhet Duru Biyografisi

Ses sanatçısı. Türk Pop Müziği’nin en özel seslerinden biridir. Sanatkâr yorumculuğuyla çoğu albüm çıkarmış olan sanatkâr, ilerleyen yaşına karşın koruduğu formuyla da ilgi çekmiştir. TV için projeler de gerçekleştirmiş olan Duru, müzikal anlamda olgunlaşarak bugünlere ulaşmış, Beni Benimle Bırak, Ben Yine Sana Vurgunum, Melankoli, Cambaz, Mahmure ve Yasaksa Yasak gibi şarkılarıyla da unutulmazlar arasına girmiştir.
1954 yılında Niğde‘nin Bor ilenüz 11 yaşındayken annesiyle babasının ayrılması sebebiyle ağır bir travma yaşayan Duru, felç oldu. Bir yıla yakın bir vakit yürüyemeyen ve yatalak olan Duru’nun, çok küçük yaşta yaşadığı bu büyük üzüntü onu çok etkilemişti. Duru daha sonraları yaptığı bir röportajda bu konuyla ilgili olarak şunları söyleyecekti: tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifDoktorlar somut bir rahatsızlık bulamadılar… Benim sorunum ayrıntılarıyla psikolojikti ve annemle babamın boşanmaları nedeniyle büyük bir şok yaşamıştım… böylece de felç oldum. Çektiğim izdırabı anlatamam. Bir Allah, bir annem şahittir. Doktorlar ‘Yürümemesi için hiçbir neden yok’ordum. Daha Sonra bir gün bütün sıkıntılarımdan arındım, hayata bağlanmaya, kahkaha atmaya karar verdim.

Kandilli Kız Lisesi‘nde okurken müzikle ilgilenmeye başlayan Duru, güzel sesiyle dikkat çekiyordu. Şöhret olmayı aklına koyan şarkıcı o günlerde kendisine Ajda Pekkan‘ı misal alıyordu. Şarkıcı o yıllara ait şöyle bir değerlendirmede bulunmuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifMüziğe başladığım ilk günden itibaren kimsenin taklitçisi olmadım. kendimi diğerleriyle de katiyen bir tutmadım.. Ne var fakat defalarca Ajda Pekkan’ı izledim, inceledim. Onun hayranı oldum. Hem sıfırdan geldim, tırnaklarımla kazıya kazıya zirveye tırmandım. Sesimi sadece sanatımla duyurmaya çalıştım ve başarılı oldum.

1971 yılında 17 yaşındayken Florya Deniz Kulübü’nde dans müziği orkestrasında solistlik yaparak profesyonel kariyerine başladı.

1974’te ilk 45’lik plağını doldurdu: “Aklımda Sen”. Arkasından Mehmet Teoman ve Cenk Taşkan‘la hazırladıkları “Beni Benimle Bırak” ile büyük çıkış yapan güzel artist birincil albümünü 1977’de yayımladı: “Bir Nefes Gibi”. 1978’de Modern Folk Üçlüsü ile seslendirdiği ” Dostluğa Davet” ile Seul Şarkı Yarışması’nda en iyi icra ödülünü aldı. “Melankoli”, “Ben Sana Vurgunum”, “Hatıralar” adlı şarkıları unutulmazlar arasına girdi.

Sevda ve Bir Destan Dolanır Bolu Dağı‘nın şarkılarıyla adını duyuran sanatkâr, seksenlerin ikinci yarısında çıkardığı Benim Yolum albümüyle büyük başarı kazandı. Albümde Yeni Türkü‘den Selim Atakan‘ın ve İlhan Şeşen‘in bestelerine ve Murathan Mungan‘in sözlerine yer veren Duru, sonra Aç Gözünü Adamım adlı bir albüm çıkardı. Nitelik anlamında Benim Yolum değin olmasa da başarılı olan çalışmadan çıkan Eda-Metin Özülkü imzalı “Yaralım” şarkısı büyük beğeni topladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nalan

sonradan müzik eleştirmenlerinden böylece olumlu yorumlar almayan değişik albümler yapan Duru, Sezen Aksu ve Uzay Heparı‘yla yaptığı ortaklık sonucu çıkardığı kendi adını taşıyan albümle eski başarılı günlerine geri döndü. Özellikle Yasaksa Yasak ve Uslandım Bundan Böyle gibi şarkıları çok beğenilen Duru, son olarak Gece Saat On İki adlı albümünü yayınladı.

1977 yılında Ali Poyrazoğlu ve Korhan Abay‘la sergiledikleri ‘Yaşa Sevgili Dünya’ adlı kabare show’dan sonradan çoğu müzikalde rol aldı, şarkı söyledi. Yedi Kocalı Hürmüz‘de oynadı. 2000’li yılların başlarında çalışmalarına ara veren usta ‘Gece Saat On İki’ adlı albümünü çıkardı.

1979 yılında Haldun Dormen, Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin), Perran Kutman, Yüksel Gözen, Grup Çağdaş, Tolga Han ve Arkadaşları ile “Merhaba Müzik”, 1980 yılında Haldun Dormen, Suna Pekuysal, Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Coşkun Demir‘le “Ve On Yıl Geçti”, 1982 yılında Haldun Dormen, Neco, Salim Dündar, Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Suna Pekuysal‘la “Operetler”, 1983 yılında Dominant Bostancı, Attila Özdemiroğlu, Zerrin Özer, Altan Erbulak, Sezen Aksu, Halit Kıvanç, Mehmet Ali Erbil, Onno Tunç ve Grup Çağdaş ile “Saz mı? Caz mı?”, 1984 yılında Erol Evgin ve Adile Naşit‘le “7’den 77’ye”, 1985 yılında Hakim Bostancı, Şevket Altuğ, Başar Sabuncu, Osman İşmen, Duygu Aykal, Mehmet Teoman, Ayla Aker ve Sadık Kızılağaç‘la birlikte “Carmen – Kan ve Gül”, 1985 yılında Nevra Serezli, Metin Serezli, Akıllı Alasya ve Metin Akpınar‘la “Aşk Olsun”, 1991 yılında Erol Evgin, Perran Kutman, Turhan Yükseler, Yaprak Özdemiroğlu, Haldun Dormen ve Kandemir Konduk ile birlikte “Gülen Geceler”, 1991 yılında Perran Kutman, Eda Özülkü, Metin Özülkü ve Tuncay Vural Dans Topluluğu’yla “Yeşilyurt Geceleri”, 1992 yılında Rasim Öztekin, Demet Akbağ ve Soner Olgun‘la birlikte “Müzikomedi”, 1998 yılında Hakan Altıner, Nezihe Araz, Uğurkan Erez, Figen Soysal, Sadık Kızılağaç, Cenk Taşkan, Mehmet Teoman, Alp Öyken, Nuri Gökakşam, Tomris Oğuzalp, Mehmet Ulay, Mehmet Birkiye, Tamer Karadağlı, Ayberk Atilla, Hakkı Neşelendirici, Demet Neva ve Arzu Çakar’la “Cahide – Bu Bir Efsane”, 1999 yılında Müjdat Gezen, Nilgün Belgün, Ayşen Gruda, Levent Özdilek, Yaman Tüzcet, Settar Tanrıöver, Necdet Mahfî Ayral, Osman Gidişoğlu, Ayten Güvenç, Lale Oraloğlu, Nesrin Akkoç, Cenk Taşkan, Hakan Tok ve Osman İşmen ile birlikte “Yedi Kocalı Hürmüz”, 2000 yılında da Nilgün Belgün‘le “www.ask.com.tr” adlı gösterilerde oynamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Namık Kemal

Bir TV kanalında Cenk Eren‘le beraber yaptıkları talk show büyük alkış aldı.

Keloğlan Kara Prense Aleyhinde filminde ve Kibariye‘nin başrolde oynadığı Çeşm-i Bülbül dizisinde rol aldı.

Nükhet Duru, sanat yaşamına şimdilik 24 tane albüm, sayısız televizyon ve radyo programı, iki evlilik, birçok aşk, bir çocuk, film, dizi çalışmaları, sayısız konser, 8 tane müzikal, dört tane kabare sığdırdı.

Müzik kariyerinin yanı sıra renkli kişiliği ve süratli özel hayatıyla sık sık gündeme gelmiş olan Nükhet Duru, 18 yaşındayken prodüktör Mehmet Teoman ile nişanlandı. Sonra meşhur medya patronu Erol Simavi ile ilişkisi oldu. Sonra Doğan Canku‘yla olan birlikteliğiyle konuşulmuştu. Eskidji Müzayedecilik’in sahibi Dikran Masis‘le olan evliliğinden Cem adında bir oğlu da olan Duru, sonradan Masis’ten ayrıldı ve ikinci evliliğini Koç Kültür Sanat Genel Müdürü Özalp Birol‘la yaptı. Bu evliliği de 1999 yılında bitti. Yunanlı doktor sevgilisi ile evlenme noktasına gelen ilişkisini de sonlandırdı.

Sanatçılığının yanına meslek kadınlığına da soyunan Nükhet Duru bir güzellik merkezi ile kanser tarama tanı ve çare kliniği açtı.

24 Ocak 2015 Cumartesi akşamı Star tv’de başlayan ve sunuculuğunu Murat Başoğlu‘nun yaptığı “Benzemez Kimse Sana” programında Seyfi Dursunoğlu ve Ümit Erdim ile birlikte jüri üyeliği yapmaya başlamıştır.

Nükhet Duru, 2016 yılında yapımcılığını Türker İnanoğlu‘nun yaptığı, başrolleri Caner Cindoruk, Pelin Akil, Cezmi Dominant ve Kayhan Yıldızoğlu ile birlikte paylaştığı İstanbulname adlı müzikalde Uğurböceği karakterini canlandırdı.

2016 yılında yapımcılığını Osman Sınav‘ın yaptığı “Olağanüstü Damat” dizisinde Burcu Özberk, Ali Ersan Duru, Binnur Şerbetçioğlu, Erhan Yazıcıoğlu, Hande Kaptan, Anıl İlter, Leyla Göksun, Köksal Engür, Selen Uçer ile birlikte rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nevra Serezli

Albümleri :
1977 – Bir Nefes Gibi
1978 – Melankoli
1979 – Sevgili Çocuklar
1979 – Nükhet Duru IV
1981 – Nükhet Duru 1981
1982 – Aşıksam Ne Farkeder?
1984 – Her Şey Yeni
1985 – Sevda
1986 – Nadide
1987 – Çek Halatı Gönlüm
1989 – Benim Yolum
1991 – Aç Gözünü Adamım
1992 – Aman Tanrım!
1994 – Nükhet Duru
1996 – Gümüş
1997 – Mühür
1998 – Cahide – Bu Bir Efsane
2001 – Bana Karşın
2004 – Harikulade İkili (Cenk Eren ile birlikte.)
2006 – …Gece Saat On İki
2012 – Tam Zamanında
2015 – Aşkın N Hali

Tiyatro ve Müzikalleri :
1979 – Merhaba Müzik
1980 – Ve On Sene Geçti
1982 – Operetler
1983 – Saz mı? Caz mı?
1984 – 7’den 77’ye
1985 – Carmen – Kan ve Gül
1985 – Aşk Olsun
1991 – Gülümseyen Geceler
1991 – Yeşilyurt Geceleri
1992 – Müzikomedi
1998 – Cahide – Bu Bir Efsane
1999 – Yedi Kocalı Hürmüz
2000 – www.ask.com.tr
2016 – İstanbulname

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Olağanüstü Damat (Peri) (TV Dizisi)
2015 – Düğün Dernek 2: Sünnet (Kendisi) (Sinema Filmi)
2015 – Arka Sokaklar 10. Sezon (TV Dizisi)
2005 – Çeşm-i Bülbül (TV Filmi)
2005 – Keloğlan Kara Prens’e Karşı (Makarena) (Sinema Filmi)
2005 – Eylül (Misafir Oyuncu) (TV Dizisi)
2004 – Çemberimde Gül Oya (TV Dizisi)
2004 – Avrupa Yakası 1. Sezon (Davetli Oyuncu) (TV Dizisi)
2002 – Deliboran Destanı (TV Dizisi)
2002 – Bayanlar Baylar (Asude) (TV Dizisi)
2001 – Yeni Yaşam (Onur Konuğu) (TV Dizisi)
2001 – Başbelası (TV Filmi)
2000 – Şemsi Paşa Pasajı (TV Dizisi)
2000 – Dadı (TV Dizisi)
1993 – Umut Taksi (TV Dizisi)
1990 – Duygu Çemberi (Istek Aycan) (TV Dizisi)
1982 – Düşkünüm Sana (Nükhet) (Sinema Filmi)
1976 – Felek Bağlayınca (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)
1975 – Ayıkla Beni Hüsnü (Düriye) (Sinema Filmi)
1973 – Ant (Nükhet) (Sinema Filmi)
1973 – Dağdan İnme (Emine) (Sinema Filmi)
1971 – Şerefimle Yaşarım (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı